Kdo může za nevěru? Vaši rodiče a nízká atraktivita

V kůži svědka

Nevěra je stará jako lidstvo samo a je dost dobře možné, že už jste jejímu dopadu na vztahy museli čelit i vy. Pokud ne osobně, tak jako tichý svědek, když se vetřela do vztahu vašich rodičů. Mohla být nepříjemnou součástí jejich každodenního bytí. Tiše trpěná, tolerovaná, zamlčovaná… nebo možná dokonce zlehčovaná. A nebo naopak. Mohla být příčinou každodenních hádek, slz, trápení a hroucení vaší rodiny samy do sebe jako vyhaslé hvězdy.

I když jste v tomto případě nebyli hlavním aktérem, své zkušenosti s nevěrou jste si z dětství odnesli. Postavila vás na rozcestí. Mohla ve vás vyvolat dojem, že je běžnou součástí vztahů a její existence je normální. A tak i vy ve svém vztahu můžete začít podvádět nebo brát jako normu, že jste podváděni. Protože tak to přece ve vztazích chodí... A nebo naopak – nevěra rodičů ve vás mohla rozsvítit červené varovné světlo a donutit vás zaujmout stanovisko, že nic takového ve svém životě nejen nikdy neuděláte, ale ani nebudete tolerovat. Svůj postoj k nevěře si proto budujeme už odmala. A to, jak s ní budeme zacházet, je zformováno už dávno předtím, než vůbec začneme navazovat vlastní milostné vztahy.

Mohlo by se vám líbit

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

Zahýbat může každý. I ten, kdo svého partnera nade vše miluje a na svém oficiálním svazku nechce nic měnit.
elle.cz

Otázka sebevědomí

Panuje všeobecné přesvědčení, že atraktivní jedinci se nevěry dopouštějí častěji. Jsou častěji vystaveni svodům opačného pohlaví a jsou si také vědomi své přitažlivosti, která bývá nezřídka korunovaná úspěchem. Překvapivě jsou to ale mnohdy lidé vzhledově průměrnější, kteří mívají větší počet sexuálních partnerů. Důvod je nasnadě – jejich sebevědomí není tak vysoké jako sebedůvěra krasavců. Proto častěji hledají někoho, kdo je ujistí, že jsou přitažliví a chtění. Nevěra je tak pro ně způsobem, jak si zvednout sebevědomí. A mají k ní proto větší sklony. Lidé, kteří jsou si své hodnoty vědomí a netrpí mizernou sebejistotou, tak často zahýbat nepotřebují.

Mohlo by se vám líbit

Anatomie nevěry: Podvádíme, protože může(me)?

Nic nebolí tak, jako nevěra. Hrozí od kohokoliv, dokonce i ze strany plně oddaného a po uši zamilovaného partnera. Naší první instinktivní reakcí je však pokaždé otázka „proč?” Pokud pochopíme důvody nevěry, budeme se moci následně rozhodnout, zda je lepší vztah opustit, nebo jej naopak zachránit. Druhů fyzické nevěry totiž může být hned několik. Charakter každé z nich vám pak napoví, jaké rozhodnutí přijmout.
elle.cz

Čí je to vina?

Kromě sebevědomí a vzorců z dětství vstupují do hry i další okolnosti jako spokojenost v aktuálním vztahu, povaha člověka i proměnné v podobě pokušení a náhod. Je snadné nevěru svádět na partnera, který vám nerozumí, rodinnou historii nebo urputný protějšek, jehož svádění se nešlo ubránit. Přes všechny pohnutky z minulosti i současnosti jsme za nevěru vždy odpovědní jen my sami. Bez výmluv.

Zdroj: Elle.com, prozeny.cz