Dokonalý six pack: Může si ho vyrýsovat opravdu každý?

Pochopit podstatu vytvoření six packu nám pomůže anatomie. Podívejte se na své tělo. Kde se vám to rýsuje nejlépe? Pokud nemáte vyloženě atrofované svalstvo, postřehnete, že oblast kolem lýtek nebo v místě bicepsů je docela propracovaná, není tukem až tak obalená, takže svaly jsou více viditelné. Naopak zadeček či bříško jsou oříšek, protože zde se tuk usazuje nejraději, takže svalstvo v této oblasti si často hraje na schovávanou. 

Genetika hraje velkou roli

Je možné, že i když budete držet přísnou dietu a cvičení dáte maximum, stejně ty buchty neuvidíte, ačkoli zeštíhlíte. Míru samotného vyrýsovaní svalů totiž určuje podíl tuku v těle, který je dán geneticky. Při spalování se tukové buňky neztrácí, pouze zmenšují, takže pokud máte naděleno více tukových buněk, stejně vám na břiše nějaká ta vrstvička zůstane a svaly nebudou až tak vyrýsované, jak je znáte například z kulturistických soutěží. A u žen je to navíc těžší než u mužů, protože u nich se tuk ukládá úspěšněji. 

Mohlo by se vám líbit

SOS forma do plavek? A co když to není až tak důležité?

Ještě před pár týdny se na nás hrnuly ze všech stran nejrůznější rady typu, jak se rychle a SOS dostat do formy… S přibližujícím se termínem letních dovolených se z článků, jak se dostat do formy staly návody, jak být za pár dní zaručeně fit… Co když vám ale do dovolené zbývá už jen pár hodin a všechny předešlé rady jste úspěšně ignorovala?
elle.cz

Krok první: Zbavte se tuku 

Náhodně vybraná dieta nebo jakýkoli cvik vás nespasí. Musíte znát princip cesty k six packu. A tím jsou jen dvě věci: opravdu musíte snížit vaše procento tuku a rozvinout svaly na břiše. Co to znamená konkrétně? Aby ženě začaly být vidět svaly, měla by snížit podíl tělesného tuku alespoň na 20%. U mužů je to pak 12%. Pak se vám svaly pod kůží začnou rýsovat a samozřejmě, když je trochu napumpujete, budou viditelnější. 

Krok druhý: Které cviky jsou nejlepší na six pack?

Ne každý trénink, který vidíte například u influencerů na sociálních sítích, je efektivní. Každodenní série 100 sklapovaček a pětiminutové planky vám six pack nezaručí. Tělo je totiž zapotřebí progresivně zatěžovat, tedy tréninky by měly být postupně náročnější, aby se svalstvo muselo víc a víc zapojovat. Na každodenní stejný počet cviků si tělo zvykne a svaly už nebudou dál růst. S tím je spojena i skutečnost, že spousta lidí cvičí jen s vlastní vahou těla. Pak se logicky nemají kam posouvat, co přidávat. Proto je zapotřebí postupně využít zátěž. Začít můžete cyklistickými zkracovačkami, poté přejdete na bradla, kdy budete přitahovat nohy, následně využijete ab roller, přidáte zkracovačky vkleče s horní kladkou. A velmi efektní je TRX závěsný systém. Samozřejmě pak nejsou na škodu kardio, plavání, klidně i jóga, zkrátka aktivity, při nichž komplexně spalujeme tuk v celém těle. 

Mohlo by se vám líbit

Chcete zhubnout? A víte, že je lepší jíst raději více než méně?

Většina žen několikrát během svého života řeší nespokojenost se svou váhou a svým vzhledem. Málokterá z nich si však zajde za odborníkem, který by jim na cestě za vytouženou postavou a lepším zdravím mohl pomoci. Často si tak osvojí špatné stravovací návyky. Jaké chyby ženy během hubnutí dělají nejčastěji? A jak to, že kila mizí, když je jídelníček tvořen větším množstvím pestrých potravin?
elle.cz

Potřebujeme vidět six pack?

To je další věc. Jistě je zajímavé podstoupit tu cestu poměrně tvrdého odříkání i tréninku, abyste zjistila, jestli tam ten six pack opravdu je. Člověk totiž při zdravě řízeném hubnutí ztrácí asi 0,5 % tuku týdně, běžně mají ženy kolem 25 % tuku, muži asi 20 % tuku a více. Six pack je tedy taková třešinka na dortu, kdy se vám formuje tělo, proto je spíš výsadou právě kulturistů nebo těch, kteří trénují na různé physique soutěže. Jakmile se trochu zalijí, svaly na břiše jsou ty z prvních, které mizí. Motivace je tak provázena většími cíli, i když nic vám samozřejmě nebrání si udělat svoji soukromou challenge, a poté si formu držet.    

 

Zdroje: coach-hunter.com, youtube.com, healthline.com, womenshealthmag.com