Situationship: Zlomí vám tento vztah srdce nebo se v něm najdete?

Situationship se na vztahové stupnici nachází zhruba někde uprostřed. Je víc než one night stand a také vážnější než přátelství s benefity. Zároveň ale není klasickým partnerským vztahem, který si postupně buduje stále větší partnerskou intimitu a směřuje ke společné budoucnosti. Zmínit situationship před vašimi rodiči, asi by nechápavě kroutili hlavami. Je trendem poslední doby.

Očekávání, která od vztahů máme, se změnila. Lidé se do pevných svazků nehrnou. Chtějí sice nějaký vztah mít, ale nechtějí být tlačeni k závazkům. Mají na prvním místě sami sebe, svůj rozvoj, sebepoznání, svou zábavu a odmítají se vystavovat tlaku, které pevný svazek vytváří. Nechtějí se zodpovídat partnerovi, kde a s kým byli, proč se bavili tím nebo oním způsobem, chtějí si odpustit rozmrzelost z toho, že neplánují společnou dovolenou a tak podobně.

Mohlo by se vám líbit

Odpuzuje vás představa sexu na jednu noc? Možná jste demisexuální

Nikdy jste nepochopili vaše blízké, kteří se vám chlubili, koho minulou noc „ulovili” na baru nebo na párty, užili si s dotyčnou osobou a pak už jeho nebo ji nikdy neviděli? Čtěte dál, možná víme, proč je pro vás představa nezávazného sexu tak nepříjemná!
elle.cz

Jste v situationship?

Ačkoli má každý situationship svá pravidla, některé znaky jsou přeci jen stejné.

- Například absence plánů. Pokusy něco naplánovat předem obvykle vyšumí do ztracena. Dlouhodobé cílené plánování neexistuje, protože k němu chybí vůle. Na programu můžou být jiné zábavnější věci s ostatními lidmi. Teprve když se to hodí nebo není v plánu nic jiného, vezmete vy nebo on telefon a své rande bleskově naplánujete – většinou ještě na ten samý večer.

- Jeden týden se vidíte několikrát, abyste se další týden neviděli třeba vůbec. Bez důvodu, bez vysvětlení. Nikdo nikomu nic nezdůvodňuje a nesvěřuje se se svými plány a důvody, proč se neuvidíte. Schůzky většinou končí lakonickým: Voláme si.

- Stejně tak si nevysvětlujete, proč dnes jeden z vás nemá čas. Prostě už máte v plánu něco jiného. Uvidíte se jindy. Někdy.

- Konverzace bývá povrchní a nezávazná. Vlastně toho o sobě kromě pár drobností moc nevíte. Zato o sexu nebo jiných nedůležitých tématech se dokážete bavit hodiny.

- Členy rodiny nebo přátele znáte jen z útržků vyprávění. Pokud jste byli někomu představeni, bylo to spíše náhodou, než s plánovaným úmyslem. Do plánů vašeho partnera s přáteli nebo rodinou zkrátka nejste zahrnuti.

- Stagnujete. Za týdny nebo měsíce, které se znáte, jste se nikam neposunuli. Scénáře vašich schůzek se točí v kruhu – večeře, drink, kino nebo party, postel.

- O tom, co bude dál, se nemluví. Kam to mezi vámi směřuje, je nejasné. Bavit se o budoucnosti je totiž tabu.

Takhle to chci

Někdy je situationship skvělý. Jste mladí a mít vážný vztah není momentálně vaše priorita. Chcete studovat, cestovat, budovat kariéru v zahraničí a urvat pro sebe co nejvíce zážitků a potěšení, které svět nabízí. A nebo naopak už máte vážný vztah za sebou. Jste obklopeni přáteli, rodinou, máte svůj život, který milujete a nechcete na něm nic měnit. Jediné, co vám chybí, je občas si někam vyrazit s přitažlivou polovičkou, prožít příjemný čas, dopřát si sex, necítit se osaměle, ale nic neplánovat ani neřešit. Přesně v takových situacích je situationship tím nejlepším, co vám vztahové menu může nabídnout.

Mohlo by se vám líbit

Nepříjemné pravdy o sexu, které neradi uslyšíte

Těchto pět věcí nikdo z. nás možná nechce slyšet a snad si je všichni nalháváme, ale pojďme se podívat pravdě do očí.
elle.cz

Křehká rovnováha

Udržet situationship v rovnováze se ale podaří málokdy. Ručička vah se často převáží, jeden z partnerů se zamiluje a začne chtít víc. Vztah bez záruky, bez jistoty a bez budoucnosti mu začíná být málo. V takových případech je důležité nejprve položit otázku sám sobě, než si promluvíte s partnerem. Ať už vykročíte jakýmkoli směrem, je pravděpodobné, že se váš vztah změní a už nikdy nebude stejný. Takže - je člověk po vašem boku opravdu ten, s kým byste chtěli mít skutečný vztah? Netrpíte jen syndromem lovce, který chce pouze to, co nemá, a až svou kořist získá, ztratí zájem? Nebo jste skutečně zamilovaní? Pokud nechcete jen pokořit výzvu, ale o druhého doopravdy stojíte, řekněte mu o změně svých pocitů. V obou případech můžete jen získat. Buď se partner nachází na stejné vlnové délce a na upgrade vašeho vztahu přistoupí. A nebo ne a bude následovat rozchod. I ten pro vás ale bude přínosem, i když se to na první pohled nemusí zdát. Milovat někoho, kdo o vás nestojí na 100%, by pro vás v budoucnu stejně bylo pouze zdrojem frustrace, pocitu odmítání a pochybnosti o sobě samotném, proč nejste dost dobří, aby vás někdo miloval naplno.

 

Zdroj: Autorský článek, elle.cz, nbcnews.com, womenshealthmag.com