Utečte za teplem: Budget-friendly destinace a jen pár hodin z Česka

Autentický Omán 

To, co vás v Ománu čeká, vám ihned po příletu naznačí letiště v Muscatu. Moderní designový prostor je celý provoněný tradičním kadidlem. A přesně takovou fúzí současných trendů a starobylé tradice je celá tato arabská země. Sultanát Omán zbohatl na ropě a na nerostném bohatství a rychle se rozvíjí. Nechce se ale vydat stejnou cestou jako hodinu a půl vzdálená Dubaj. Země si chce zachovat svou autentitictu, kulturu i přírodní krásy. A i když je připravena turistům nabídnout luxusní hotely, prvotřídní služby a zážitky, nechce se jim za peníze zcela zaprodat. O cesty do Ománu je mezi návštěvníky  velký zájem - především poté, co začaly cestovní kanceláře nabízet zájezdy za ceny pod třicet tisíc korun za týden ve čtyřhvězdičkovém resortu. V last minute nabídkách je pak možné Omán navštívit klidně už za ceny okolo dvaceti tisíc korun.

Přesto Omán neplánuje učinit turismus masovou záležitostí. Před obřími výnosy z turismu dává přednost kvalitě a autenticitě své země. Znát je to i na místech, která stojí za to navštívit. Ať už se vydáte třeba na zelenou horu Jabal Akhdar, do oázy Wadi Al Arbeieen, vykoupat se v azurové Ďáblově díře nebo v průzračném moři, na místní trhy s dobytkem, datlemi, kadidlem a dalšími barevnými arabskými nezbytnostmi, rozhodnete se přenocovat v poušti, odpočívat na plážích Ománského zálivu nebo vybičovat adrenalin během jízdy na vodních skútrech, budete se cítit jako vážení hosté, ne jako chodící peněženky, které je nutné vyždímat. Nemusíte se obávat ani obtěžování prodavači na ulicích a na pláži. Rodilí Ománci jsou lidé na úrovni a je to znát ve všech ohledech. Teplo je zde po celý rok, ale vzhledem k extrémně vysokým teplotám během letních měsíců, je lepší sem jet na podzim a v zimě. Do Ománského Muscatu létá nově z Prahy přímá linka Smart Wings ve spolupráci s CK Čedok. Bez nutnosti přestupu se za cca 7 hodin letu ocitnete v jiném, pohádkovém světě.

7 filmů, které musíte vidět na exotické dovolené

elle.cz

Barevný Madagaskar

Přímé lety z Prahy teď vedou dokonce i na čtvrtý největší ostrov světa. Na místě budete za deset hodin letu. To ale rozhodně není jediný důvod, proč na Madagaskar vyrazit. Nejstarší ostrov světa kromě dokonalých bělostných pláží a průzračné vody Indického oceánu láká především na nádhernou přírodu. Po oddělení od Afriky před 165 miliony let se v naprosté izolaci od okolního světa vyvíjela unikátní flora i fauna. Nejznámějším obyvatelem Madagaskaru, jak už víme ze stejnojmenného animovaného filmového hitu, jsou roztomilí lemuři. Ideální podmínky pro jejich sledování nabízí soukromá rezervace Palmarium u jezera Ampitabe nebo velký národní park Andasibe-Mantadia. Tady jdev zeleni deštného pralesa kromě lemurů pozorovat také celou řadu ptáků a plazů, třeba některého ze 75 druhů chameleonů. Fascinující je i život v azurových vodách Indického oceánu.

Stejně jako nicnedělání na kilometrech písečných pláží, které vypadají jako z katalogu cestovních kanceláří. Lety z Čech míří severní část ostrova Nosy Be na mezinárodní letiště Fascene. „Poslední odlet letošní sezóny je naplánovaný přímo na 31. prosince, klienti tak mohou oslavit Silvestra přímo v letadle a užít si první dny roku 2023 na dovolené v exotice,” představuje lákavou možnost trávení poslední noci roku Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí CK Čedok. Ceny pobytů začínají zhruba na 40 tisících korun a pokud byste nechtěli zůstávat jen na jednom místě, možností je i poznávací zájezd.

Exotický Zanzibar

Pouhých deset hodin přímého letu z Prahy vás dělí od další dechberoucí destinace – afrického Zanzibaru. „Přímé lety jsou většinou organizované tak, aby cestující letěli přes noc, v letadle si odpočinuli a ráno mohli rovnou na pláž,“ vysvětuje  mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Svoji roli hraje samozřejmě to, že Zanzibar je jedna z nejsnadněji dostupných a nejlevnějších exotik, kterou si čeští turisté mohou dopřát. Zájezdy se pohybují už kolem 30 tisíc korun. Není to ale pouze o ceně. Zanzibar je vyhledávaný především pro jeho křišťálově čisté vody, bílé pláže a autentickou africkou kulturu. Lidé sem nelétají ale pouze ležet na pláži, byť je nádherná. Je tu spousta míst, kam vyrážet na výlety, ať už vás zajímá historie, příroda nebo dobrodružství na safari. Na Zanzibar se začíná létat zhruba na začátku listopadu, ale krásné počasíje tu celoročně. Během jednoho pobytu si tak můžete užít odpočinek na pláži, vyřádit se při šnorchlování, prozkoumávat koloniální památky nebo tržiště. Rozhodně tedy nezůstávejte jen na pláži. I za branami resortu vás na Zanzibaru čekají nezapomenutelné zážitky.

Cesty za zážitkem: Kam na netradiční dovolenou v Čechách?

elle.cz

Opojná Jamajka

Z Česka nejvzdálenější destinací a také jedinou, kam se zatím nelétá přímo, je Jamajka. Na Jamajku si s sebou zabalte plavky i turistickou obuv. Za návštěvu rozhodně stojí letovisko Negril v nejzápadnějším cípu ostrova. Písek je přímo stvořený k dlouhým procházkám po pláži a průzračné tyrkysové vody ocení jak začínající, tak zkušení potápěči. Nedaleko břehů nejproslulejší pláže Seven Miles Beach leží korálové útesy a podmořské jeskyně, kde narazíte na mořské želvy.Nasyceni opalováním a koupáním se vydejte se na výšlap do Modrých hor. Název získaly podle mlhavě modrého oparu, který se pořád převaluje nad jeho vrcholky. Nejvyšší hora Modrých hor, Blue Mountain Peak, se tyčí do výše 2 256 metrů a při troše štěstí nabízí výhled nejen na celou Jamajku, ale na pobřeží Kuby. Když se na vrchol ostrova navíc vydáte v časných ranních hodinách, kdy cestu lemují hejna světlušek, pohled na překrásnou panenskou přírodu v kombinaci s prvními slunečními paprsky vám dopřeje nezapomenutelný zážitek.

Jamajka láká nejen zázraky přírody, ale i svým rumem. V údolí Nassau se ve větru pohupuje cukrová třtina nachází se tady nejstarší jamajská destilerie Appleton Estate. Každá prohlídka Appleton Estate je samozřejmě zakončena zastávkou v degustační místnosti, kde ochutnáte místní prémiové rumy. Mimochodem, tyto rumy můžete ochutnat i v Čechách. Pokud se nedostanete na Jamajku ani do pražského Karlína, kde se nachází jejich prodejna, podívejte se na www.warehouse1.cz. Vzhledem k poloze Jamajky se sem lze vydat po celý rok, ale nejvhodnějšími měsíci jsou prosinec až duben, kdy jsou v porovnání se zbylou částí roku srážky minimální. Letenky s jedním přestupem lze pořídit už od 15 tisíc korun, pokud budete chtít dovolenou bez starostí, můžete si vybrat zájezd třeba v nabídce CK SiamTravel. 

 

Zdroj: Wikipedia Commons, autorské poznámky, CK Čedok, Invia, SiamTravel, Appleton Estate