Může být špatný sex důvodem k rozchodu?

 

"V tomto vysvětlení je něco povrchního, dokonce nečestného, jelikož mluvíme o vážném vztahu, ne o jednorázovém setkání milenců, “komentuje pro ruskou ELLE psycholožka a rodinná psychoterapeutka Elvira Gasumyan. “Dualita, která ztěžuje určení důvodu, proč zůstat ve vztahu nebo jej opustit, spočívá v tom, že sex je fyzický i emocionální. Sex nemusí být významnější než třeba sport, nebo může být naopak průvodcem do duše milovaného člověka. Pokud se pár rozhodl rozejít, problém je pravděpodobně jinde. Nejčastěji je důvodem útěku ze vztahu nedostatek skutečné intimity, neomezující se na projevy libida."  

 

 

JAK ZLEPŠIT SEX 

Pro ty, kteří chtějí zůstali spolu, ale nejsou připraveni vzdát se dobrého sexu, se doporučuje dvoufázové řešení: diskuse a praxe. Problémy v technice se řeší empiricky – v procesu vzájemného poznávání a s doprovodnou touhou. Nečekejte, že se vše podaří napoprvé. Emoce také kompenzují nedostatky: vás partner nemusí být mistr v technikách "cunnilingusu", ale je přitažlivý, zatraceně chytrý a dokonale vám rozumí. Navíc jste zamilovaní, a to je vzájemné, což znamená, že společně časem vyplníte všechny intimní mezery. 

„Postupem času ano, ale je lepší to neodkládat,“ řekl ELLE Eli Davis, sexuolog z Couple Family and Sex Therapy v Brooklynu. “Pokud ve vás všechno, co muž v posteli dělá vyvolává rozpaky, ale vy o něj máte zájem a chcete s ním být, měli byste si promluvit hned poté nebo před dalším pokusem. Zjistěte, co se pokazilo a proč. Uvědomte si, že on (stejně jako vy) mohl jen hádat, co, kde a jak se vám to líbí, a že tyto odhady můžete následně korigovat." 

Na druhou stranu, pokud vy jiskříte orientačními body a on se v reakci jen třese jako želé na talíři, měli byste přemýšlet o tom, co zde chybí: sexuální chemie nebo kompatibilita. Chemie, stejně jako vášeň, vzniká sama o sobě, ale kompatibilitu zlepšit lze – samozřejmě společně. 

„Sex je neverbální forma komunikace. Stejně jako můžete najít řešení jakéhokoli běžného problému v konverzaci, můžete zlepšit svou sexuální kompatibilitu tím, že o tom budete mluvit, “vysvětluje Dr. Davis. “Zeptejte se, jak se cítí a co v posteli chce. Když si partner uvědomí, že jeho touhy jsou důležité, bude naplněn respektem k vašim sexuálním potřebám. Intimní rozhovory jsou těžké, takže se oba budete zpočátku cítit trapně, a to je v pořádku. Hlavně nedělejte ukvapené závěry, zvlášť když se spolu opravdu cítíte dobře. Nespěchejte kritizovat události vyvolané nedorozuměním nebo nervozitou. Dejte lásce šanci, aby se pořádně nažhavila."  

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA