Jste ve vztahu s energetickým vampírem?

 

Někdy to dělají záměrně, často je to ale úplně podvědomé. Do skupiny lidí, kteří fungují jako „odšťavnovači duševních sil" se může zařadit kdokoliv: přátelé, kolega, rodiče, ale i dokonce partner. Nepředstavujte si za jejich výskytem nic ezoterického, z psychologického pohledu jde o toxické chování, co druhým způsobuje emocionální stres.

Oslňující charisma

Energetičtí vampíři bývají zprvu okouzlujícími společníky, ale tato fasáda rychle opadne, když máte spolu řešit nějaký problém. Takový člověk totiž nikdy nepřizná vinu a nebere si za nic zodpovědnost. Nechá vás v nepříjemnostech plavat, a ještě bude manipulovat ostatními tak, že je to vaše chyba. Mezi typické obraty takového „vysavače" třeba patří: „Vůbec nechápu, co se stalo. Vždyť jsem nic neudělal/a, jen jsem tam seděl/a a ono se to přihodilo". 

Teď králem/královnou jsem já

Duševní upíři touží po pozornosti ostatních, nikdy vám nepřenechají místo na výsluní. Dělá jim potíže těšit se z úspěchů jiných, chtějí obrátit zájem opět ke svým potřebám. Představte si, že se svému novému protějšku pochlubíte, jak vám skvěle vyšel pracovní pohovor. Pokud je energetickým vampírem, odpoví něco ve stylu: „To je skvělé. Vlastně, také se chci ucházet o nové místo. Pomůžeš mi s CVčkem?". Nebo: „Jsem na tebe moc pyšný. Ještě třikrát povýšíš a budeš tam, kde jsem teď já".

Neberou ohledy na vaše emoce

Nezáleží na tom, jak se cítíte a co zrovna prožíváte. Energetický vampír potřebuje plnit své potřeby na prvním místě. I když zažíváte velké problémy, nutí vás například udělat večeři pro jeho přátele, pomáhat mu vykoupat psa, jet na chatu sbírat ovoce. Oproti tomu nikdy tu pro vás není na oplátku, vždy, když něco potřebujete, má něco důležitějšího na práci.

 

Vampíři

Vztah s narcisem vás zraní. Jak poznat, že jste uvízli v jeho spárech?

elle.cz

Kdo je nejvíc ohrožen?

Ti, kteří upozaďují sebe sama. Lidé submisivní, ochotní vyhovět, naslouchat, pomoci, ale zároveň nemají pevné hranice. Takže pak se stává, že energetický vampír si nárokuje všechen váš volný čas. Když odmítnete, že chcete jít ven s přáteli, navštívit rodiče nebo mít jen klid na své myšlenky, vnutí vám pocit viny. Dávají pak ultimáta, vyhrožují, vydírají. Je to nepříjemné a vyčerpávající, navíc vy nenávidíte konflikty, a tak se raději přizpůsobíte.

Jsou ve skutečnosti velmi nejistí

Všimněte si, že energetičtí vampíři neustále někoho pomlouvají a kritizují. Dělají to proto, že jsou si sami sebou nejistí. Když se nechováte podle jejich představ, stanete se terčem jejich jedovatého jazyka. Pronáší věty jako: „To jsem byl ale hloupý, když jsem si myslel, že to zvládneš. Jak mě to mohlo napadnout".

Jak se bránit?

Začnete u sebe a uvědomte si, kde leží vaše hranice. Je to úkol složitý, protože naše hranice jsou velmi pružné. Jinak se budete cítit, když jste unavení, odlišně, pokud máte plno energie. Ale mělo by platit pravidlo, pokud se vám z nějaké situace svírá žaludek, nedělá dobře, cítíte tlak na prsou, nesnažte se to přejít. Bude to těžké, ale nikdo jiný to za vás neudělá- oznámit svému partnerovi, že si nepřejete, aby vás shazoval, posmíval se vám nebo vyžadoval neustálou moc. Je možné, že se setkáte s popřením svých emocí, výsměchem, obviňováním. Ale je to první a zásadní krok, jak se zbavit energetického vampíra.

Otevřená konfrontace nemá ihned smysl

Zbavit se energetického vampíra dá někdy práci. Rozhodli jste se, že tomuto vztahu dáváte adieu? Pak začněte po malých krocích, přímý boj by mohl být náročnější, než si dovedete představit. Takže do té doby, než získáte sebevědomí a sílu, zařaďte zpátečku. Nedomlouvejte si žádné další schůzky, mějte jiné plány či moc práce. Buďte v komunikaci s nimi ledově klidní, protože duševní vysávači žijí z vašich emocí, i těch negativních. „Poker face" jim nedá šanci na vás dál parazitovat.

7 důkazů, že jste stalker

elle.cz