Fenomén dnešní doby: Ghosting

 

Termín ghosting se objevil začátkem milénia a označuje nečekané a náhlé ukončení jakékoliv konverzace s druhým člověkem. Ghosting se pojí s negativním dopadem na duševní zdraví toho, kdo je ignorován, některými odborníky byl dokonce označen jako pasivně-agresivní forma emočního týrání a krutosti. 

Pokud se setkáte s ghostingem, může ve vás může zanechat vztek, smutek nebo zmatenost. Divíte se, zda jste udělali nebo řekli něco špatně? Možná jste nevypadali dost dobře? Faktem je, že se to nejspíš nikdy nedozvíte, protože nedošlo k žádné komunikaci. Podle odborníků většinou ghosting nemá co do činění s vámi osobně, může jít o výsledek problémů s emoční a citovou vazbou.

Mohlo by se vám líbit

9 nejčastějších vztahových chyb

Myslíme to dobře, ale končí to špatně. Přešlapy se nevyhnou nikomu, ale za některá systematická pochybení si nezasloužíme nic jiného než rozchod. Nemějte ale strach, pokud jste se jich už dopustili, je stále šance to napravit.
elle.cz

5 důvodů, proč lidé ghostují:

 

1. Nechtějí se vázat

Na rande chodí každý z různých důvodů. Někdo chce jen nezávazný sex, někdo hledá lásku. Oboje je validní, ovšem jen za předpokladu, že se na tom shodnou oba. Pokud jsou očekávání obou zúčastněných odlišná, je fér o tom mluvit a říct si věci narovinu. Jste připraveni na vážný vztah a ten druhý vás z ničeho nic vyghostoval? Důvodem byla nejspíše nechuť se vázat a ne to, jak vypadáte nebo cokoliv jiného na vás. 

2. Mají někoho jiného

Ne každý, kdo jde na rande, je single. I zadaní lidé občas na rande zajdou. Důvodů může být mnoho - chtějí se uvolnit ze svého vztahu nebo chtějí jen poznat někoho nového. Pokud se stane, že půjdete na rande s někým z této kategorie, pravděpodobnost, že vás vyghostuje, je veliká. Vdaná osoba nebo někdo ve vážném vztahu se zcela nezaváže někomu svobodnému.

3. Dostali, co chtěli

Když se potkáte s někým, který má jeden jasný cíl, např. dostat vás do postele a na ničem jiném mu nezáleží, tak vás pravděpodobně vyghostuje poté, co s ním prožijete žhavou noc. Oni dostali, co chtěli a vás už k ničemu dalšímu nepotřebují. 

4. Mají problémy s úzkostí

Ghostování může být také důsledek psychických problémů se strachem, zejména u lidí, kteří bojují s úzkostnou poruchou a pocity méněcennosti. Pokud jdete na rande s takovým typem člověka, oběma se strávený čas může zdát skvělý, každý z vás na něj ale budete reagovat jinak. Ten druhý nejspíš nebude chtít věřit, že by mohlo mít pro něj rande někdy úspěch, a tak to bude celé sabotovat ghostováním. 

5. Nemají zájem

Bez ohledu na to, jak rande dopadne, pokud osoba nemá zájem, je pravděpodobné, že vás po rande vyghostuje. Preference toho, co si lidé u partnera přejí, se liší. Lidé mají docela jasnou mentální představu o tom, jak chtějí, aby jejich partner vypadal. Pokud nesplňujete to, co si přejí, budete nejspíš vyghostováni.

Mohlo by se vám líbit

Jste manipulována do/ve vztahu a ani o tom nevíte?

Emocionální manipulaci je opravdu velmi těžké odhalit, protože pokud se vám něco takového děje, jste zkrátka zmanipulovaná. Zkuste s námi na svůj vztah nahlédnou zvenčí. Díky tomu jsou některé náznaky lépe viditelné... A pokud je spatříte i ve vašem vztahu, možná je na čase změnit partnera.
elle.cz