Chci být single. Navždy. Je na tom něco špatně?

Svět naruby

Zdá se, že stereotypní představa „mít všechno je zárukou štěstí“, dávno neplatí. Alespoň co se žen týče. Velmi otevřeně se k tomuto ožehavému tématu vyjádřil i britský psycholog Paul Dolan: „Muži manželstvím a rodinou méně riskují, vydělávají víc a žijí o něco déle než muži nezadaní. Ale žena na druhou stranu musí nést většinu povinností na svých bedrech a umírá dříve než svobodné ženy,“ uvedl profesor pro deník The Guardian. Podotkl také, že nejzdravější a nejšťastnější částí populace jsou ženy, které se nikdy nevdaly a nemají děti. Je to ale opravdu takto přímočaré?

Hledat partnera? A proč?

Je jasné, že pokud o dítě usilujete a celý život o něm sníte, tak si ho zkrátka pořídíte. Pokud jste ale na vážkách, hlava plná neustálých výmluv, a těhotenství rok co rok odsouváte, neměla byste se nechat zahnat do kouta. A podobné je to i s partnerstvím. Existuje řada žen, které si nedovedou představit sigle život, jdou ze vztahu do vztahu a než by zůstaly samy, přejdou mávnutím ruky třeba i nevěru. A pak je tu ta druhá skupina – ženy, které jsou samy, jsou spokojené a vztah ani nehledají. Těch, které jsou ve svém single životě šťastné, je podle výzkumu společnosti Mintel více než 60 %.

Mohlo by se vám líbit

Stále single? No a co. 7 argumentů, které všem okolo zavřou pusu

Společné téma mužů ve vaší posteli, kolegyň v práci a starších dam z vašeho příbuzenstva je: váš single život. Podle většiny sociokulturních standardů platných od počátku věků je život bez partnera nedostatečný, neúplný, ne-li vyloženě tragický. Pokud jste po třicítce (ne)šťastně single, musí to mít nějaký podivný důvod.
elle.cz

Nezávislost, svoboda, skvělá kariéra

Klady podle nich převažují zápory. Můžou se věnovat kariéře, přátelům, cestování, prostě samy sobě. Kdykoliv mohou zvednout kotvy a zkusit štěstí v zahraničí, pracovat přesčasy a aktivně se ucházet o vyšší pozice. „Ženy zkrátka poznaly, že budovat kariéru a vydělávat peníze je zábava. Manželství a rodina můžou počkat,“ podotýká britský analytik Jack Duckett. Ženám ve spokojeném single životě nahrává také fakt, že žijí čilejším společenským životem a je u nich mnohem pravděpodobnější, že mají blízké přátele, na které se mohou v případě potíží obrátit. Muži naopak často v tomto ohledu spoléhají na své partnerky a obecně mívají o něco méně společenských vazeb.

Být sama sebou

Single život totiž rozhodně není ekvivalentem samoty a izolace. Právě naopak, dává vám prostor dělat si výhradně to, co chcete a kdykoliv to chcete. „Ve vztazích máme tendenci spoléhat na partnera o dost víc, než bychom vlastně museli. Taky jsme nuceni činit řadu kompromisů a ústupků. Jsme zkrátka dva, ne jeden,“ podotýká vztahová expertka Susan Winterová. A ano, je skvělé žít ve dvou, ale pokud to skutečně klape a máte pocit, že to tak chcete. Jestli se na vztah necítíte, tak ho ani nehledejte. I single život totiž může být značně naplňující. Důkazem budiž téměř čtrnáctiletá studie vědce Elyakima Kisleva, který nechal vyzpovídat zhruba 300 tisíc obyvatel Evropské unie se statusem „nezadaný“. A výsledek? Většina z nich uvedla, že je šťastná. Trávili hodně času s přáteli, s rodinou i kolegy. Zároveň měli pozitivní přístup k sobě samým, ale i ke svému zaměstnání. Nebáli se zkoušet nové věci, být kreativní a stavěli svobodu vysoko na žebříčku svých hodnot.

Mohlo by se vám líbit

Pomůže nám umělá inteligence s láskou?

Přednastavené algoritmy již nestačí. Chceme víc a jsme ochotni tomu věnovat pouze málo. Tak by se dala shrnout situace na online trhu s láskou. Proto teď vývojáři dating apps tlačí na pilu, aby co nejrychleji a nejefektivněji zařadili do provozu systémy umělé inteligence, které nám mají pomoci se zamilovat lépe.
elle.cz

Zdroj: The Guardian, pauldolan.co.uk, mintel.com