12 mocných myšlenek Louise Hay, díky kterým dosáhnete vysněného život

Sebevědomí versus sebereflexe. Kdy jedno začíná škodit druhému?

elle.cz

1. Přestaňte se kritizovat

Někteří lidé mají tendenci kritizovat prakticky každý svůj pohyb. Jenže to jim v důsledku akorát snižuje sebevědomí a navozuje negativní náladu, která pak vede k nižší produktivitě. Navíc sebekritika nic nezmění. Pokud se vám na sobě něco nelíbí, zkuste to napravit, ale pokud to nevyjde, přijměte se přesně takoví, jací jste.

2. Odpusťte si

Čas zpátky nevezmete a minulost nezměníte. Přestaňte se v ní tedy utápět, pouze se na chvilku zamyslete, jakou jste udělali chybu, jak jste mohli danou situaci vyřešit lépe a informaci si uložte v mysli na podobné situace v budoucnu. Pak už tuto myšlenku zcela opusťte a myslete na to, že se nyní vyvíjíte a budete žít život jinak.

3. Nestrašte se

Pokud se budete neustále děsit myšlenkami na katastrofické scénáře a budete žít neustále v obavách, že se něco pokazí, nebo se stane něco vám či vašim blízkým, můžete si akorát vyvolat těžké úzkosti, které budete muset později řešit s odborníkem. Najděte si myšlenku, která vám činí potěšení, a přepněte na ni pokaždé, když vás potkají iracionální děsivé myšlenky či obavy.

4. Buďte trpěliví a laskaví

Zkuste k sobě přistupovat trochu jako k malému dítěti, alespoň co se týče trpělivosti a laskavosti. Když se učíte novým způsobům myšlení, netlačte na sebe a dopřejte si dostatek času. Chovejte se k sobě jako k někomu, koho doopravdy milujete.

5. Přestaňte se nenávidět

Sebenenávist vychází z vašich myšlenek. V podstatě nenávidíte své myšlenky. Zkuste je změnit a podívat se na sebe v novém světle.

6. Chvalte se

Poté, co se odnaučíte se neustále kritizovat, se také musíte naučit chválit. Chvála buduje vaše sebevědomí a zlepšuje vaši produktivitu. Chvalte se i kvůli maličkostem a uvidíte, jak budete brzy pozitivně naladěni.

Osobnost žen podle měsíce narození

elle.cz

7. Nezapomeňte na podporu

Nebuďte na potíže sami. Oslovte přátele a dovolte jim, aby vám pomohli. Není to známka slabosti, ale inteligence, když člověk rozumně zhodnotí, že danou věc nezvládne sám.

8. Přijměte svá negativa

Během života jste si nejspíš vytvořili řadu negativ, které teď na sobě nenávidíte a dáváte si je za vinu. Zkuste si odpustit a řekněte si, že jste si tato negativa, jako jsou například nezdravé návyky, vytvořili z nějakého důvodu – např. jako kompenzaci stresu atp. Nyní se nacházíte na nové cestě, kde můžete tato negativa opustit, nebo je přijmout jako svoji součást a přestat si je vyčítat.

9. Hýčkejte své tělo

Soustřeďte se na zdravou stravu, díky které budete mít více energie, a navíc vám pomůže udržet štíhlejší postavu. Zařaďte do svého života nějaké cvičení a dělejte něco pro svoji kondici. Může to být jóga, běh nebo i chůze, důležité je, abyste se udržovali fit a brali své tělo jako chrám pro svou jedinečnou osobnost

10. Pracujte se zrcadlem

Dívejte se na sebe častěji do zrcadla. Nikoliv kritickým okem, ale naopak se pochvalte za vše, co jste udělali dobře. Odpusťte si z očí do očí své chyby a nezapomeňte si také alespoň jednou denně říct, že se milujete.

11. Se sebeláskou nečekejte

Nečekejte, až se uzdravíte, zhubnete, najdete si novou práci nebo partnera. Milovat se musíte začít hned teď a uvidíte, že ostatní na sebe nenechá dlouho čekat. Sebeláska je daleko důležitější, než by se mohlo zdát.

12. Bavte se

Vzpomeňte si na to, co vám dělalo radost v dětství. Udělalo by vám to radost i nyní? Jděte do toho! Najděte způsob, jak se bavit při všem, co děláte. Radujte se ze života, usmívejte se, relaxujte a bavte se, kdykoliv to jen půjde.

 

Zdroje: Louise Hay, Heal Your Life