Chcete dát sbohem věčným hádkám? Zkuste mindfulness!

Mindfulness, neboli moc přítomného okamžiku, je o rozvíjení soucitného, neodsuzujícího uvědomování si každé chvíle. Vychází z premisy, že bychom se měli soustředit na to, co se děje v přítomnosti. Nekoukat do budoucnosti a neohlížet se do historie. Také patříte mezi ty, kteří úzkostně omílají každou minutu své minulosti a stresují se tím, co přijde zítra nebo za týden? Mindfulness je technika, díky které zakotvíte v současnosti, její praktikování vám pomůže zbavit se břemena ve formě stresu. Když si osvojíme mindfulness, zvýšíme svoje vnitřní i vnější uvědomění, což ovlivní nejen vás samotné, ale i vaše vztahy.

Bez ohledu na to, v jaké fázi vašeho vztahu jste, kultivace lásky, intimity a napojení s vaším protějškem je nekončící proces. Praktikování mindfulness jde ruku v ruce s prohlubováním vašeho vztahu a může vám přinést mnoho pozitivního. Vztahy, které jsou založené na vědomém vnímání, vykazují více otevřenosti, zvědavosti, trpělivosti, soucitu a pochopení. Nezapomínejte, že být více vědomý, bude pozitivně ovlivňovat jak vaše partnerské vztahy, tak i ty přátelské a rodinné. 

Objevte s námi sílu přítomného okamžiku, mindfulness a meditace

elle.cz

Jak podpořit takový vztah? Jelikož nejsme všichni stejní a každý máme jiné potřeby a touhy, nedá se sepsat jednotný návod, podle kterého by se mohl řídit každý a každému by se na základě něj začalo  zázračně dařit v práci i v soukromí. Pokud se však pokusíte implementovat do vašeho každodenního soužití těchto šest mindfulness technik, budete na dobré cestě vylepšit a upevnit váš vztah.

1. Vyjadřujte vděčnost

Jednou z obohacujících mindfulness praktik, je uvědomování si toho, za co jsme v našem životě vděční. Pokud jde o vztahy, tuto techniku můžeme aplikovat tak, že vyjádříme vděčnost za lidi v našem životě. Můžete blízkému člověku říct, za co si ho vážíte nebo mu napsat nějaký pěkný dopis.

2. Nezapomeňte dýchat

Mindfulness pracuje s dechovými cvičeními, která pomáhají uklidnit mysl a lépe se soustředit na daný okamžik. Možná se vám to zdá banální, ale nezapomínejte hluboce dýchat například během náročných konverzací a diskuzí s vaším partnerem. Vězte, že vám dech pomůže zklidnit emoce a uvolnit tělo. Konflikt tak vyřešíte s větší grácií.

3. Dejte stranou mobil

V dnešním světě plném digitálních technologií je občas těžké udržet pozornost. Snadným způsobem, jak zlepšit přítomný okamžik s partnerem, je uvědomovat si čas, který trávíme na mobilech a počítačích. Zkuste si každý den stanovit konkrétní čas, kdy dáte všechny technologie pryč a budete se opravdu věnovat jen své drahé polovičce. Ideální to bude brzy po ránu, případně večer.

 

Mindfulness v posteli

elle.cz

 

4. Poslouchejte tak, abyste druhého pochopili

Vnímejte to, co vám váš partner říká ne proto, abyste mu odpověděli, ale abyste ho lépe pochopili. Mindfulness je o pozornosti – věnujte ji plně partnerovu sdělení a s reakcí nespěchejte.

5. Dejte si vzájemně prostor

Trávit čas spolu je skvělé, ale každý potřebuje občas prostor pro sebe. Dovolte si vzájemný restart a věnujte se občas každý svým koníčkům. Když spolu nebudete 24/7, užijete si společné chvíle daleko víc. Začnete se na sebe těšit a mnohem víc si pak budete vážit času stráveného s vaším protějškem.

6. Ptejte se více

Na závěr můžete posílit jeden z principů mindfulness, kterým je zvědavost. Více se svého partnera ptejte. Co o něm ještě nevíte? Nechte svoji mysl otevřenou vůči jakékoliv odpovědi. 

Zdroj: Wikipedia Commons, Mindful.org