ELLE KVÍZ: Ikonické tváře českého filmu. Znáte legendy i nové hvězdy?

Středoevropský Hollywood

Český filmový průmysl má bohatou historii plnou talentovaných hereckých legend, které se zapsaly do srdcí diváků po mnoho generací. Barrandovské ateliéry byly za období První republiky Hollywoodem střední Evropy a jména tehdejších hereckých es jako Hugo Haas nebo Vlasta Burian jsou pojmem dodnes. Jejich výkony na filmovém plátně nevyčpěly ani časem a svou genialitou a vtipem okouzlují diváky dodnes. Ani poválečné období, kdy svobodnému filmovému projevu na dlouhou dobu přistřihl křídla komunistický režim ale neznamenalo pro český film útlum. Natočila se spousta geniálních snímků, v kterých dominovaly především komedie. Připomeňme si za všechny například Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Vesničko má středisková, Na samotě u lesa a další. Do tohoto období spadá také vznik filmů, které se setkaly s mezinárodním úspěchem – například film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který byl dokonce oceněn Oscarem za nejlepší cizojazyčný film.

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Nejlepší letní komedie - jak dobře je znáte?

Viděli jste je víckrát, než byste si zvládli vzpomenout, ale přesto si je pustíte zase. Letní komedie, ať už české nebo ze zahraniční produkce, mají své neodolatelné kouzlo, které v kombinaci s prázdninami funguje jako magnet. Než budete jejich magickou silou opět přitaženi k televizní obrazovce, zkuste si vybavit, co všechno z letních komedií vám uvízlo v paměti a otestujte se v našem kvízu.
elle.cz

Inspirace z historie

Jestli jde českým filmařům něco opravdu skvěle, tak čerpat témata z české historie. Stěžejními náměty se staly Druhá světová válka s díly jako Želary, Je třeba zabít Sekala, Lidice, Habermannův mlýn. A éra komunismu, kterou čeští filmaři přetavují do komických příběhů s příchutí hořkosti jako Pelíšky, Pupendo, Báječná léta pod psa, Občanský průkaz, Kolja a další. Poslední jmenovaný, který natočil režisér Jan Svěrák, je dalším českým filmem, který si odnesl sošku Oscara. Témata z naší historie se zdají být nevyčerpatelná, o čemž svědčí i nejoceňovanější díla posledních let jako Obsluhoval jsem anglického krále, Hořící keř, Masaryk, Arvéd, Il Boemo a jiné. Ačkoli se českým hereckým talentům příliš nepodařilo prorazit do zahraničí a čestnou výjimkou jsou Karel Roden a Miroslav Táborský, které si oblíbily zahraniční produkce, je při sledování českých filmů více než jasné, že na talentu našich umělců vyšší moc rozhodně nešetřila. Jaká jsou vaše oblébená herecká jména a filmy, na které se můžete dívat stále dokola? Dejte nám vědět a zatím si udělejte náš kvíz věnovaný českých hereckým talentům.

Mohlo by se vám líbit

Filmové tipy: Nejlepší filmy, které vidět na MFF v Karlových Varech

​​​​​​​Letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech zahájí Královnin gambit s Alicií Vikander, nedělní slavnostní premiéra ve Velkém sále bude patřit adaptaci Topolova Citlivého člověka režiséra Tomáše Kleina a nechybí ani vítěz letošního festivalu v Cannes Anatomie pádu. A to je jen začátek! Čeká nás toho samozřejmě mnohem víc. Jana Patočková radí, jak si festival naprogramovat, abyste si ho užili a odvezli si pokud možno silné filmové zážitky.
elle.cz

Zdroj: ČSFD, Cinemart