REKLAMA

Čerstvé filmové novinky přímo z Benátek: 5 tipů na výjimečné snímky

REKLAMA

Pandemická situace se dotkla také filmového průmyslu. Po zrušených festivalech a posunutých filmových premiérách se filmový svět konečně dočkal. 77. ročník Benátského filmového festivalu, který proběhl od 2. do 12. září 2020 a uvedl celkem 66 filmů, z nichž 18 celovečerních snímků soutěžilo o hlavní cenu Zlatého lva. Letos si ji vysloužil snímek Země nomádů, režisérky čínského původu Chloé Zhao, která se tak stala teprve pátou ženskou režisérkou, která obdržela tuto cenu. Zlatý lev byl na festivalu představen v roce 1949 jako nástupce Velké mezinárodní ceny Benátek, jež byla udělována v letech 1947 a 1948. Jejím předchůdcem byla cena diktátora Mussoliniho, tzv. Coppa Mussolini, která byla udělována mezi lety 1934 a 1942.

Československo a Benátský filmový festival

V roce 1947 na festivalu v Benátkách zazářilo tehdejší Československo.Režisér Karel Steklý jako jediný Čechoslovák získal nejvyšší ocenění, a sice Velkou mezinárodní cenu Benátek za svůj uhrančivý snímek Siréna.

 

cara
Info ikona

 

Země nomádů (Nomadland), Chloé Zhao, USA, 2020

Teprve třetí celovečerní film čínské režisérky Chloé Zhao Země nomádů získal mnoho pozitivních ohlasů kritiky. Film zachycující fenomén nomádství, který je tak typický pro americkou kulturu a styl života on the road”. Hlavní postavu Fern ztvárnila oscarová herečka Frances Dormand. Fern cestuje rurální Nevadou a objevuje život mimo společnost. Americkým západem jí provází a mentorují Linda May, Swankie a Bob Wells, kteří jsou nomády i ve skutečnosti. Američtí diváci film uvidí již 4. prosince 2020, česká premiéra ještě nebyla oficiálně stanovena.

 

 

cara
Info ikona

 

Pieces of a Woman, Kornél Mundruczó, Kanada/Maďarsko, 2020

Hvězdné obsazení v čele s Shiou LaBeouf a Vanessou Kirby, která za svůj výkon získala na Benátském filmovém festivalu cenu za nejlepší herečku, vypráví o životě a smrti v rodině. Film je osobní výpovědí maďarského režiséra Kornéla Mundruczó a jeho manželky, kteří se tak rozhodli vypořádat se ztrátou nenarozeného dítěte. Manželé skrze uměleckou zpověď hledají novou cestu a restart svého života. Práva k filmu koupil Netflix a plánuje jeho uvedení na přelom roku 2020 a 2021. Pieces of a Woman byl nominován na Zlatého lva.

 

cara
Info ikona

 

Śniegu już nigdy nie będzie (Never Gonna Snow Again), Małgorzata Szumowská a Michał Englert,Polsko/Německo, 2020

Śniegu już nigdy nie będzie, pod taktovkou režisérského dua Małgorzaty Szumowské a Michała Englerta, je oficiálním polským kandidátem na Oscara. Na sníh je ve filmu pohlíženo z vícero úhlů. Buď se na něj můžeme dívat jako na metaforu něčeho prchavého nebo v něm můžeme najít paralelu k současné krizi životního prostředí. Do polského městečka přijíždí muž z východu Zhenia se zvláštními schopnostmi léčit tamní obyvatele. Bohatí občané jsou z něj uhranuti, hladoví po doteku, intimitě, sexu. Navzdory materialistické hojnosti jim chybí spiritualita. Ve filmu exceluje ukrajinský herec Alec Utgoff, kterého můžete znát například ze seriálu Stranger Things a polská herečka Agata Kulesza, která vynikla rolí Wandy v dramatu Pawła Pawłikovsiko Ida. V Polsku kina začnou nový snímek promítat na konci podzimu, v České republice ještě nebylo stanoveno oficiální datum premiéry.

 

cara
Info ikona

 

Dorogije tovarišči! (Dear Comrades!), Andrej Končalovskij, Rusko, 2020

Děj Dorogije tovarišči! se odehrává v Sovětském svazu ve městě Novočerkassk v roce 1962. Film natočil slavný ruský režisér Andrej Končalovskij, který už během studií spolupracoval s Andrejem Tarkovskym. Hlavní protagonistka děje Lyudmila je zarytou komunistkou a slepě věří vládnoucí straně, ale jen do té doby, co se stane svědkyní masakru. Zaměstnanci elektromotorické továrny protestují proti nespravedlivým podmínkám, což se totalitnímu režimu nelíbí a stávku násilně potlačí. Město padá do tragédie, spousta lidí je zavražděna nebo zmizí. Tak jako dcera Lyudmily, která se jí vydává hledat. Snímek je inspirován skutečnými událostmi, které se staly 2. června 1962 v Novočerkassku. O tragédii se až do 90. let mlčelo, viníci ale nikdy nebyli odsouzeni. Andrej Končalovskij za tento počin obdržel na Benástkém filmovém festivalu Speciální cenu poroty.

 

cara
Info ikona

 

Salvatore: Shoemaker of Dreams, Luca Guadagnino, Itálie, 2019

Pokud jste především fanoušky módy a sledujete osudy slavných návrhářů, můžete se těšit na dokumentární snímek režiséra oblíbeného filmu Call Me By Your Name, Luca Guadagniniho, který nechává nahlédnout na život slavného návrháře bot – Salvatora Ferragama. Více se o filmu dozvíte také v našem článku zde.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA