Exotika za rohem: malé ráje na zemi do pěti hodin letu

Albánský Karibik

Toužíte zažít dovolenou (jako) v Karibiku? Nemusíte cestovat za oceán, zůstaňte v Evropě. Jasně modré vody Jaderského a Jónského moře omývají nádherné pláže Albánie. Právě ta je poměrně čerstvým lákadlem pro všechny, kteří touží kombinovat odpočinek na pláži s poznáváním země s dosud nedotčenou přírodou. „Nejvíce cestovatele vábí dlouhé kilometry panenských pláží. Albánský Karibik se přezdívá nejkrásnější pláži Ksamil. Pláž s typickým ruchem okolo, který tvoří restaurace a obchůdky, je pak Livadhi. Klid naopak nabízí 800 metrů dlouhá oblázková pláž Buneci. Díky příjemným teplotám si pobyt u moře užijete od konce května až do poloviny října,“ popisuje novou plážovou perlu tisková mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Pokud nejste typ, který uspokojí celý pobyt strávit na pláži, můžete se vydat do albánských hor, kde čas plyne úplně jiným tempem. I milovníci historie si v Albánii přijdou na své, navštívit mohou například místa zapsaná na seznam UNESCO jako antické město Butrint nebo starobylá centra měst Berat a Gjirokastër.

Mozaiková Černá Hora

Na Balkáně ještě zůstaneme. Ačkoli jsme zvyklí cílit hlavně na Chorvatsko nebo naopak níže na Řecko, mezi nimi leží další nedoceněná perla – Černá Hora. I sem můžete zamířit, pokud máte od své dovolenkové destinace různorodá očekávání. Panenská příroda, kulturní památky i koupání v křišťálově čisté vodě, tím vším se může Černá Hora hrdě chlubit. Jeden den si naplánujte výlet do hor ve vnitrozemí, další dny zregenerujte tělo na plážích omývaných tyrkysově modrou vodou. Až vás začne nudit zahálení u moře, zajeďte se podívat do Národního parku Durmitor a projít si stezku kolem Černého jezera vedoucí ke starobylým jeskyním. Jestli jsou pro vás poklidné vycházky málo, zvedněte si adrenalin během raftingu v Tara Canyonu. Pestrou mozaiku své různorodé dovolené zakončete tichým obdivem nad tím, co v minulosti dokázali vybudovat předkové v městech Cetinije, Budva nebo Sveti Stefan.

Krásná, levná a nadosah: 4 španělská města, která musíte navštívit

elle.cz

Malý velký ostrov Malta

Malta je se svou rozlohou 316 km2 nejmenší zemí Evropské unie (a menší než Praha), ale co se týká koncentrace památek, zajímavostí a krásných pláží, může směle konkurovat dovolenkovým velmocím. Díky její strategické poloze ve Středozemním moři byla po tisíce let bodem, který navštěvovaly a ovládaly různé národy a kultury. Můžete tu tak najít megalitické stavby starší než egyptské pyramidy, o jejichž původu se dodnes nic neví, pozůstatky po Římanech i Arabech a především po bohatém řádu Maltézských rytířů, kteří se stali hlavními architekty většiny maltských měst. Pompéznost a zdobnost chrámu Svatého Jana Křtitele ve Vallettě, uvnitř bohatě zdobeného zlatem a malbami italských mistrů, dává tušit, jak mocný a významný řád Maltézští rytíři byli. K nejfotogeničtějším místům na ostrově patří Modrá laguna, mělká zátoka mezi západním koncem ostrova a protějším neobydleným ostrůvkem Cominotto, kam se dá doplavat. Její dno z bílého písku a průzračná voda lákají ke koupání (a k focení) většinu návštěvníků ostrova. Za návštěvu stojí také místní restaurace. Nikde jinde jsem nejedla lépe připravené ryby a zeleninu, než právě na Maltě. Zmást vás může jízda vlevo na anglický způsob. Kromě úředního jazyka angličtiny je to další významný pozůstatek anglického koloniálního období.

Portugalská perla Atlantiku

Víte, že na ostrově Madeira smí přistávat pouze zkušení a speciálně vyškolení piloti? Přistávací dráha se musela vejít do úzkého prostoru mezi pobřeží a okolní hory a aby splnila potřebné parametry, stojí její část na sloupech nad mořem. Po tomto malém dobrodružství na uvítanou už vás ale čeká malý ráj na zemi. Nechte se zlákat návštěvou tropické zahrady Jardim Tropical Monte Palace ve Funchalu, kde najdete exotické rostliny z celého světa a jejichž semena si tady můžete koupit a doma zasadit, aby vám Madeiru stále připomínaly. Co jen tak někde nezažijete, jsou procházky po tradičních zavlažovacích kanálech zvaných levády. Ty jsou pro Madeiru typické a umožní vám objevit úchvatné výhledy na horské scenérie a zelená údolí. „Když se vydáte podél Levady das 25 Fontes, dorazíte k nádherným vodopádům. Můžete se v nich i vykoupat a pokud si přivstanete, užijete si je o samotě,“ přidává svůj tip Lenka Pátek, cestovatelka a obchodní ředitelka CK Blue Style. Mezi často vyhledávané cíle patří i kouzelný les Fanal. Rostou v něm prastaré vavříny, které jsou zformované do podivných tvarů. Náhorní plošina, na níž rostou, je často zahalená do husté mlhy která lesu dodává přímo mystickou atmosféru. Milovat budete i místní pláže u divokého oceánu, například Seixal s černým vulkanickým pískem.

Cestovatelské hacks: takhle ochráníte své kufry, peníze i data

elle.cz

Znovuzrozené Turecko

Že jste v Turecku už byli a nezanechalo ve vás žádnou mimořádnou stopu? Dejte mu ještě jednu šanci. Nechme stranou Istanbul, který je  kapitolou sám o sobě. Jeho atmosféra, kde se potkává starý svět s moderním a fakt, že odedávna tvoří bránu do Orientu, je výjimečná. Památky jako Hagia Sofia nebo palác Topkapi jsou zanesené v každé učebnici zeměpisu a historie. Když se přesunete na tureckou riviéru, dominují jim prázdninová letoviska Antalya, Side nebo Belek. Právě poslední zmíněné se stalo synonymem pro dovolenou snů. Najdete zde hotely se soukromými golfovými hřišti, vlastními akvaparky a s dalším vybavením tak komfortním, že se vám je nebude chtít ani opustit. Kam by chtěl člověk také utíkat, když má po celou dobu pobytu k dispozici osobní asistentku, může si vybírat nejen z jídelního menu některé z mnoha restaurací světové kuchyně, ale také z polštářového menu, navštěvovat cukrárny s dezerty, na kterých si v Česku pochutná pouze v podnicích cukrářské mistryně Ivety Fabešové, pralinkárny, kde může ochutnávat bez omezení, nakupovat v luxusních buticích a to vše za doprovodu živé hry na piano? Jestli vyrážíte s dětmi, zkuste se ubytovat v hotelu řetězce Rixos přímo u zábavního parku Land of Legends, do kterého mají všichni hosté hotelu vstup zdarma.„Děti nadchnou pokoje zařízené v pohádkovém stylu, neomezená konzumace bonbónů a zmrzliny a každodenní vstup na různé atrakce. Rodiče ocení, že je o děti postaráno a sami si můžou odpočinout třeba na písečné pláži v uměle vytvořené mořské laguně,“ doporučuje Tatiana Poláková, PR manager cestovní kanceláře TUI.  Koupací sezóna je v Turecku také dlouhá a tak sem bez obav můžete vyrazit jak v květnu, tak v říjnu. Na plážích je přirozeně hrubší písek, ale některé hotely si nechaly vytvořit pláže s bílým karibským pískem. Velmi příjemné je také to, že na nich odpočinek neruší žádní prodejci výletů, suvenýrů a služeb. Belek je jen půl hodiny jízdy vzdálený od letiště v Antalyi, kam přímo z Česka létají čeští i turečtí dopravci. 

Naplánujte si dovolenou: Kam si z Česka zaletíte bez přestupů?

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, Google Maps, TripAdvisor, Radynacestu.cz, Hedvabnastezka.cz, zástupci uvedených cestovních kanceláří