Přátelství nad zlato. Jak najít to pravé?

Přátelé vás často ovlivňují více než vaše rodina. Proto je důležité, koho si připustíte k tělu a komu svěříte svá tajemství i své úspěchy a pády.  Díky lidem, se kterými se setkáváte, si utváříte hodnoty, cíle i sny, získáváte informace a vytváříte si názory na velmi důležité i obyčejné věci. Ty pak tvoří váš celkový přístup k životu. Pokud si najdete přátelé, díky kterým můžete vzkvétat a užijete si i spoustu zábavy, váš život získá zcela nový rozměr. Hledání ideálních spřízněných duší je však s přibývajícím věkem těžší a těžší. „Výzkum nám říká, že v polovině dvacátých let se kruhy přátelství výrazně zmenšují, protože se naše priority mění,“ řekla vztahová koučka Danielle Bayard pro NBC News.

Konec toxicity a hledání v blízkých kruzích 

K tomu, abyste se plně začali soustředit na budování pravého přátelství s lidmi, kteří na vás mají pozitivní vliv, je někdy nutné nejdřív rozvázat stará toxická přátelství. Díky novým vztahům se může stát, že si uvědomíte, že vaše letité přátelství vám spíše škodí, než prospívá a je tak načase tyto vazby zpřetrhat. Ukončení toxických vztahů je nezbytné, abyste získali dostatek prostoru k tomu, věnovat se novým a zdravým vztahům. Přimějte se udělat změny, které vás mohou někam posunout. Nejsnadněji si nové známé najdete ve vašich blízkých kruzích. Byla vám sympatická kolegyně vaší dlouholeté kamarádky? Napište jí! „Kdo jsou lidé, které občas vídáte na stejných večírcích a sdílíte společné přátele, ale nikdy jste si spolu pořádně nepromluvili? Začněte tam. Mnohokrát si myslíme, že navazování nových přátel je o tom začít od nuly, ale někdy je to o tom, jít hlouběji s lidmi, které už znáte,“ tvrdí Bayard.

Ta opravdu největší filmová přátelství

elle.cz

Zkuste se také objevovat na společenských akcí a nenásilně se zapojujte do konverzací ostatních. Nikdy nevíte, na koho můžete zapůsobit. I nejslavnější seriály o přátelství a lásce ukazují, že přátelství mohou vzniknout zajímavou náhodou. Ideálními příklady jsou například Sex ve městě či Jak jsem poznal vaši matku. Důležité je si však uvědomit, že z lidí se přátelé nestávají ze dne na den. Budování vztahů vyžaduje dostatek času a možné překonání hned několika překážek. „Neodstřihávejte člověka, protože vám není stoprocentně podobný. Mějte otevřenou mysl a buďte stateční,“ radí koučka.

Upřímnost, respekt i autenticita

Na cestě k tomu udržet si pevné přátelství i v dospělosti, byste měli dodržovat jednoduché věci, které však mnohým lidem, bohužel, dělají problém. Bez nich však silného a láskyplného přátelství nelze dosáhnout. Neuškodí si tak zopakovat jasné způsoby, jak se k vaším blízkým chovat. Opravdoví přátelé vám pak vaše činy a chování rádi oplatí a budou vám za vaši lásku a zájem vděční.  

Klíčové je, abyste byli autentičtí – nehrajte si na něco, co nejste, povzbuzujte své blízké, věnujte jim dostatek času, předávejte jim zajímavé poznatku ze světa – kultivujte se, buďte loajální, chápaví, přímí – k problémům se postavte čelem. Dále nezapomínejte přátelům naslouchat a pomáhat jim s jejich potížemi, snažte se vymýšlet zábavné aktivity, které utuží váš vztah, dejte jim najevo vaši lásku a vděčnost za jejich přátelství. V neposlední řadě buďte svým milovaným či možným novým pravým přátelům oporou. Okořeňte svůj život a buďte otevření.  

5 ikonických přátelství, která ovlivnila svět módy

elle.cz

Vliv slavných seriálových a filmových přátel

Po láskyplném přátelstvím plném zábavy mnozí začali toužit také díky slavným seriálům a filmům, které se staly velkou inspirací. Vztahy několika oblíbených postav ovlivnily to, jak je přátelství jako takové vnímáno a co by se od blízkých v přátelství vlastně mělo či naopak nemělo očekávat. Díky Carrie, Mirandě, Charlotte a Samanthě víme, jak silné přátelské pouto plné porozumění, lásky, zábavy i stylu, může vzniknout mezi partou dospělých a úspěšných žen. Sex ve městě však také ukázal, že přátelství je často velmi složité a někdy je nutné překonat mnoho překážek. „Můžeme si být navzájem spřízněnými dušemi a muži pak budou pouze ti milí chlapci, se kterými se budeme bavit,“ řekla Charlotte v jednom z dílů a jasně tak prokázala, že přítelkyně si mohou být velkou podporou.

Ukázkou pravého přátelství, které vydrželo až do dospělosti, je vztah mezi Rory Gilmore a Lane Kim ze seriálu Gilmorova děvčata. Tyto dívky světu ukázaly, že se člověk nemusí měnit a klíčové je držet se autenticity. Tento seriál však může nabídnout i další silné přátelství, a to mezi Lorelai a Sookie. Díky nim fanoušci tohoto seriálu ví, že i když jsou kamarádky zcela odlišné, i tak se mohou milovat, podporovat a vzájemně se doplňovat.

Fenomén soulmate: vážně musíme najít toho pravého/tu pravou?

elle.cz

To, že přátelství je někdy těžkou výzvou, jasně daly najevo Blair a Serena ze seriálu Super Drbna. Zatímco někteří je milují, jiní jsou toho názoru, že šlo o příklad velmi toxického vztahu. Tyto newyorské divy jsou tak pozitivním i negativním příkladem najednou. Přátelství, které se muselo vyrovnat s mnohými překážkami, diváci mohli vidět také ve filmu Deník princezny. Mia a Lilly díky jejich silnému pouto překonaly zášť, trapné situace i těžký nátlak společnosti.  

Pouto na život a na smrt měli diváci šanci sledovat díky filmům o slavném kouzelníkovi z Bradavic. Knihy a filmy o Harrym Potterovi jsou vlastně celé postavené na síle přátelství a vzájemné lásce. Příběh o Harrym, Hermioně a Ronovi se stal jednou z největších a nejemotivnějších inspirací. Kdo by tuhle partu nemiloval?! Podobná slova by se dala tvrdit i o Rachel, Rossovi, Monice, Joeym, Phoebe a Chandlerovi ze sitcomu Přátelé. Jejich láska, šarvátky, podpora a vtipné životní situace si zamilovaly miliony lidí. Ty si díky nim již od roku 1994 přejí najít někoho, s kým by si byly blízcí jako právě tyto fiktivní spřízněné duše.

Kamarád taky rád…

elle.cz

Zdroje: NBC News, Psychology Today, Tiny Buddha, ELLE.com