Filmový vzestup hudební star: Lady Gaga si zahraje Harley Quinn

Doby, kdy Lady Gaga byla pouze hudebnicí, dávno pominuly. Nepřestává překvapovat širokým záběrem svého talentu. Poté, co se veřejnosti jako herečka do povědomí poprvé zapsala účinkováním ve filmu A Star Is Born z roku 2019, ve kterém si zahrála po boku Bradleyho Coopera, stala se Gaga vůbec první osobností v historii, která během roku získala Oscara, cenu Grammy, Zlatý glóbus a ocenění BAFTA. O dva roky později ztvárnila ve snímku House of Gucci manželku Maurizia Gucciho Patrizii Reggiani, mapujícím pohnutý osud italské rodiny zakladatelů eponymní značky. Někteří její roli kritizovali, mnozí ji však milovali. Nejen za angličtinu se silným italským akcentem a věrohodnou adaptaci. A v nedávné době na své kariérní konto připsala další multidisciplinární propojení, když přispěla písní „Hold My Hand“ do velkofilmu Top Gun: Maverick.

Že její hlas náleží i do filmového světa zpečeťuje další rolí. Před pár málo dny potvrdila svou participaci na filmu Joker: Folie à Deux, o tento fakt se podělila sdílením krátkého animovaného teaseru naznačujícího mnohé, ale ponechávajícího nezodpovězené otázky. Nyní známe jméno protagonisty, kterého v roli Jokera opět ztvární brilantní herec Joaquin Phoenix. Ten se vrací do kůže Jokera poté, co získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon díky svému projevu v prvním díle z roku 2019. Víme také, že Lady Gaga ve filmu ztvární postavu Harley Quinn, psychiatričky z Arkham Asylum, která se zamiluje do svého pacienta Arthura Flecka, známého jako Jokera. Harley Quinn v minulosti již několikrát prokázala, že je pro společnost Warner Bros silnou postavou – například taková Margot Robbie si tuto roli zahrála hned třikrát, v roce 2016 ve filmu „Suicide Squad“, poté ve snímku „Birds of Prey“ z roku 2020 a „The Suicide Squad“ z roku 2021. HBO Max navíc vysílá již třetí řadu úspěšného animovaného seriálu „Harley Quinn“, jíž hlas propůjčila Kaley Cuoco. Zkrátka a dobře, o této trhlé blondýnce ještě mnohé uslyšíme.

Vedle hereckého obsazení dvou nejvýznamnějších rolí je jasné i to, že do režisérského křesla se vrací Todd Phillips. Stejně jako v případě prvního dílu, i tentokrát napsal scénář společně se Scottem Silverem. Do služeb Hollywoodu byli znovu povoláni poté, co první Joker celosvětově vydělal více než jednu miliardu dolarů, přinesl filmařům Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách a získal 11 nominací na Oscara, včetně nejlepšího filmu a režie. Dvě nominace obhájil, vedle Phoenixova úspěchu obdržela sošku za nejlepší filmovou hudbu Hildur Guðnadóttir.

Podrobnosti o zápletce pokračování Jokera jsou zatím drženy pod pokličkou, víme však, že snímek bude zpracován jako muzikál. Kdo ví, zda toto provedení zaryté fanoušky nepobouří. Vybrat si Lady Gaga, jejíž fanouškovská základna vychyluje mladé, ženy i gaye, do hlavní role ve filmu tohoto charakteru, je odvážný krok. Ten může vést k polarizaci fanouškovské základny fiktivních superpadouchů. Je muzikálové ztvárnění s touto neskutečně nadanou, ale velmi rozporuplnou superhvězdou Lady Gaga to, po čem touží?

Nezbývá než počkat si na ohlas publika do data premiéry. Film Joker: Folie à Deux od Warner Bros vstoupí do kin v říjnu roku 2024. Do té doby máme času polemizovat nad rozhodnutími mistrů Hollywoodu více než dost.

Zdroj: CSFD, Deadline, Variety, Highsnobiety