Jógou proti stresu a negativním emocím

Klíčem k emocionální úlevě v jógové praxi je práce s dechem a pohybem, která pomáhá uvolňovat napětí v těle. Oblast hrudníku, zejména svaly v této oblasti, je potřeba posilovat a protahovat. Možnost volného dýchání je důležitým klíčem pro podporu správného toku energie a stejně tak i emocí.

Jak spolu souvisí jóga a naše emoce?

Pokud náš hrudník – můžeme hovořit také o hrudníku jako o srdci – není dostatečně otevřený, veškeré emoce ukládáme dovnitř sebe a nemáme šanci je jakkoliv ventilovat. Zavřený hrudník často vzniká z jednotvárného pohybu jako je například dlouhé sezení u počítače. Zavřený hrudník pro nás tedy může znamenat shromažďování negativních emocí i zážitků, které se nemají jak dostat z těla pryč.Nemáme šanci volně dýchat a koledujeme si tak o špatnou náladu, pocity strachu, dýchací potíže a další těžkosti. 

Jógou k duševní pohodě

Jóga má hned několik přínosů do našeho života. Při józe se učíme být v přítomném okamžiku a také naslouchat svým emocím. Snažíme se obrátit pozornost do svého nitra, spojit se sami se sebou bez ohledu na okolní svět. To nám pomáhá lépe porozumět našim pocitům a reagovat na ně zdravým způsobem.

Jógové pozice pro štíhlá a pevná stehna, které zvládne každý

elle.cz

Vyzkoušejte cviky pro otevření oblasti hrudníku

Všechny tři varianty jógových pozic a doporučení pro otevření oblasti hrudníku provádějte s ohledem a respektem ke svému tělu. Vnímejte své limity a věřte, že fyzická síla se může měnit každým dnem.

1. Kobra (jemná varianta)

Lehněte si na břicho s dlaněmi vedle ramen a lokty u těla. Pomalu s nádechem zvedněte horní část těla a hlavu vytahuje směrem vzhůru, zatímco ramena odtahujte od uší dolů. Tato pozice vám pomůže otevřít oblast hrudníku a posílit svaly zad.

2. Pes hlavou vzhůru (střední varianta)

Začněte v pozici prkna – planku. Proveďte jeden nádech a s výdechem pouštějte vědomě boky dolů k podložce. S nádechem zatlačte dlaněmi do podložky a protáhněte přední stranu hrudníku, zatímco ramena tlačíte od uší dolů. Pozice psa hlavou vzhůru otevírá hrudník a posiluje svaly zad, podobně jako pozice kobry. Pes hlavou vzhůru je fyzicky náročnější variantou. Nezapomeňte, že v pozici je aktivní i spodní část těla, tedy zadek, stehna a nárty na podložce.

3. Velbloud (pokročilá varianta)

Sedněte si na paty, nohy jsou od sebe na šířku boků pro lepší stabilitu. Otočte prsty chodidel do podložky a vnímejte protažení v oblasti nártů. Dlaněmi se chytněte kotníků a s nádechem se odtlačte zadkem od pat a protáhněte hrudník do prostoru před vámi. Představte si, že chcete opravdu protáhnout celou přední linku těla. Pokud nemáte potíže s krční páteří, je možné v pozici naprosto uvolnit hlavu, pokud potíže s krční páteří máte, raději myslete na přitažení brady směrem k hrudníku. Snažte se pozici provést alespoň na tři dlouhé dechy.

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

elle.cz

Zdroj: autorský článek