Dua Lipa: hvězda, co se nedá zlomit

 

Podzim 2019 a Dua Lipa, popová senzace z Londýna, prožívá vzácný okamžik pochybností. Toho října se rozhodla pro odvážný krok - v bílé pole neorané proměnila svůj doposud populární účet na Instagramu. „Zažila jsem si tunu nepříjemností... Už při své první desce a rozhodně to ve mně vzbudilo mnoho úzkosti. Měla jsem pocit, že nejsem dostatečně dobrá,“ svěřila se magazínu Attitude a dodala, že se to velmi nepříjemné podepsalo na její psychice. Byla vysmívána za své taneční pohyby, a ne zcela úspěšnou hudbu. „Dokonce i po Grammy mi ve zprávách přistávaly komentáře, že si to nezasloužím,” svěřila se hvězda redaktorům Vanity Fair.

Reflektovat tak komplikované období jen necelé dva roky poté je sice trochu absurdní, ale v tom tkví zázrak úspěchu mladé zpěvačky, která se nenechala strhnout vlnou kritiky a po zavalení nenávistí stanula na pomyslném popovém piedestalu ještě silnější. Singl „Don’t Start Now“ (který se Dua rozhodla vydat těsně před nelehkými chvilkami a představoval druhou pilotní skladbu z jejího aktuálního alba Future Nostalgia) se nakonec dostal na druhé místo v Billboard Hot 100 a od tohoto rekordu nashromáždil téměř 1,5 miliardy kombinovaných streamů na Spotify a YouTube.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Lenny Kravitz: Ulice byla moje vysoká škola

elle.cz

Future Nostalgia, taneční deska, která měla původně dostávat do varu fanoušky hlavně na parketu, nakonec uspěla v době nejhorší - v době celosvětového lockdownu. Získala Gramy za nejlepší popové vokální album a rozpoutala mimořádnou tour dohromady čtyřiceti singlů i z předešlých alb a Dua Lupa si konečně vysloužila status popové senzace. Navíc se po cestě na vrchol stala jednou z prvních velkých popových hvězd, které se podařilo veškeré propagační materiály takzvaně odbavit z domova. Objevila se hned v několika nočních shows poté, co si udělala vlastní vlasy a make-up a se slzami v očích se vydala diskutovat o svém smutku z okamžiků on-line šikany, kterou člověk může zažít v jakékoliv situaci a nehledě okolností.

To, že před pandemií prodělala lekci nejistoty jí nakonec zcela zocelilo. Její dlouholetý manažer Ben Mawson řekl Vanity Fair, že tým zprvu váhal, zda pokračovat v globální kreativní karanténě, tedy tvůrčí pauze, ke které se loni rozhodlo mnoho dalších umělců, ale nakonec uviděl jedinečnou příležitost. „Čekala na tuto chvíli," řekl. „Byla to hudba, která byla povznášející a šťastná, a tak jsme si řekli, že to možná svět potřebuje."

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dua Lipa se narodila v Londýně v roce 1995, zhruba tři roky poté, co její rodiče - Dukagjin a Anesa - emigrovali z Prištiny, středního města v Kosovu, tehdy ještě části válkou zmítané Jugoslávie. Ačkoli válka, která z Kosova udělala záležitost globálního zájmu, začala v Prištině až v roce 1998, v roce 1995 už byla pro albánskou komunitu obtížným místem k životu. Duin, dědeček zpěvačky byl vedoucím Ústavu pro dějiny Kosova. Když byl v roce 1992 odvolán a ústav uzavřen srbským právem, měla rodina jasno, nezbývá jná možnost než emigrace.

V Londýně, kde se rodina připojila k rostoucímu exodu z Kosova, mluvili rodiče albánsky a vychovávali ji s vědomím své kultury. Dukagjin je muzikant a Dua si pamatuje dětský domov jako dům plný hudby. Po všech zákonitostech, které ji měly od hudby oddělit se k ní však nakonec energická dívka dostala a uspívá v ní s tempem aktuálně raketovým. A připravovaný singl s Elthonem Johnem se zdá být samozřejmostí. 

Playlist od nás pro vás #homeoffice

elle.cz