Jste taky OG? Příběh o tom, jak jedny tenisky pobláznily celý svět

Mohly by to být docela obyčejné tenisky. Tenisky, které byly kdysi výsadou fotbalových fanoušků, britpopových dětí a příležitostných skateboardistů. V nultých letech se v tomto postavení a náklonnosti davů octly Converse All Stars, kterých se po indie kapelách postupně ujal normcore. Pak vládu převzaly streetové siluety Nike, jejichž původ hledejme také v hudebním světě. A nyní přihlížíme příběhu o tom, jak Adidas Samba ovládly svět. Pokud máte pocit, že už to tu jednou bylo… Bylo. Od svého odhalení roku 1949 samotným Adi Dasslerem patří k nejoblíbenějším botám značky, s více než 35 miliony prodanými páry na svém kontě. Úspěšnější už je jen Stan Smith. Název Samba vznikl podle načasování vydání obuvi, které se shodovalo s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale v Brazílii v roce 1950. Vzhledem k tomu, že Brazílie je silně spojena se sambou a karnevalovou kulturou, uvedla značka tuto kolekci na trh v souvislosti s touto událostí. Budiž Samba! Za tu dobu se vyvinuly do různých iterací, aby vyhovovaly různým sportům a subkulturám.

Blokecore, TikTok, Hailey Bieber i váš soused. Za boom jedněch tenisek viňme vše a všechny zmíněné.

Vítejte ve vodách normcoru

Vstup do normcore kultury byl tímto zpečetěn: jejich posláním bylo zalíbit se všem. OG. Old-school. Classic-cool. Není těžké pochopit přitažlivost bezmála 75 let starých tenisek. Díky klasickému designu se třemi pruhy, gumové podrážce a zaoblené špičce je Samba silueta vizuálně zajímavá a univerzální. Je to právě ten kontrast mezi typickou street wearovou obuví a zdobnými detaily, který ji dělá tak neodolatelnou. Pro všechny. Nikdy nevyšly z módy. Je to tak: Samba jsou pro každého a jejich typický nositel neexistuje. Obuje je váš otec i soused odvedle, stejně tak vaše oblíbená tiktokerka. A taky Rihanna, Kendall Jenner, Hailey Bieber i A$AP Rocky. Někdy v roce 2020 jsme je však začali vídat skutečně všude. Hnací silou byl zřejmě i vzestup blokecore estetiky na TikToku, založené na vintage replikách fotbalových dresů, kombinovaných s elegantními kousky, a – wait for it – Sambami.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší tenisky jarní sezony 2024: Zamilujte si elegantní i ošklivé

Sportovní i elegantní. Klasické i výstřední. Barevné i minimalistické. Proklínané i milované. Ať už jste milovníkem života na vysoké noze – tedy, na podpatku – nebo si pohodlí tenisek užíváte 24/7, jedno je jisté. Každý z nás nějaký ten pár potřebuje. Zde jsou ty nejlepší kousky letošní jarní sezony, ze kterých si každý vybere.
elle.cz

Boty za cenu nájmu?

Dalším, co retro teniskám přidalo na popularitě, byly bezesporu spolupráce. Humanrace. Disney. Gucci. Sporty & Rich. Fiorucci. Palace. Pro mnohé to ale byla až v roce 2020 spolupráce s původem britskou návrhářkou pánské módy Grace Wales Bonner, která Sambu skutečně pozvedla do stratosféry. Ta tenisky oblékla do vínového odstínu, leopardího vzoru i nepřehlédnutelné stříbrné barvy. Dnes se některé z nejlimitovanějších párů na resell platformách pohybují v cenách až čtyř tisíc eur. Mnoho povyku pro boty? Ale jděte. Vždyť jsou to Samby!

Chcete pokračovat ve čtení? Článek v plném znění najdete v červnovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.

Naučte se nosit tenisky, které pobláznily svět

Zdroj: Highsnobiety, Business of Fashion, The Guardian, Adidas