Bad romance v podání Tinder Swindler: Kam zmizel král diamantů?

 

Nový dokument na Netflixu je absolutním must watch (nejen) pro všechny osamělé duše hledající svou polovičku ve velké virtuální síti on-line aplikací. Snímek má na svědomí tým producentů populárního dokumentu „Don't F**ck With Cats“, jenž popisuje hon na internetového zabijáka. I tentokrát se tvůrci ponořili do hlubin sociálních sítí, jejichž potenciál se zdá být nevyčerpatelný.

Příběh začíná magickým upozorněním „It’s a match“ na profilu zhruba třicetileté dívky, která hledá lásku na celý život. Profil pohledného muže vypovídá o jeho zámožném původu, což potvrzuje i jeho příjmení. Leviev je velmi známá osoba – izraelskému miliardáři se nepřezdívá jinak než „král diamantů“. Patří mu mnoho firem, mimo jiné i AFI Group operující i v Praze. Tinder profil Simona Levieva, který se vydává za syna tohoto miliardáře, proto vypadá velmi slibně. Jachty, privátní letadla a nejluxusnější hotely lákají svým leskem, podobně jako sympatická tvář mladého muže, který hned od první online konverzace budí dojem prince na bílém koni. Následují romantická setkání s drahým šampaňským, vášnivé noci v pětihvězdičkových hotelech a cestování v privátních letadlech s osobní ochrankou – vše působí opravdově. A velmi lákavě.

 

Po týdnech strávených ve fantasy světě přichází crescendo – vyskytne se problém (jak jinak) finančního charakteru. Po údajném napadení svými „nepřáteli“ je Simon Leviev nucen se skrýt. Svou milovanou pak požádá o číslo kreditní karty. Odpověď má předem připravenou – kartu potřebuje, aby nemohl být skrze své finanční transakce sledován. Žádosti o peníze neberou konce a zoufalá přítelkyně podepisuje jednu bankovní půjčku za druhou. Cynikům se v tu chvíli nejspíš svírají pěsti z přehlížení tak jasných varovných znamení. Naivní (a zřejmě po uši zaláskované) dámy však stále netuší, která bije. Postupně pak zjišťujeme, že příběh nemá jen jednu podvedenou hrdinku, ba ani dvě či tři.Netrvá to dlouho a objeví se pravá tvář podvodníka, po jehož stopách jde tým statečných novinářů, putujících od Mnichova až po Tel Aviv. Zjišťujeme, že Simon Leviev je ve skutečnosti známým kriminálníkem, který opustil rodný Izrael, aby se vyhnul soudu za zločiny související s podvody. Začíná hra na kočku a myš, jejíž vyvrcholení nastává v samotné Praze. Zde se náš antagonista skrývá v malém hostelu, kde byste šampaňské a kaviár dle gusta „syna miliardáře“ hledali marně.  

 

 

Smutnou premisou dokumentu je fakt, že jsme se ani ve věku moderních technologií nebyli schopni vymanit ze stereotypů a chyb, o kterých nás historie prostřednictvím (skoro identických) příběhů informuje dnes a denně. Krom toho, že seriál odkrývá stinnou stránku online seznamek, hází také nelichotivý stín na mladé ženy. Nehledě na to, kolik během dospívání vyplnily kvízů typu „Poznejte, zda chodíte s narcisem“, nebyly schopny identifikovat predátora v reálném životě. Zamlžený úsudek dokáže pod rouškou lásky či věrného přátelství zřejmě opravdové divy. Útočné poznámky na účet obětí však také nebyly tou nejlepší reakcí veřejnosti. Těch bylo pod články novinářů bohužel požehnaně. 

Shimon Hayut byl v roce 2019 odsouzen v Izraeli na 15 měsíců za své zločiny z roku 2011. Byl propuštěn po pěti měsících za dobré chování. V současnosti žije jako svobodný muž v Izraeli. Podle The Times of Israel údajně jen v letech 2017–2019 okradl celou řadu lidí o přibližně 10 milionů dolarů. Ani v jednom případě ze svých podvodů na seznamovacích aplikacích však nebyl trestán soudní cestou. 

 

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA