5 nejlepších budget-friendly evropských měst na okouzlující víkend

Sezóna prodloužených víkendů

Teploty rostou a konečně přejí víkendovým výletům, procházkám po městě, túrám v jejich okolí i posezení v otevřených pouličních zahrádkách a terasách restaurací, ze kterých máte město jako na dlani. Nejlepší část roku pro cestování právě začala a i my vám radíme: sbalte batohy a jeďte! I nedaleko od nás je tolik co objevovat. Představíme vám pět evropských měst (a městeček), která stojí za návštěvu. Místa s obrovským kouzlem, přitom nepříliš přelidněná. Místa, kde se můžete věnovat mnoha aktivitám, nebo chcete-li se úplně odpojit a nedělat nic jiného, než odpočívat s čistou hlavou a uživat si okolní krásy. Městečka s plážemi, vodními kanály, nebo s nádhernými stezkami přírodou či horami, na nichž pořídíte krásné a barevné fotky. Těžko si budete vybírat, kam vyrazit dříve...

Exotika za rohem: malé ráje na zemi do pěti hodin letu

elle.cz

Chora na Folegandru v Řecku

Pokud hledáte odlehlé město, kde prakticky nic neděje a jediné, co tady lze dělat, je užívat si slunce, pláže, přírodních krás a pohostinnosti lidí, navštivte Choru, hlavní město řeckého ostrova Folegandros. Je nejklidnější ostrovem ze všech Kyklad. Nachází se mezi Milosem a Santorini, je 12 km dlouhý a 2 km široký a dosud nebyl zasažen masovou turistikou. Užijte si procházky po jeho zapomenutých stezkách lemovaných květinami, kapary, tymiánem a oreganem. V Choře musíte projít středověké centrum, hrad Kastro, navštívit kostel Kimisis Theotokouy a samozřejmě se posadit a vychutnat si středomořský vzduch a kouzlo malých malebných náměstí. Do města mají zákaz vjezdu auta i motocykly, v relaxaci vás tedy nebude vůbec nic rušit. Nejzajímavější pláže na ostrově jsou Agios Georgios, Ambeli a Agali.

Tasiilaq v Grónsku

Toto město je známé ve staré grónštině jako Ammassalik neboli „Místo, kde žijí huňáčci“. Také si právě představujete nějaké roztomilé grónské plyšáčky? Bohužel, huňáček je ryba, ale i tak se jedná i místo tak malebné, až se vaše duše bude rozplývat. Jedná se o nejlidnatější místo ostrova a žije zde 2000 obyvatel, kteří mluví dialektem zvaným tunumiit (nebojte, angličtinou se tu domluvíte bez problémů). Tasiilaq je perfektní místo pro klidný útěk z každodenního stresu (a také od horkého počasí). Je to krásné město, největší na východě ostrova. Bylo založeno v roce 1894 a jeho krajina je idylická, stejně jako pobřeží s nádhernými výhledy na moře, přístavními ulicemi a charakteristickými barevnými domy. Kromě toho můžete dělat nejrůznější outdoorové aktivity, včetně výletů helikoptérou, návštěvy ledovců nebo pozorování polární záře.

Krásná, levná a nadosah: 4 španělská města, která musíte navštívit

elle.cz

Burano v Itálii

Benátky jsou nádherné, ale to, na to budete po návratu z Itálie domu vzpomínat, je Burano – jeden z ostrovů v benátské laguně, který se nachází severně od města kanálů. Vyzbrojte se trpělivostí, abyste se vyhnuli hordám turistů a mohli si fotit jeho krásné pestrobarevné domy bez lidí v záběru. Město je proslulé ručně vyráběnými krajkami, které kdysi zdobily výstřihy a čepice evropské aristokracie. Dnes se ale kromě dvou obchodů většina toho, co se prodává, na ostrov dováží. Chcete dobrou radu? Zůstaňte zde přes noc a užijte si atmosféru bez turistů, městečko je mnohem klidnější a autentičtější.

Colmar ve Francii

Další město jako z pohlednice je Colmar, magicky vypadajícího místa v oblasti Alsaska. Říká se mu také město „Krásky a zvířete“. Se svými více než 70 000 obyvateli vyniká jedinečnou atmosférou, kterou mu dávají hrázděné barevné domy ve stylu německé gotiky. Nenechte si ujít oblast známou jako „Malé Benátky“, kdysi centrum rybolovu a dnes romantickou čtvrť a turistickou oblast par excellence. Vodní kanály se proplétají mezi pastelovými domky, kam oko dohlédne, kvetou květiny, a na střechách hnízdí ve svých letních domovech čápi. Budete si připadat, že jste se ocitli v pohádce. Místem, které také musíte navštívit, je čtvrť Curtidores, která se tak nazývá kvůli domům s velkými prostory v podkroví, kde se dříve sušily kůže.

Hallstatt v Rakousku

Říká se, že Hallstatt, město ležící nedaleko Salzburgu v Rakousku, je tím místem, kterým se inspirovali animátoři filmuLedové království při vytváření královského města Arendelle. A skutečně, kostel a malebné obrysy města odrážející se v hladině majestátního jezera připomínají pohádkové kulisy. V Číně si dokonce postavili kopii tohoto městečka, je prý jen zrcadlově obrácená. Toto město má dlouhou historii, která sahá tisíce let do minulosti. Hallstatt je také domovem nejstaršího známého solného dolu, kde se sůl těží již od pozdního neolitu. V zimě město láká lyžaře a snowboardisty, kteří si přijedou užít sněhu a hor. Romantické městečko je velmi oblíbenou turistickou atrakcí, která nabízí překvapivé množství volnočasových aktivit. Určitě vyjeďte lanovkou a přibližte se k vyhlídce Skywalk, která před vámi otevře závratný pohled.

Malebná místa na víkend:

Zdroj: ELLE.com/es, Wikipedia, Radynacestu.cz, Rogelli.cz