Kdo může za nevěru? Vaši rodiče a nízká atraktivita

V kůži svědka

Nevěra je stará jako lidstvo samo a je dost dobře možné, že už jste jejímu dopadu na vztahy museli čelit i vy. Pokud ne osobně, tak jako tichý svědek, když se vetřela do vztahu vašich rodičů. Mohla být nepříjemnou součástí jejich každodenního bytí. Tiše trpěná, tolerovaná, zamlčovaná… nebo možná dokonce zlehčovaná. A nebo naopak. Mohla být příčinou každodenních hádek, slz, trápení a hroucení vaší rodiny samy do sebe jako vyhaslé hvězdy.

I když jste v tomto případě nebyli hlavním aktérem, své zkušenosti s nevěrou jste si z dětství odnesli. Postavila vás na rozcestí. Mohla ve vás vyvolat dojem, že je běžnou součástí vztahů a její existence je normální. A tak i vy ve svém vztahu můžete začít podvádět nebo brát jako normu, že jste podváděni. Protože tak to přece ve vztazích chodí... A nebo naopak – nevěra rodičů ve vás mohla rozsvítit červené varovné světlo a donutit vás zaujmout stanovisko, že nic takového ve svém životě nejen nikdy neuděláte, ale ani nebudete tolerovat. Svůj postoj k nevěře si proto budujeme už odmala. A to, jak s ní budeme zacházet, je zformováno už dávno předtím, než vůbec začneme navazovat vlastní milostné vztahy.

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

elle.cz

Otázka sebevědomí

Panuje všeobecné přesvědčení, že atraktivní jedinci se nevěry dopouštějí častěji. Jsou častěji vystaveni svodům opačného pohlaví a jsou si také vědomi své přitažlivosti, která bývá nezřídka korunovaná úspěchem. Překvapivě jsou to ale mnohdy lidé vzhledově průměrnější, kteří mívají větší počet sexuálních partnerů. Důvod je nasnadě – jejich sebevědomí není tak vysoké jako sebedůvěra krasavců. Proto častěji hledají někoho, kdo je ujistí, že jsou přitažliví a chtění. Nevěra je tak pro ně způsobem, jak si zvednout sebevědomí. A mají k ní proto větší sklony. Lidé, kteří jsou si své hodnoty vědomí a netrpí mizernou sebejistotou, tak často zahýbat nepotřebují.

Anatomie nevěry: Podvádíme, protože může(me)?

elle.cz

Čí je to vina?

Kromě sebevědomí a vzorců z dětství vstupují do hry i další okolnosti jako spokojenost v aktuálním vztahu, povaha člověka i proměnné v podobě pokušení a náhod. Je snadné nevěru svádět na partnera, který vám nerozumí, rodinnou historii nebo urputný protějšek, jehož svádění se nešlo ubránit. Přes všechny pohnutky z minulosti i současnosti jsme za nevěru vždy odpovědní jen my sami. Bez výmluv.

Zdroj: Elle.com, prozeny.cz