Novopečený Král Karel III: 5 okamžiků, které navždy změnily jeho život

Dětství bez lásky

Princ Philip, vzdělaný ve vojenském oboru a aktivní důstojník, očekával, že jeho prvorozený syn bude stejně udatný a fyzicky zocelený jako on. Charlese proto dali vzdělávat do internátní školy a očekávali, že se v ní promění do muže milujícícho lov, střelbu a jízdě na koni. Nic z toho ale Charlesovi neučarovalo a jeho otec mu to nemohl dlouho odpustit. Charlesovi se navíc ve škole stýskalo, byl šikanován za své odstávající uši a hubenou postavu a psal domu lítostivé dopisy, ovšem bez odezvy. Královně a princi se svého syna nikdy nezželelo. Ani jeden z nich mladému princi neprojevoval žádné vřelé city. Princezna Diana vzpomínala: „Jediné, co se od své matky princ Charles naučil, bylo potřesení rukou.“ V přítomnosti prince Philipa byl Charles dokonce vždy tak pod tlakem, že téměř nemluvil. „Umíte si asi představit, jaký dopad to mělo na všechny jeho další vztahy,“ uzavřela Diana.

Špatná volba partnerky

Charles byl díky svému původu velmi žádanou partií. Proslýchá se, měl románek dokonce i s Barbrou Streissand, jeho celoživotní láskou se ovšem stala Camilla, později vdaná jako Parker-Bowles. Královské rodině ovšem nebyla dost dobrá a vmanévrovali Charlese do vztahu s více vyhovující adeptkou – slečnou Dianou Spencerovou. Mladá panna, z dobré rodiny, která byla s královskou rodinou v dlouhodobě přátelském vztahu, nezkažená a zdánlivě submisivní, se zdála na roli budou královské manželky ideální. Těžko říct, kolikrát oba mladí manželé litovali, že se nechali sezdat. Ačkoli se zpočátku zdálo, že tam vzájemná přitažlivost je, Charles nikdy nepřekonal lásku k Camille a Diana to samozřejmě odmítla tiše tolerovat. Dostat se do totožné situace Charles dnes, měl by – stejně jako třeba jeho syn Harry – mnohem větší svobodu při výběru své životní partnerky a celý jeho život mohl vypadat úplně jinak. Nepodařeným vztahem s Dianou ale zpackal mnohé. Kromě svého soukromí a vztahu k synům, na dlouhou dobu také nepříznivě ovlivnil veřejné mínění svých poddaných na svou osobu.

Princ Charles a princezna Diana

Rozvod v přímém přenosu

Charlesův život paradoxně velmi silně ovlivnila Diana – ta křehká osůbka, která měla tiše stát po jeho boku a dělat mu veškerý pomyslný support, aniž by se sama výrazně projevovala. Sama přitom tolik zamíchala kartami, že se o tom nejen Charlesovi, ale celé královské rodině ani nezdálo. British royals, do té doby zvyklí řešit své problémy výhradně za zavřenými dveřmi, museli najednou přihlížet tomu, jak se vztah budoucího následníka trůnu, jeho manželky, jeho milenky a ostatních členů královské rodiny ve vedlejších rolích, se denně propírá na titulních stránkách novin a na televizních obrazovkách. Z více než vypjaté situace měl všechny osvobodit rozvod Diany a Charlese, ale tehdy teprve začalo opravdové peklo.

Bad Girls královských rodin a skandály, které otřásly monarchiemi

elle.cz

Dianina smrt

Po rozvodu totiž nebylo dne, aby jakýkoli Dianin pohyb, vyjádření a gesto nebylo bedlivě sledováno médii a spolu s ní nebyly propíráno dění kolem královské rodiny. Bohužel pro královskou rodinu nebyli zmiňováni v pozitivním světle. Charlesovo PR bylo ukázkově negativní a ke dnu šla také popularita celé královské rodiny. Největší propad oblíbenosti za celou moderní historii monarchie následoval po Dianině nečekané smrti. Nebýt ministerského předsedy Tonyho Blaira, který se snažil smířlivě konejšit veřejnost a zároveň vytvářel nátlak na Charlese na královnu, aby ukázali lidskou tvář a alespoň před veřejností udělali smířlivé gesto vůči Dianině památce. Nemít Charles po svém boku své syny, kteří jako jediní z monarchie byli vnímáni pozitivně, pravděpodobně by na zlepšení svého mediálního obrazu potřeboval mnohem delší dobu. A ačkoli byl v době Dianině smrti s ní rozvedený, nepřicházrlo v úvahu, že by se mohl svobodně pustit do vztahu s Camillou.

Korunovace na krále

Tak dlouho čekal na to, až se ujme žezla, až společností začaly kolovat černé vtipy a pohybnosti, jestli se po královně Alžbětě neujme vlády rovnou její vnuk princ William. Situace, která byla tak dlouho terčem vtipů nečekaně nastala letos v září a i když ji společnost více méně očekávala, všechny bez rozdílu zaskočila a emočně zasáhla. Prince Charlese, ze kterého se během chvíle stal král Karel III, neméně. Konečně se dočkal a mohl vystoupit ze stínu své matky na výsluní role, na niž se celý svůj život připravoval. Už po prvních dnech jeho vlády ale bylo jisté, že si lidé budou muset zvyknout na jiný styl vlády a prezentace britské monarchie. Karel bude velmi pečlivě sledován a porovnáván s ikonou britské monarchie Alžbětou II a nemá před sebou vůbec jednoduché chvíle.

Doteky a pukrle: 10 pravidel etikety, která nesmíte u dvora porušit

elle.cz

Zdroj: Insider.com, lemonde.fr, nytimes.com, history.com