REKLAMA

Tajná metoda, díky které okamžitě usnete

REKLAMA

 

Pandemie napáchala mnoho škod, narušený spánek je jednou z nich. Možná zíráte večer příliš dlouho do mobilu, jste úzkostliví nebo přehlcení. Pak ležíte na posteli, zíráte do prázdna a počítáte ovečky, jen abyste se vrátili ke scrollování na Instagramu. Usínáte u videí na Tik-Toku, kde si mládež vaří špagety. Ráno se budíte unavení, chcete se schovat pod polštář a splynout s dekou.

Zachrání vás vědecká metoda, které se jmenuje „cognitive shuffle", což můžeme volně přeložit jako „vědomé vypnutí". Spočívá v práci s vizualizací, která vás uklidní a naladí mozek do těch správných vln, díky kterým usnete jako nemluvně. Jediné, co potřebujete je vědět, jak na to a dát této aktivitě čas a trpělivost.

Za prvé, vyberte si jakékoliv písmeno z abecedy, pak si představte slovo, které začíná na toto písmeno. Mělo by být pocitově neutrální a skládat se alespoň z pěti písmen. Pomalu ono slovo v duchu vyslabikujte. Řekněme, že jste si vybrali písmeno „M" a slovo „město". Nyní potřebujete najít tolik slov od „M", kolik obsahuje slovo „město", tedy pět. Jakmile vyčerpáte počet slov od „M", přesuňte se ke slovům od „E", protože se jedná o další písmeno (Ě není počáteční písmeno). Během 15 minut myšlenkových hrátek byste měli spát opravdu tvrdě.

Proč funguje zrovna výše uvedená metoda? Mozek zabavíte hledáním slov, ale nestimulujete, protože nemá o pojmech dostatek informací. Místo toho, abychom se stresovali úzkostnými myšlenkami, se soustředíme na něco jiného, neutrálního. Postup nás uvolní a můžeme klidně spát. Nejnáročnější momenty dne, které si máme ve zvyku rekapitulovat právě před spaním, stejně tak jako naše strachy, nedostanou díky vědomému vypnutí šanci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA