Jimi Hendrix: Příliš talentovaný, aby žil dlouho

 

Stal se hlavní hvězdnou legendárního festivalu Woodstock. O rok později nečekaně zemřel. Udusil se údajně poté, co požil barbituráty, začal zvracet červené víno a v okolí nebyl nikdo, kdo by mu pomohl. Ačkoliv nová teorie tvrdí, že Hendrixe zavraždil jeho manažer, který se bál, že ho hvězda opustí a přejde k někomu jinému.

Na běžnou kytaru hrál levou rukou, otec ji Jimimu koupil, když rodinu opustila matka. Mladý umělec měl celkem pět sourozenců. Dšechny děti až na dvě - Jimiho a jeho bratra, odevzdali do výchovných zařízení. Jimiho osobnost měla zdědit spousta traumat: v jeho žilách kolovala nejen černošská, ale také otrokářská a Čerokézská krev. Matka s otcem se neustále hádali, až matka Lucille odešla od rodiny úplně. 

Nedokončil střední školu, do armády nastoupil za jízdu v kradeném autě, otec ho bil až téměř do dospělosti. Ale Jimi se naučil sám hrát na elektrickou kytaru a dokázal sloučit blues, funk a jazz s psychedelickými zvuky, které vznikaly během jeho improvizace. Jimi Hendrix totiž neuměl noty a místo nich používal barvy.

Zelený Snoop Dogg, konopná hvězda bojující za legalizaci

elle.cz

Legendární jazzový trumpetista Miles Davis dokonce zvažoval spolupráci s Jimi Hendrixem, ačkoliv předtím ho rocková hudba nijak nezajímala. Davise ale naprosto uchvátil Hendrixův talent a jeho vlivem od roku 1969 přešel k jazz-rocku.

Příběh Jimiho Hendrixe také ztvárňuje film All Is By My Side, kde hlavní roli hraje Andre 3000 z kapely OutKast. Film v režii Johna Ridleyho, který napsal také scénář k oscarovému snímku 12 let v řetězech, ale doprovázela řada problémů. Tvůrci filmu se nedohodli s majiteli autorských práv a Hendrixovy písně museli pro filmování napsat jiní autoři. 

Jimi Hendrix byl také důležitou módní osobností. Svým stylem ovlivnil i současné návrháře, jako je například Alessandro Michele nebo Hedi Slimane. Zbožnoval nosit barvy, kombinoval sametové obleky se saténovými košilemi s vázačkou, vyšívané vestičky s pruhovanými kalhotami, vojenská saka (jejichž velmi podobné verze pak uvedl o mnoho let později Balmain). Na konci 60. let minulého století byl zkrátka jedním z nejstylovějších mužů na světě, jeho outfity působí velmi současně.

Móda byla dalším kanálem pro Hendrixův neuvěřitelný umělecký talent. Způsob, jak se vyjadřovat mimo hudbu a dát průchod své kreativitě. Mimochodem, růžové boa Jimiho Hendrixe bylo před rokem vydraženo za neuvěřitelných 440 tisíc korun. Odkaz geniálního samouka, který zemřel příliš mladý, trvá i 51 let po jeho smrti.

Adam Driver: Vyděděnec, kterého zkultivovala manželka

elle.cz