Dánské #couplegoals? Seznamte se s Frederikem a Caroline Bille Brahe

Ona je modelka. On šéfkuchař. Mají dvě děti a psa. A taky 150 tisíc followerů na Instagramu a ono "je ne sais quoi", jen po Dánsku. Právě proto se stali tvářemi kampaně značky ARKET. Výsledkem nejsou stylizované rodinné portréty, jaké známe od některých nejmenovaných klanů. Naopak. Frederik a Caroline Bille Brahe zosobňují neformálnost, bohémství a nesmírně sympatickou přirozenost.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Ona

Začněme s Caroline. V době své největší slávy, ještě s příjmením Brasch Nielsen, odchodila až 50 přehlídek za sezónu a patří mezi nejúspěšnější dánské modelky. Ve 14 letech ji při obědě s kamarádkou objevil scout, v 17 už v Paříži otevírala přehlídku Dries Van Noten. A pak už stačí jen vyjmenovávat luxusní módní značky, na které si jen vzpomenete. Caroline byla modelkou pro Chanel, Valentino, Balenciaga, Givenchy, Chloé nebo Saint Laurent a krátce byla také andílkem Victoria’s Secret.

Největší slávu zažívala mezi lety 2010 a 2015 – v roce 2014 se dokonce dostala mezi 20 nejžádanějších modelek světa. A úspěchy slavila i mimo mola a obálky časopisů. Díky svému osobitému stylu a zrození Instagramu se stala brzy ikonou street stylu. Ale nečekejte pověstný skandinávský minimalismus. Caroline miluje mixování barev a různých vzorů, zvířecích nevyjímaje. A hlavně vintage! Při pohledu na její outfity je také jasné, že Caroline patří mezi příznivce (anebo dost možná tvůrce) relativně nového trendu známého jako cottagecore. Romantické nabírané šaty, huňaté pletené svetry a k tomu ideálně kecky nebo rovnou dřeváky. A tlusté ponožky a nekonečné vrstvení, protože v Dánsku je v zimě prostě opravdu zima. Cottagecore Dánové umí a Caroline v něm exceluje na jedničku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

On

A co Frederik? Kodaňský rodák, který miluje modrou a pokrývky hlavy všeho druhu? Gastro po celém světě se poslední roky díky různým televizním pořadům a sociálním sítím otevřelo i lidem, kteří nejsou vyloženě insideři, ale stále není normou, že se z šéfkuchaře stane tvář jeho podniku. A navíc dost známá tvář. Dost možná by se to nestalo bez Frederikova nenuceného a vtipného působení na Instagramu, kde fotky jídel a surovin střídají rozmazané momentky jeho dětí. A nechybí ani jeho border kolie jménem Skat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Přestože jeho podniky jsou na seznamu každého foodie i fashion bloggera, Frederikův začátek nebyl tak raketový jako ten Carolinin. Po letech nabíraní zkušeností v etablovaných restaurací v Londýně nebo Paříži byl z gastra tak otrávený, že všeho nechal a začal se věnovat hudbě. Ale nevydržel to příliš dlouho a v roce 2013 otevřel svůj první podnik – ikonický Atelier September, minimalistické, ale útulné a rušné místo, kam zajít na ty nejlepší avo toasty široko daleko. Atelier September ztělesňuje zásady a osvěžující přístup svého zakladatele, kdy na prvním místě je cenová dostupnost, sezónní vegetariánské suroviny, jednoduchost a komunita. Frederik Bille Brahe prostě nechce vařit jen pro vyvolené. I kdyby určitě mohl.

Následuje vyhlášený Apollo Bar a Kantýna v Kunsthalle Charlottenborg. Zatímco kantýna je ideálním místem, kam si zajít na zdravý vegetariánský oběd, bar ožívá hlavně večer. Je malý a nenápadný a možná právě tím přitahuje místní celebrity z řad modelek a umělců. I dalším podnikem pokračuje Frederik ve zvedání laťky všem muzejním a galerijním kavárnám. V roce 2018 otevírá Kafeterii v Dánské národní galerii a zařizuje ji Akari světly od Isamu Noguchiho a nábytkem ze 70. let od designéra Enza Mariho. Jinými slovy, jen interiéry Frederikových podniků by vystačily na samostatný článek. Posledním zářezem, tentokrát mezinárodním, je pekárna Sofi v berlínské čtvrti Mitte. I přes pandemii se zde tvoří od prosince loňského roku fronty a kolem poledne se vyvěšuje cedulka vyprodáno.

Mohlo by se vám líbit

Obrazy v interiérech z výběru Elle Decoration

Přiznejte se, jaké preferujete stěny - holé nebo poseté obrazy? Přinášíme vám inspiraci z výběru ELLE Decoration, jak můžete výtvarným uměním ozvláštnit interiér. Račte vstoupit!
elle.cz

Frederik má za sebou také exkluzivní spolupráci s dánskou značkou HAY. Společně s její zakladatelkou navrhl nádobí a doplňky do kuchyně, které jsou přesně podle jeho principů – barevné, praktické a dostupné. Myšleno tedy hlavně cenově, protože k dostání byly pouze v design storu MoMA v New Yorku. Před pár měsíci mu vyšla také první kuchařka pojmenovaná výstižně ALL THE STUFF WE COOKED aneb 44 jídel, které vařil doma během prvního lockdownu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Happy end

Přichází na řadu společný happy end. Seznámili se v Atelier September, kam si Caroline chodila pro kafe. Z počátku šlo o casual vztah dvou časově velmi vytížených lidí. Časem si ale uvědomili, že patří k sobě, Caroline se přestěhovala z New Yorku zpět do Kodaně a v roce 2018 byla svatba, kterou šlo bez pochyb označit za módní událost sezóny. Nečekejte ale nic ve stylu Kim Kardashian a Kanye Westa. Svatba byla DIY s pomocí nejbližších kamarádů páru. Ale nezapomeňme, že mezi jejich rodinu a blízké přátele patří například designérka šperků a Frederikova sestra Sophie Bille Brahe nebo návrhářka Cecilie Bahnsen, která se postarala o šaty nejen nevěsty, ale i všech družiček. A kdo že šel za družičky? Nikdo známý. Tedy snad až na modelky Helenu Christensen a Nadju Bender, umělkyni Anu Kras...a zástup dalších.

Mohlo by se vám líbit

Ženy v umění #2: Silná, aktuální a světová Taja Spassková

Mladé, nadějné, talentované - to jsou ženy v umění, jejichž tvorbu vám poodhalujeme v pravidelném seriálu. Dnes se seznamte s Tajou Spasskovou!
elle.cz