Láska podle pravidel: co dělat, když vášeň pominula?

 

Společná analýza

Než způsobíte vztahové zemětřesení, je třeba analyzovat společný život a vzpomenout si, kdy se objevily první příznaky vytrácení zájmu v rámci intimního života. Možná to byla nudná rutina, monotónnost v posteli, nevyřešené konflikty nebo banální únava – vzpomeňte si, kdy jste se začali vyhýbat intimitě, odkazujíc se na notoricky známou migrénu nebo bolest za krkem. Promluvte si se svým partnerem a vzpomeňte si, proč a jak jste se do sebe zamilovali. Připomeňte si tyto magické chvíle navzájem.  

Změňte prostředí

Jak víte, sex by měl být nejen pravidelný, ale také pestrý. K osvěžení vztahu někdy stačí změnit prostředí, vymyslet scénář intimní hry, nebo zkusit něco zcela nového – třeba adaptovat novou image skrze šatník. Mimochodem, pro oživení vášně není nutné si pronajímat apartmá v luxusním hotelu: stačí pár malých aktualizací (svíčky nebo květiny – pokud partner zrovna netrpí alergií či citlivým nosem) a hned bude interiér o něco romantičtější. Hlavní je však nezapomínat trávit čas o samotě, alespoň jednou za měsíc (pro začátek).   

Jak první láska ovlivňuje budoucí vztahy

elle.cz

Zapojte element hry

Psychologové říkají, že si musíte vizualizovat to, po čem toužíte – pak je jednodušší onu touhu proměnit ve skutečnost. Vzpomeňte si na své předchozí emoce k partnerovi, myšlenky o něm, některé důležité okamžiky, činy a slova která ve vás vzbuzovaly touhu. Jděte do restaurace a zkuste znovu vytvořit atmosféru prvního rande, oblékněte si šaty, které vám partner dříve pochválil, použijte parfém, který má váš partner rád, a oddejte se této hře naplno – uvidíte, že tyto malé detaily přinesou své plody.  

Rozbijte stereotypy

Když vztah ochladne, první věcí, kterou musíte udělat je vzdát se starých návyků. Pokud jde o intimní vztahy, konzervatismus je nepřijatelný. Dopřejte si experimentování, odhalte jeden druhému své fantazie, a hlavně spolupracujte. Vyzkoušejte nová místa (kuchyňská linka nikdy nevypadala tak lákavě), nové hračky (které dnes už vypadají velmi sofistikovaně), pózy (Učebnice lásky aka Kámasútra je nyní dostupná na internetu, a proto již nemusíte do nejbližší knihovny). Nemusíte dělat vše naráz, a vyděsit tak partnera výbuchem spontánnosti. Pamatujte, že vášeň ve vztahu je horská dráha – vždy bude mít své vzestupy a pády. Pokud ale budete mít vůli pracoval společně, líbánková fáze může trvat klidně i celý život. Psychologové navíc říkají, že plánovaný sex dokáže dokonce vztahy upevnit. Když žijete celý den v očekávání večera, zažehne to vášeň. 

Nepříjemné pravdy o sexu, které neradi uslyšíte

elle.cz