REKLAMA

Mějte vize, budete šťastnější

REKLAMA

Máte touhy a chtěla byste si je splnit. Jenže pozor, v dnešní době lidé tak nějak automaticky předpokládají, že vytáhnou kreditní kartu, zaplatí a zkrátka si koupí to, po čem touží. Štíhlé tělo, lepší vztah a ano, na roveň výše uvedenému staví také nové tričko, nebo značkové lodičky. Pravdou ale je, že je to trochu jinak. Odborníci se shodují na tom, že touhy se plní v případě, že jste jim ochotná něco obětovat: Pevnému zadečku věnujete hodiny ve fitku, krásnému vztahu to, že budete naslouchat a vnímat potřeby toho druhého… A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Jak vysvětluje Laura Kowitz: „Dnešní doba vede k tomu, že lidé mají spoustu volného času a nevyplňují ho ničím, z čeho by měli radost. Proto provádějí věci, nad kterými občas zůstává rozum stát – a oni ani nevědí, jak moc si ubližují tím, že nad svými aktivitami, které mají jen vyplnit nějaké časové úseky, nepřemýšlejí. Někdo jí, jiný hraje počítačové hry. Nikdo ale nemá vizi, co s načatým životem, kam jej směřovat a co po něm chtít. Podle mého soudu je důležité mít vize i proto, že ty mají člověka nasměrovat k jedinému: Chci vést hezký život? Tak se o něj musím opravdu snažit. Životní program, vize chcete li, je tím motorem, který vás bude provázet celý život a když necháte někoho jiného, aby určoval, co s vámi bude za týden nebo za rok, je to špatná cesta.“ 

 

Obecně platí, že vize dobíjejí člověka energií a nejsou rozhodně ubíjející jako nicnedělání a život bez motivace.

 

Obecně platí, že vize dobíjejí člověka energií a nejsou rozhodně ubíjející jako nicnedělání a život bez motivace. Jenže kde vize sebrat? Nemusíte hned překopat celý svůj život, stačí začít po malých krůčcích. Jak totiž tvrdí odbornice: „Vzpomeňte si na dominový efekt. Vy ve svém životě také změníte jen jednu jedinou kostičku – a to bude mít dopad na vše, co děláte. Protože všechny kostičky jsou provázané. Uvedu příklad: Už dlouho jste v toxickém vztahu, protože se bojíte, že zůstanete sama. Pravdou je, že kdybyste se ze vztahu vymanila, budete úspěšnější i v práci, protože během pracovní doby nebudete řešit vlastní životní nezdary. Malou kostkou ve vašem životním dominu může být také to, že si můžete dát drink, jaký chcete, ne takový, jaký dostanete. Budete mít čas na koníčky, které vám partner nechce dovolit  - a díky nim budete šťastnější. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna.“

Teorie pak tvrdí, že motivace každého člověka se dělí do dvou skupin. Primárních motivací a sekundárních. Ty primární si v sobě nesete zakódované geneticky. Může to být třeba radost z malování, vaření, komunikace s kamarády. Sekundární jsou pak takové, které získáváte během života. Tedy především je konáte proto, abyste měla klid. Nebo získala odměnu. V podobě peněz, života bez hádek. 

Proto, abyste byla šťastnější a mohla naplňovat své vize, ale potřebujete posilovat motivace primární. Ty, které jsou vaší podstatou, které děláte s radostí a kterých jste se třeba kvůli tlaku okolí musela vzdát. Pokud jste to udělala a žijete jen podle motivací sekundárních, nebudete šťastná nikdy a také vaše životní vize se rozplynou v nenávratnu.  Vzpomeňte si na to, co máte ráda, co vás obohacuje a těší a tomu věnujte svou pozornost. To jsou vaše motivace a vize. Ne činnosti, které po vás vyžaduje někdo jiný. A podmiňuje svůj vztah k vám tím, že mu musíte dělat radost, že když splníte to či ono, bude vás mít raději. Vnímáte ten vyděračský podtón? 

Vize doprovází člověka celý život. Od prvních krůčků až do stáří. Pro to dobré, co ve vás je, musíte být ovšem ochotná vstoupit do nekomfortní zóny. Jednoduše řečeno pro ně něco udělat. Obětovat svoje pohodlí i stereotypy. Jakmile si jednou sáhnete na úspěch a zjistíte, jak skvělé je dosáhnout svého, už nebudete chtít jiný životní styl. Právě díky motivaci a osobní vizi může být váš život skvělý. Přesně tak, jak si přejete. Držíme palce!

 

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA