Ráno dělá den. Aneb pozitivní návyky, které vám ho od probuzení změní

Když jste vzhůru brzy ráno, sami, daleko od hluku a rušivých stimulů, vaše pozornost není ničím rozptylována.A tak prefrontální kůra, ta část vašeho mozku zodpovědná za racionální myšlení – stejně jako neustálé starosti a obavy se opravdu na krátkou dobu, přechodně vypnou.“ Vaše analyzování a stresování se zbytečnostmi ustane. Ta samota, ticho a klid v mozku spouští produkci neurotransmiterů, dopaminu a serotoninu, čímž se dostáváte do stavu tzv. flow. Je to stav, kdy jste v přítomném okamžiku a probouzí se ve vás váš potenciál. „Úspěchy nejsou záležitostí zděděných vloh a dobré genetické výbavy. Mnohem více záleží na každodenních zvycích. A právě vaše ranní rituály jsou zdaleka tím nejdůležitějším, co je třeba vyladit do dokonalosti a zautomatizovat,“ slibuje kniha Klub ranních vítězů.

Jak vydržet produktivní během prosluněných jarních dní?

elle.cz

Nevíte, kde začít? Osvojte si pozitivní návyky a nastartujte den

Faktem je, že záleží i na těch nejmenších věcech. A to jsou právě i tyto ranní rituály. Věnujte se těm, které vám nejvíce vyhovují a a těm, které se vám zdají správné – pro vaše tělo i duši. Každý den je také jiný, probouzíte se s rozdílnou náladou, a je pochopitelné, že nemůžete dělat ty stejné věci. Cílem není vytvořit si dlouhou rutinu, kterou pak nebudete schopni naplnit. Cílem je zpříjemnit si den od samého probuzení! Jak na to?

Vstaňte dříve

Dopřejte si chvilku klidu jen pro sebe, než začne nový den. Není nic těžšího, než když máte pět minut na to, abyste se vypravili z bytu, a přitom si udrželi úsměv na tváři. I pár minut navíc zklidní vaši mysli a připraví vás na vaši denní agendu. 

Buďte offline... alespoň chvíli

Po vypnutí budíku nechte telefon na poličce a nevracejte se k němu alespoň v první hodinu dne. Nejnovější zprávy vám neutečou, a vy se tak můžete soustředit na sebe a nemyslet na to, co měl váš oblíbený influencer k snídani. Místo toho si ji raději připravte sami.

Meditujte!

Velmi oblíbenou formou rozjímání je psaní deníku. Zvolte si způsob, který vám vyhovuje. Pokud chcete proniknout do světa meditace, zkuste to pro začátek s nějakou cool aplikací. Na trhu je mnoho aplikací s vedenými meditacemi, které vás budou bavit a zklidní vaši mysl. Ale i jen tak na pár minut zavřít oči pomáhá napojit se sám na sebe.

Dejte se do pohybu

Pomozte svému tělu se probudit protažením a hlubokým dýcháním. Buňky ve vašem těle se probudí s vámi, dostane se k nim kyslík a stimulují tím krevní oběh. Je na vás, zda ráno zvolíte krátkou procházku nebo jógové protažení na podložce.

Studená sprcha vám prospěje

Jestliže jsou vaše oči spíše zamhouřené nežli probuzené, zkuste studenou sprchu. Vím, nezní to moc přitažlivě, ale uvidíte, jak se po tomto osvěžení budete cítit. Po pár dnech si navíc na tento pozitivní návyk zvyknete a nebudete chtít přestat!

Plánujte!

To, jestli bude váš den úspěšný, určuje samé ráno. Nezapomeňte si tedy sepsat všechny úkoly a činnosti, které chcete v ten den stihnout. Večer na sebe budete moci být pyšní, až si všechny položky z vašeho seznamu odškrtnete. Nemějte však přehnané představy a buďte realističtí. Není nic horšího, než přepálit start.

5 tipů, které udělají vaše ráno efektivnější

elle.cz

Zdroj: kniha Kniha Klub ranních vítězů, Byrdie