ELLE Gala Czech & Slovak Runway: Miro Sabo

Co bylo hlavní inspirací pro vznik vaší kolekce? 

Mou inspirací jsou už delší dobu hlavně ženy, kterým vytvářím oblečení na míru. Ženy z masa a kostí, které plní denně svoje povinnosti, prožívají radosti, ale i starosti. Je toto jejich oblíbená délka, budou se jim líbit tyto kalhoty? Jakou barevností je tuto sezonu oslovit, jak udělat toto černé sako znovu jedinečným a zajímavým? Tyto ryze praktické otázky mají někdy na design oblečení největší vliv, koneckonců mou prací je poskytování určité formy servisu klientkám, ať už jde o poradenství spíš stylingové, nebo vytvoření oděvu přesně podle jejich představ. Také mě však hodně inspirují materiály samotné a barvy, textury a haptická stránka textilií, vhodnost jejich použití, to jakou drapérii z nich dokážu vytvořit nebo jak se chovají materiály v pohybu.

Jak jste ke spolupráci s magazínem ELLE přistupovala a jak ovlivnila váš tvůrčí proces? 

S časopisem ELLE jsem na autorské přehlídce spolupracoval poprvé v roce 2012, kdy jsem jako čerstvý absolvent UMPRUM získal ELLE Talent Card a kromě jiného i velkou mediální podporu od časopisu. Jsem rád, že magazín tyto vztahy i nadále udržuje a spolupracuje i s již etablovanými designéry česko-slovenské módní scény.

Můžete blíže popsat unikátní techniky nebo materiály použité ve vaší kolekci?

Jedním z nejdůležitejších materiálů v kolekci je ryps, kterému se anglicky říká grosgrain. Obdivuji jej dlouhodobě. Tento typ materiálu měla hodně v oblibě hlavně šlechta v průbehu 18. století nebo i návrháři v 50. letech minulého století a připomíná mi tak zlaté časy Haute Couture, kdy se mezi sebou předháněli v nápadech Cristóbal Balenciaga, Christian Dior nebo Gabrielle Chanel. Dalším z použitých materiálů je hedvábný krepdešín, který je obecně jedním z nejoblíbenějších druhů hedvábí, dostupný často v široké škále barev. Také má tu výhodu, že se příliš nemačká, a je tak ideální i na každodenní šaty a halenky, stejně jako je možné jej použít i na společenské oděvy.

ELLE Gala Czech & Slovak Runway: Miro Sabo
Narazil jste při navrhování kolekce na nějaké výzvy? 

S každou kolekcí o něco rozšíříte své zkušenosti a snažíte se trumfnout nebo alespoň nějakým způsobem posunout to, co jste už předvedli v té předošlé, ať už výtvarně nebo technicky. I díky tomu móda nemá žádnou definitivní odpověď a neustále se mění a vyvíjí.

Jaké poselství nebo emoce jste chtěla prostřednictvím svých návrhů předat? 

Mým poselstvím by měl být hlavně fakt, že kvalitně zpracované oblečení na míru vytvořené profesionály v Čechách má pořád místo v srdci a šatníku československých žen.

Co doufáte, že si diváci odnesou ze zážitku z vaší kolekce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Chuť se oblékat v autorské módě s radostí a nadšení nejenom na večerní události, ale i v době plnění každodenních povinností.

Miro Sabo