Dohoda o nevěře: Může to fungovat?

Sex bez lásky a láska bez sexu?

Nevěra už dávno nemá nálepku něčeho zakázaného nebo nepřípustného jako kdysi, přesto stále není společenskou normou. Byť se k ní někteří staví poměrně otevřeně. Žijí spolu, sdílejí spolu společnou domácnost, ale na druhou stranu si od sebe vůbec nic neslibují. Akceptují touhy a přání toho druhého, vzájemnou věrnost ale neočekávají. Sexuální mýty přitom boří i někteří odborníci. „Chceme-li vést spokojený život, nezbývá než přijmout partnera v jeho jinakosti. Poskytnout mu svobodu, třeba i sexuální, má-li tu potřebu,“ míní německý specialista na vztahy Ulrich Clement. Upozorňuje, že nevěra zkrátka patří k životu: „Musíme akceptovat, že část svých potřeb náš partner realizuje jinde – a nevyčítat mu to,“ říká.

Žádný sex, lepší sex. Aneb proč spějeme k celibátu

elle.cz

Dohoda nedohoda

Jsou tací, kterým takové uspořádání může do jisté míry vyhovovat. Ale leckdy jen dočasně. „Většinou jsou to lidé hodně pracovně vytížení, ti, kteří hodně cestují a upřednostňují kariéru před osobním životem. A pak taky ti, kteří jsou zvyklí na svobodu a volnost,“ podotýká vztahová koučka Tracey Cox. Těžko ale soudit, jestli takové páry nežijí spíš jen vedle sebe než spolu. Zároveň je poměrně velký rozdíl mezi nevěrou do jisté míry tolerovanou a nevěrou zcela bezskrupulózně akceptovanou. Sejít se s manželem u jednoho stolu, říct si, že sice budeme spolu, ale vedle toho si sexuálně i citově povyrazíme jinde, kdykoliv a s kýmkoliv, to je trochu jiný kalibr. Skutečně existuje někdo, komu by taková dohoda mohla vyhovovat? Jsou na světě muži, kteří by o sobě věděli, a vůbec na sebe nežárlili? A že by snad manželky v letech fandily svým mladším a šťavnatějším sokyním?

Jste mikronevěrní? Nedopouštíte se zrádné nevěry na sítích i vy?

elle.cz

Lepší vrabec v hrsti…

Do jisté míry to klapat může, to možná ano. Ale s největší pravděpodobností bude z takové dohody profitovat jen jeden z páru – ten, který touží po větší svobodě a ani za nic se nechce vázat. Tomu druhému nezbude nic jiného, než se přizpůsobit. Raději to, než druhou polovičku ztratit? Akceptovat zálety, předstírat, že nás promiskuita baví, a to všechno jen proto, aby s námi ten druhý zůstal? Těžko říct. Jsou tací, kterým by takový vztah ubližoval a doslova je sžíral. Ale jak se říká – proti gustu žádný dišputát. Existují zkrátka i ti, kteří se v tom naučí chodit. A téměř na všem najdou pozitiva. Když nic jiného, stereotyp a nuda v tomto případě skutečně nehrozí. S dohodami a smlouvami přesto opatrně! A s rozvahou. Ta malá nečitelná písmenka dole mají pokaždé nějaký význam…

Vy & on: Jak velký věkový rozdíl je moc velký?

elle.cz

Zdroje: traceycox.com, simplypsychology.com, forbes.com