“Madame avant-garde” Helena Rubinstein aneb první žena kosmetiky

 

Chaja Helena Rubinstein se narodila v Krakově v roce 1870 a byla nejstarší dcerou židovského páru Horace a Augusty Rubinstein. Nic v průběhu jejího dětství nenaznačovalo tomu, že bude jednoho dne řídit obrovské kosmetické impérium, snad jen kosmetické rituály, které spolu se svými sedmi sestrami každý večer dodržovala. Ty vždy končily aplikací krému na obličej. Tento rituál je naučila jejich matka, která věřila, že díky němu zůstanou dívky krásné. Když pak Helena začala navštěvovat obchodní školu, probudil se v ní podnikatelský duch. Na přání svého otce však vystudovala medicínu. V tom veškeré podřizování se rodičům, či jakékoliv další autoritě, také skončilo.  

Když jí bylo 24 let, emigrovala do Austrálie, aby zde žila u svého strýce. Stala se dívkou s nezávislým duchem a porcelánovou kůží, kterou na ní místní dívky vcelice obdivovaly. Rozhodla se tedy prodávat krém své matky, který se setkal s nebývalým úspěch. 

Chaja, která nyní slyšela na jméno Helena, otevřela první beauty salon v Melbourne v roce 1902. A další dva po svém návratu do Evropy v Londýně. Díky obrovské píli a tvrdé práci se její společnost rozrostla i do Francie, Německa a na začátku první světové války expandovala i do Spojených států. Ve své době platilay za jednu z nejbohatších žen na světě.

 

Krása vděčí za vše vědě.

 

Helena Rubinstein vděčila za svůj úspěch především svému avantgardnímu pohledu na svět. Obklopila se lékaři, dermatology a odborníky v oblasti krásy i medicíny, aby se sama vzdělávala a zdokonalovala. V roce 1910 jako první na světě klasifikovala tři druhy typů pleti: mastnou, smíšenou a suchou. Toto rozdělení používáme víceméně dodnes. Byla také první, kdo začal testovat své produkty a podařilo se jí získat voděodolnou řasenku, kterou nechala představit akvabely.  

Jakožto milovnice mnoha uměleckých forem a krásy všeobecně, založila Helena také jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Bylo jí jasné, že ženy se rády obklopují půvabnými věcmi, a proto i její studia byla vždy velice stylová, navrhovali je nejlepší designéři své doby a byly zde vystaveny práce největších malířů doby od Brancusiho po Modiglianiho.

Ačkoliv sama sebe nikdy nepovažovala za feministku, viděla své know-how jako způsob, který osvobozoval ženy. “Krása je síla, nejdůležitější ze všech,” ráda tvrdila. Z jejího pohledu se však půvab snoubil s inteligencí a tyto dvě vlastnosti se doplňovaly a podtrhovaly. Helena Rubinstein za sebou zanechala jedinečné dědictví, hodnoty i filosofii, ze které čerpáme dodnes. Její značka i dnes stále zůstává jednou z nejvýznamnějších na světě. A její odkaz dal sílu všem ženám!

Více o kosmetice Helena Rubinstein se dozvíte na eventu ELLEphoria 22.-24. října, který se bude konat v Event Space 4. patro v Máji v Praze. Vstupenky koupíte na webu ellephoria.cz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA