REKLAMA

Madonna jako dokonalý produkt

REKLAMA

 

Madonna je jedním z důležitých co-autorů celého projektu a ve většině rozhodnutí bude mít poslední slovo. Od oznámení se také o připravovaném filmu často vyjadřuje na sociálních sítích. Na Instagramu například napsala: „Chci vám odvyprávět svou neuvěřitelnou cestu životem umělkyně, hudebnice, tanečnice, a hlavně lidské bytosti, která se na tomto světě snažila najít svou cestu. Film se zaměří hlavně na hudbu. Ta mi pomáhala fungovat a umění jako takové mě drželo při životě. Existuje mnoho nevyřčených a inspirativních příběhů, a kdo by je řekl lépe než já.“ Jenže, jak moc upřímné toto tvrzení je?

 

 

Jedné noci, v létě roku 1970, se nechala dvanáctiletá Madonna Ciccone strhnout hudbou a na diskotéce během prázdninového tábora v rodném Michiganu začala divoce tancovat. Kamarádka zpěvačky z dětství, Moira McFarland na tu noc nemůže zapomenout. „Když Madonna vyrazila na parket, říkala jsem si, jak se naučila takhle pohybovat? Postavili jsme se všichni kolem ní a jen ji sledovali, tehdy jsem věděla, že z ní bude hvězda," vzpomíná Moira pro americkou Marie Claire.

Dnes, ve svých třiašedesáti letech, je tahle utancovaná dívenka nejprodávanější zpěvačkou všech dob s odhadovaným majetkem přes 500 milionů dolarů. A i když se zdá, že se o ní už nemůžeme dozvědět nic nového, obzvláště po premiéře dokumentu S Madonou v posteli z roku 1991, zbývá poslední věc, kterou před námi jedna z nejslavnějších hudebních umělkyň všech dob tají. Je to kontrolou posedlý pedant, který vlastně velmi přísně sleduje, co se o ní dozvídáme.

Pro Madonnu bylo vždy důležité mít přísnou kontrolu nad svou kariéru. Filmařka Carney James Turnerová vzpomíná na natáčení rozhovoru se zpěvačkou v roce 2014 pro MTV Europe. Prý chtěla změnit skoro všechno, co bylo od producentů naplánované, a to jen proto, že do procesu „neviděla“. „Je to velmi silná osobnost s obsedantním fokusem na detaily. Nikdy předtím jsem se s něčím takový nesetkala, dokonce ani v případě britské královny, kterou jsme natáčeli v Buckinghamském paláci kvůli charitě vévody z Edinburghu. Ve srovnání s Madonnou byla královna uvolněná. Bude skvělé, když si nechá do svého příběhu také tak trochu kecat, začne věřit lidem kolem sebe a nechá věci volně plynout,“ zmínila režisérka pro Hollywood Reporter.

V projevu při převzetí ocenění 2016 Billboard Woman of The Year se Madonna nečekaně a velmi osobně vyjádřila k hnutí MeToo. S bledým obličejem a očima plným bolesti prohlásila: „Stojím tu před vámi jako rohožka.“ O tom, že byla znásilněna na střeše jednoho z newyorských činžáků poprvé promluvila nedlouho poté, co se přestěhovala do NYC. O neustálém šikanování a zneužívání během její třicetileté kariéry, zvláště po vydání erotické knihy v roce 1992, se nikdy nebála mluvit. Ale jaký byl účel těchto přiznání? A byl upřímný? „Říkali mi kurvo a čarodějnice. Pochopila jsem, že ženy skutečně nemají stejnou svobodu jako muži.“

 

Jsem tvrdá, ambiciózní a vím, co chci!

 

Kritici hvězdy tehdy tleskali – za upřímnost, za otevřenost, za bezprostřední sdílení. S odstupem času se však souvislosti dalšího legendárního vystoupení zdají být perfektně promyšlené, jako ostatně vše, co o sobě Madonna pouští ven.

Madonna se vidí jako přeživší umělec, který setrvává v centru dění, aby narušil pořádek. Některé z jejích nejsilnějších děl se vyznačují průlomovým napětím mezi jistou uměleckou formou a komerčním produktem. Řemeslo popu je nejvíce patrné v jejích živých shows, v nichž všechny své hity, nehledě na stáří, přepracovává se svěží optikou. Škoda jen, že toto hledisko je tak kontrolované a vzácné. Madonna se jednoduše naučila pravidla byznysu, který sama pomáhala formovat, což z ní tak trochu udělalo jakýsi produkt, pečlivě vymodelovaný do podoby, kterou odsouhlasí.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA