ELLE Wedding: Nejkouzelnější místa, kam letos vyrazit na honeymoon

Last, but not least

Pokud jste si stanovili datum svatby na rok 2024, odpočet už začal běžet. Už máte jasno, kde se bude váš velký den odehrávat, zřejmě už máte zamluvené i šaty, vyrobené snubní prsteny, odzkoušené svatební líčení a také už víte, koho chcete na svatbě mít. Zbývá doladit catering, playlist na večerní zábavu, vybrat si parfém a nebo správný odstín rtěnky. Počkat a nezapomněli jste na něco? Na něco, co se dost často opomíjí, protože to už není všem hostům na očích, ale přesto je to nesmírně důležité. Správně, svatební cesta. Nenechávejte ji na posledním místě s tím, že se nějak vyvrbí. Někdy už zkrátka nezbudou ani síly, ani finance na to, abyste prožili nezapomenutelnou svatební cestu. Neodsunujte ji proto na méně důležité pozice a zařiďte ji hned.

Není to „jen“ dovolená

Líbánky nejsou jen výlet, jsou to emoce, které páry nutí prozkoumat svět, objevovat nové kultury a prožívat nezapomenutelné zážitky. Jsou poslední tečkou za vaší svatbou a důležitým rituálem počátku manželství. Historicky to byly první dny, kdy byli mladí manželé poprvé spolu o samotě a zkoušeli, jak jim to spolu bude v manželství klapat. Vyberte si tedy, které z vysněných míst na zemi bude tím, kde si užijete „time of my life“. Na trendy líbánkové destinace jsme se zeptali i expertů na cestování. 

ODDEJTE SE S ELLE. SE SVATEBNÍ AGENTUROU, ČI BEZ, MILÁ NASTÁVAJÍCÍ?

elle.cz

1) Austrálie a ostrovy Fidži

Začněte u protinožců a objevte směs evropské a domorodé kultury. Nádherná příroda a životní styl, který je mnohem uvolněnější než u nás, je přesně tou kombinací, která vám dovolí po dnech plných napětí relaxovat. Když už budete v těchto končinách, přeleťte na Fidži, jednu z nejexotičtějších a nejvzdálenějších destinací na planetě. Budete si připadat, že jste se ocitli uprostřed snu nebo dokumentu National Geographic o nejkýčovitějších rájích na zemi. Tato dvě místa jsou ideální pro páry, které hledají dobrodružství, nové kultury a užívají si spojení nádherné přírody a kosmopolitního života.

2) Jihovýchodní Asie (Vietnam, Thajsko a Bali)

Ponořit se do asijské exotiky a starověké kultury a objevit pozemské ráje, které nabízí jihovýchodní Asie – to je líbánkový cíl pro páry, které nechtějí trávit honeymoon jen ležením na pláži. Skvělá kombinace pro ty, kteří se chtějí spojit s přírodou, cítit vůně, které u nás neucítíte, ochutnat chutě, které jste dosud nepoznali, na vlastní oči vidět faunu, kterou znáte pouze ze zoo, relaxovat a ponořit se do kultur, které jsou stejně odlišné jako výjimečné.

3) Madeira

Klidné pláže, úchvatné západy slunce a romantické hotely s výhledem na oceán – to je Maderia, ostrov, který jako byl pro líbánky přímo stvořený. Ostrov má bohatou historií, autentickou lokální kuchyň a nádhernou přírodu. Navíc nabízí opravdu nevšední vyžití, například jízdu na proutěných saních, koupání se ve vodopádech nebo romantický květinový obřad. Pokud stihnete vyrazit na líbánky v květnu, budete hosty festivalu květin neboli Festa da Flor. „Koná se v hlavním městě Funchalu od 2. do 26. května. Tato slavnost nabízí pestré průvody, scény s tisíci květinami a kouzelnou atmosféru. Celým městem se line vůně květin a těžko najdete ideálnější dobu a místo pro svatební cestu, zásnuby nebo prostě jen na jakýkoli projevy lásky partnerovi,“ doporučuje Lenka Pátek, expertka na cestování, spoluzakladatelka a obchodní ředitelka CK Blue Style.

ELLE Wedding: Nejlepší nude rtěnky pro váš svatební den

elle.cz

4) Mosambik

Rozvíjející se turistická destinace nabízí nádherné pláže omývané Indickým oceánem s autentičností afrického kontinentu. Mosambik disponuje krásnými místy, které lze prozkoumávat, aniž by byl zatím drancován masivními nájezdy turistů. Má tropické podnebí, a najdete zde rozmanitou krajinou s pobřežím, pláně, hory, jezera nebo majestátní řeku Zambezi. V Mosambiku a v okolních státech je také možné vidět velkou zvířecí pětku afrického kontinentu: slona, lva, hrocha, nosorožce a buvola.

5) Spojené státy a Bahamy

Jen samy Spojené státy skýtají tak rozmanitou paletu míst, která je možné vidět, že se člověk může stěží zaměřit jen na jedno. Ať už se rozhodnete pro kosmopolitní a životem tepající New York, Las Vegas, které nikdy nespí nebo Californii či Floridu, kde se dostanete do dovolenkového moodu, nezapomeňte si pak zabookovat lodní lístek na Bahamy. Bahamy se svými dlouhými plážemi s růžovým pískem a tyrkysovými vodami vybízejícími k relaxaci a odpočinku jsou téměř povinným líbánkovým spotem.

6) Kostarika

Na Kostariku ať vyrazí především aktivní páry. Země ve Střední Americe je lákavá zajímavými venkovními aktivitami. Pokud patříte mezi příznivce turistiky a adrenalinových sportů, pak se můžete těšit na zipline skrz džungli, pozorování delfínů a velryb, výlet k oblačným lesům a vulkánům, výpravy do jeskyní nebo surfování. Na Kostariku nejlépe vyrazte od prosince do dubna.

7) Omán

Omán, který se nachází na Arabském poloostrově, zahrnuje pouště, oázy a dlouhá pobřeží, kde si můžete užít velký kulturní kontrast. Budete-li chtít Omán porovnávat například s Egyptem, budete velmi překvapení. Ačkoli tato země lpí na tradicích a vyžaduje dodržování kulturních zvyklostí, jsou Ománci velmi kultivovaní a na úrovni a taková je i jejich země. Čistota, úpravnost a moderní zázemí měst vás ohromí. Vychutnáte si tady jak odpočinek na plážích a v čistém moři, tak při návštěvě kulturních i přírodních zajímavostí.

10 tipů na alternativní svatební šaty

elle.cz

8) Srí Lanka a Maledivy

Nejlepší alternativa, jak si užít jižní Asii. Maledivy se Srí Lankou spojuje nespočet atrakcí pro zamilované: hory, opuštěné pláže, majestátní chrámy, památky a příroda s krásnou krajinou doplněné jedinečným tropickým klimatem. Maledivy, již léta jedno z nejznámějších souostroví, jsou perfektním místem pro líbánky. Roli favoritní destinace pro české novomanžele potvrzuje i mluvčí Invia Jiřina Ekrt Jirušková: „Plážové radovánky, pestrý život pod hladinou, oslnivé západy slunce, fantastická gastronomie i wellness procedury dělají z Malediv jedno z nejlepších a nejžádanějších míst pro svatební cesty. K nejlepším letoviskům pro strávení líbánek na Maledivách patří například LUX North Male Atoll, dále pak legendární středisko Baros nebo snový resort Six Senses Laamu.

9) Tanzanie a Zanzibar

Od rozlehlých afrických plání až po pláže s bílým pískem a křišťálově čistou vodu, Tanzanie a Zanzibar nabízí dokonalé spojení dobrodružství a odpočinku. V Tanzanii si užijete divoké safari na džípech a můžete obdivovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí nebo absolvovat pobyt v Kati Kati uprostřed savany. Rajské pláže Zanzibaru zase nabídnou nekonečné možnosti odpočinku. Spojení návštěvy těchto dvou zemí promění vaše líbánky v dobrodružství i dokonalý relax. Oblibu Zanzibaru potvrzuje i mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková: „Zamilované páry na líbánky cestují často na Zanzibar nebo na další populární ostrovy v Indickém oceánu jako jsou Madagaskar, Maledivy, Seychely nebo Mauricius. Cestování při této speciální příležitosti chtějí vychutnat, vyhledávají i vyšší třídy v letadlech a z hotelů vybírají luxusnější resorty. Nejoblíbenější jsou různé apartmány nebo soukromé vily, pokoje s výhledem na moře a další speciální typy ubytování.“

10) Nepál a Bhútán

Pokud hledáte líbánkovou destinaci plnou spirituality, která přesahuje pouhé turistické místo, na úpatí Himálaje najdete vše, co jste hledali. Tento zážitek vás zavede ze starověkých chrámů v Káthmándú do Thimpu, okouzlujícího hlavního města Bhútánu. Punakha, Paro, rodiště Buddhy Lumbini, Nepál vás zkrátka uchvátí jak svou kulturou, tak pohostinností svých lidí i svou nepopsatelnou krajinou.

Co si sbalit na líbánky, ať už vyrazíte kamkoli:

Zdroj: autorský článek, rozhovory se zmíněnými