Zemřel Paco Rabanne, návrhář kosmického věku

Francisco Rabaneda Cuervo, narozený 18. února 1934, známý pod pseudonymem Paco Rabanne, byl francouzsko-španělským módním návrhářem, který se stal známým jako enfant terrible francouzského módního světa šedesátých let. Nejprve se vyučil architektem, svou kariéru v módě zahájil tvorbou šperků pro francouzské módní domy Givenchy, Dior a Balenciaga. Až v roce 1966 založil svou vlastní módní značku, ve které zužitkoval své zkušenosti ze světa šperku, aby je přetavil do oděvů. Pro debut eponymní značky představil „Manifest: 12 nenositelných šatů ze současných materiálů“.

Ve svých návrzích používal nekonvenční materiály, jako byl kov, papír nebo plast. I proto se návrhářův styl vyznačuje výraznou a rozpoznatelnou estetikou. Rabanova vize se zhmotňovala především v nových materiálech. Jeho nejikoničtějším objevem jsou bezesporu šaty vyrobené z vinylových disků či kovových plíšků, spojovaných dohromady kovovými drátky a sponami, které jsou v různých obměnách stejnojmennou módní značkou produkovány dodnes. Výstřední a okázalý přístup v DNA značky rovněž koluje i v těchto dnech.

Paco Rabanne

Konstruktér kosmického věku

Rabanne patřil k návrhářům takzvaného kosmického věku. Mnozí návrháři šedesátých a sedmdesátých let se snažili předpovědět, co nejistá budoucnost a kosmické výpravy znamenají pro společnost. Vesmírný průzkum šedesátých let přispěl k nové módní filozofii, která se stala zdrojem inspirace celé generaci designérů operujících nejen v módě, designu a architektuře. Spekulací o radikálně proměněné budoucnosti se na módním poli zhostili především tři módní průkopníci – André Courrèges, Pierre Cardin a právě Paco Rabanne. 

Rabanne posunul módu vesmírného věku směrem k nositelnému umění. Vzbudil senzaci s konfekčními pouzdrovými šaty z plastových čtverců a kotoučů připevněnými k textilnímu podkladu. Přibližně ve stejnou dobu navrhl Rabanne také kostýmy pro Barbarellu, sci-fi film, v němž hlavní roli ztvárnila Jane Fonda.

Jako z jiné dimenze: Nahlédněte do domu návrháře Pierra Cardina

elle.cz