Jak vysoká je vaše emoční inteligence?

Po desetiletí byl kladen velký důraz na určité aspekty inteligence, jako je logické uvažování, matematické dovednosti, prostorové dovednosti nebo verbální. Výzkumníci byli zmateni skutečností, že zatímco IQ dokáže do značné míry předpovídat akademický výkon a do jisté míry profesní a osobní úspěch, v rovnici štěstí stále něco chybělo. Někteří z těch s báječným skóre IQ si v životě vedli špatně; dalo by se říci, že plýtvali svým potenciálem tím, že mysleli, chovali se a komunikovali způsobem, který bránil jejich šancím uspět.

Emoční inteligence rozhoduje o našem úspěchu 

Jednou z hlavních chybějících částí této „rovnice“ byla emoční inteligence, koncept zpopularizovaný díky průlomové knize Daniela Golemana, která je založena na letech výzkumu mnoha vědců, jako jsou Peter Salovey, John Meyer, Howard Gardner, Robert Sternberg a další. Z různých důvodů a díky široké škále schopností mají lidé s vysokou emoční inteligencí tendenci být v životě úspěšnější než lidé s nižší EQ, i když je jejich klasické IQ průměrné.

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v nejluxusnějších značkách světa?

Nejoblíbenější luxusní značky světa zná každý z nás. Ovšem dokážete rozpoznat loga bez textu? Ověřte si své znalosti ze světa přepychu a vyzkoušejte si módní test, který prozradí, zda jste skuteční znalci, nebo máte ještě co dohánět.
elle.cz

Jak jste emočně inteligentní?

Odpovězte na níže položené otázky pouze ano, nebo ne. Svůj výsledek zjistíte na konci článku. 

  1. Dokážete identifikovat své emoce a pojmenovat je?

  2. Dokážete zvládat své emoce, když se cítíte ohroženi?

  3. Umíte řešit konflikty zdravým způsobem?

  4. Jste schopni porozumět emocím ostatních lidí a dát jim jejich prostor, když je to potřeba?

  5. Umíte spolupracovat s ostatními a respektovat jejich názor?

  6. Při rozhodování se řídíte převážně emocemi?

  7. Cítíte motivaci pracovat, když vám do života přijde výzva?

  8. Dokážete se z kritiky poučit, aniž byste se cítili demotivováni?

  9. Jste schopni převzít zodpovědnost za svou práci, aniž byste se obviňovali?

  10. Uvědomujete si, že vaše chování může ovlivnit ostatní?

Mohlo by se vám líbit

Cestování za architekturou: Kouzelná místa pro vaši vysněnou dovolenou

Patříte mezi dobrodruhy, kteří spíš než hotelovému komfortu dávají přednost nevšedním místům? A vůbec vám nevadí, že v některých případech budete muset oželet room service? Čtěte dál...
elle.cz

Výsledky:

Odpověděli jste ANO 10 až 8krát

Páni, váš kvocient emoční inteligence je vysoký!

Je skvělé, že dokážete identifikovat a rozpoznat nejen své vlastní emoce, ale i emoce ostatních. Dokážete řešit konflikty zdravým způsobem. To také naznačuje, že jste dobrý týmový hráč, který dobře soucítí s ostatními a chápe dopad vašeho chování na ostatní. Děláte dobrá rozhodnutí a dobře překonáváte výzvy!

Odpověděli jste ANO 7 až 5krát

Ještě se můžete zlepšit!

Pokud jde o vaši emoční inteligenci, jste někde mezi. Někdy dokážete ovládat své emoce a chápat ostatní, ale někdy můžete skončit unáhlenými rozhodnutími. Vzdělávejte se a brzy se dostanete o level výš!

Odpověděli jste ANO 4 až 0krát

Jejda, vykazujete známky nízké emoční inteligence

Vaše skóre naznačuje, že máte potíže s identifikací svých emocí a jejich zvládáním. Také pro vás může být těžké porozumět emocím jiných lidí a často máte tendenci přizpůsobovat si vnější události. Práce v týmu se může zdát zdrcující kvůli rozdílným názorům a výzvy se vám mohou zdát příliš těžké.

cara

Zdroj: psychologytoday.com, mindtools.com