Podnikavá dívka, nebo pretty woman?

Kariéra je na prvním místě. Měla byste se tedy tvářit, že vám o ni v životě jde především. Měla byste. Jenže co když je to úplně jinak? Je vám čtyřicet, pracovní úspěch jste si ochutnala a zjistila, že práce od rána do noci, dlouhé služební cesty ani víkendové přípravy na pondělní porady nejsou nic pro vás? A vy se bojíte přiznat, že do práce samozřejmě chodíte a chodit budete, ale snahu urvat co nejvíc vavřínů s klidem přenecháte jiným, protože vy si chcete odpoledne zajít s kamarádkou na kávu, s dětmi na tenis, neotvírat počítač v jedenáct v noci. Že zkrátka chcete žít a ne přežívat od úspěchu k úspěchu a stresovat se korporátními tabulkami… 

Web The Huffington Post se ambicím věnoval podrobněji a přišel se zjištěním, že i lidé bez ambicí mezi námi jsou. Jen není jasné, proč slovo neambiciózní zní trochu jako nadávka… Nebude to tím, že tlak doby je tak intenzivní, že si většina obyvatel světa v produktivním věku nedokáže představit, jak se žije bez ambicí? Přitom je to tak jednoduché. Odborníci ze zmiňovaného článku se shodují na tom, že jsou jen lidé s různě srovnanými prioritami. Můžete být například učitelkou v mateřské škole. Bez ambice stát se ředitelkou a následně obsadit post ministra školství. Ambici má dotyčná jedinou: chce vychovávat slušné lidi. A to by ti s touhou dostat se na kariérním žebříčku výš a dál rozhodně nedokázali.

Na příkladu učitelky ze školky můžeme pokračovat. Jistě existuje i taková, která svoje žáky nevnímá, ale o tom, jaké šaty si na jmenování do funkce ministryně vezme, má jasno. Na dětech jí moc nezáleží, spíš dává přednost skvěle odvedené administrativě. Ale ani ona není odsouzeníhodná. Pouze je jiná než učitelka číslo jedna. A teď si řekněte, kterou byste chtěla do třídy pro svoje dítě? Manažerku dětské skupiny, nebo učitelku, která k našim potomkům přistupuje možná bez ambicí, ale s láskou? 

 

Podnikavá dívka

 

Jak vysvětluje kouč Milan Šmíd: „Dělejte, co vás baví, pracujte s láskou, ale nenechte se semlít profesním kolečkem, kdy každý potřebuje nějakou vedoucí funkci. To je nesmysl a na trhu práce by jich tolik ani být nemělo. Stůjte si hrdě za svým. Jste pekařka, proč ne? Baví vás učit? Jistě nemusíte řídit třídu.“ Odborníci se shodují na tom, že devalvace pracovních titulů a zařazení je stejně vysoká a zbytečná, jako devalvace vysokoškolských diplomů. 

A poznámka pod čarou: Když dokážete hlasitě pojmenovat, že děláte, co vás baví, po funkci netoužíte, jste nakonec za hvězdu. Víte, kolik žen semletých funkcemi a výchovou ve stylu – pokud nebudeš právnička, lékařka, apod., ani mi nechoď domů – vám jen tiše závidí vaši odvahu? Pro své okolí jste se svým životním přístupem jednička. Tak si ho nenechte vzít.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

EBC promo