Vystupte z kruhu: Proč přitahujete emocionálně nedostupné partnery?

Stále dokola

Když se zamyslíte nad svými několika posledními vztahy, byli vaši partneři vůči vám otevření, co se týká projevování citů? Dali vám najevo, jak to s vámi myslí? Posílali vám zprávy, volali vám a zvali vás na schůzky? Pokud je odpověď na tyto otázky „ne“, možná teď přemýšlíte nad tím, jak je možné, že se vždycky ocitnete v tomto toxickém vztahovém cyklu, který vám nikdy nedá to, co dáváte a očekáváte vy.

Proč jsou někteří lidé emocionálně nepřístupní?

Emocionální nedostupnost je obvykle známkou toho, že někdo není vnitřně zdravý a připravený, aby mohl začít skutečný a plnohodnotný vztah. Důvodů, proč je partner emocionálně nepřístupný, může být několik. Možná teprve nedávno ukončil vážný vztah, bojí se dalšího zklamání a vyhýbá se vztahům, které hrozí, že by se mohly stát vážnými a v nichž by musel projevit své emoce a vystavit své nitro dalšímu potenciálnímu zranění. Jeho maximem je proto pouze povrchní vztah, ve kterém mu žádné větší riziko nehrozí. Dalším důvodem může být také to, že váš potenciální partner už jeden vážný vztah má a své emoce investuje v něm. Svého primárního partnera může s vámi podvádět a s vámi mít paralelní utajený vztah, ve kterém nemůže a ani nechce své emoce investovat.

Mohlo by se vám líbit

Neřesti randění: Co je horší než ghosting? Zombing.

O fenoménu ghostingu jste už pravděpodobně slyšeli. Jít na rande a poté, co se celou dobu dobře bavíte, už o svém protějšku už nikdy znovu neslyšet. Jako další level mučivého stylu randění přichází zombing. Co můžete čekat od něj?
elle.cz

Proč přitahujete emocionálně nedostupné partnery?

Ocitnout se v cyklu přitahování vyhýbavých, emocionálně nedostupných partnerů, je snadné. Vychází z našich nejranějších vztahů a jejich psychologických dopadů na náš vývoj. Pokud jste vyrůstali v prostředí bez lásky, nebo kde byl alespoň jeden z rodičů emocionálně chladný, máte pak sklony si vybírat a přitahovat takové partnery, kteří vám připomínají vaše vlastní staré nevyřešené rány z doby, kdy jste vyrůstali. Vy pak nevědomky opakujete vzorce, které jsou vám známé. Pokud vás pro vás důležitý dospělý nevychovával nebo se o vás nestaral tak, jak jste potřebovali, možná se potýkáte s podvědomou tendencí vybírat si partnery, kteří vám v dospělosti dělají totéž. Zatímco někteří lidé si jsou plně vědomi toho, že měli emocionálně nedostupné rodiče, hluboká, zraněná část jich samých přitahuje podobné životní partnery. Naše nezdravé vzorce v dospělosti vyplývají ze zraněného dítěte ve vás.

Mohlo by se vám líbit

Malé velké lži: Proč je důležitá upřímnost už na prvním rande

Snaha být co nejvíce sympatičtí a přívětiví na prvním rande se může proměnit v jedno nekonečné kolo přetvářek a klamů, které ve finále rozbije vztah, do kterého budete investovat čas a energii v naději na to, že možná změníte sebe nebo svého partnera. Proč máme tyto tendence a jak s nimi bojovat?
elle.cz

Lásku si (ne)musíte zasloužit

Kořeny tohoto cyklu vyrůstají z dětství a nutí nás pochybovat o tom, jestli si lásku vůbec zasloužíme. Existuje vzorec, podle kterého si přitahujete do života emocionále něpřístupné partnery, protože si myslíte, že jejich lásku si musíte zasloužit a odpracovat. Nevěříte tomu, že láska je něco, co si zasloužíte už jen za to, že zkrátka jste. A tak se stále dokola snažíte přepisovat historii, opakujete tento vzorec ve svých vztazích a doufáte, že to tentokrát dopadne jinak a lépe. Jenže když budete i nadále oslovovat podobné partnery a doufat v jiné výsledky, jen nadále riskujete další poškození vaší sebedůvěry. To, jak vnímáte sami sebe, zásadně ovlivňuje partnery, které si vybíráte. Pokud máte nízké sebevědomí, ať už z důvodu vnímání svého těla a vzhledu, po zkušenosti se šikanou, nebo kvůli problémům v práci nebo proto, že bojujete s duševním zdravím, nemusíte věřit, že si zasloužíte být milovaní. Že láska a plnohodnotný závazek jsou pro vás zkrátka moc dobré.

Jak to zastavit?

Přesto že důvodů, proč přitahujete emocionálně nedostupné lidi, je spousta, existuje stejně mnoho způsobů, jak se tomuto vzorci postavit a vystoupit z něj. Začít musíte – jak jinak – u sebe. To nejdůležitější, co musíte udělat ze všeho nejdřív, je prohloubit vztah se sebou samým. Zkuste k sobě nebýt tolik kritičtí, mějte sami pro sebe více pochopení a tolerance. Zkuste například napsat dopis od svého dospělého já svému vnitřnímu dítěti, ve kterém vyjádříte vše hezké, co kdy potřebovalo slyšet. I tak jednoduché cvičení dokáže občas vyléčit hluboké rány. Pokud to bude nutné, zkuste si také promluvit s terapeutem, který vám pomůže odbourat staré křivdy a netáhnout s sebou zátěž z minulosti jako železnou kouli na noze.

Mohlo by se vám líbit

Syndrom Petra Pana: Proč někteří muži nikdy nedospějí?

V každém muži je kousek chlapce, avšak musí to být opravdu jen kousek. Pokud váš partner nehodlá dospět a převzít zodpovědnost za sebe samého, vztah s ním dřív nebo později stejně ztroskotá. Nesnažte se ho změnit, nemá to cenu.
elle.cz

Co vlastně chcete?

Dalším důležitým krokem při překopání způsobu vašeho randění je ujasnit si, co vlastně od partnera chcete. Musíte mít jasno ve vlastnostech, které má váš partner mít i to, jak byste si přáli, aby se k vám choval. A hlavně si musíte být jistí tím, že si to zasloužíte! Máte nárok na to, aby vás někdo miloval bez podmínek a bez obětí, které byste museli přinášet.

Nehledejte problémy tam, kde nejsou

Tyto kroky vám pomůžou lépe pochopit, jak vaše minulé trauma a psychika ovlivňují váš současný milostný život. Ale tím to nekončí. Během randění, zvláště začínáte nový vztah, je důležité, abyste si čas od času prověřili svůj přístup k partnerovi. Není neobvyklé, že lidé s předchozí negativní zkušeností s emocionálně nedostupným člověkem, mají tendenci hledat problémy i tam, kde nejsou. Číhají na jakýkoli projev emočního chladu a provokují nebo odstrkují svého partnera, i když je to konečně ten, který by jim své emoce a city dát chtěl. Dávejte si na to pozor, abyste si nezničili i ten vztah, který vám chce dát to, co si zasloužíte.

Mohlo by se vám líbit

Hookup kultura: To swipe or not to swipe

Přinesly nám dating apps větší svobodu výběru nebo krizi intimity?
elle.cz

Zdroj: Byrdie.com, citymagazine.si