Met Gala 2023 & všechno, co o něm potřebujete vědět

Kdy se Met Gala 2023 odehraje?

Každoroční galavečer zahajující novou výstavu Institutu kostýmů Metropolitního muzea umění v New Yorku, známý jako Met Gala, se bude už tradičně konat první květnové pondělí. To letos připadá na 1. května. Live stream z červeného koberce začne kolem 18:00. EST, tedy v 1 hodinu ráno našeho středoevropského času. Celebrity na sebe ale většinou nechávají čekat déle. Oči diváků i objektivy fotografů se k této akci upírají každý rok se stále větší dychtivostí a očekáváním. Po red carpetu se projde pouze ta nejvybranější společnost a vynese róby, které už nejsou jen módními kousky, ale skutečnými uměleckými díly.

Co je téma Met Gala 2023 a co znamená?

Téma Met Gala – nebo přesněji jeho dress code – se každoročně váže k jarní výstavě Costume Institute. Letošní zadání je „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty“, které chce uctít oddanost liniím, které zesnulý německý návrhář vytvářel pro značky CHANEL, Fendi, Chlóe, Balmain, Patou a nakonec i pro svůj vlastní stejnojmenný brand. Vzhledem k tomu, že Met také oznámilo, že jak gala večer, tak navazující výstavu budou sponzorovat módní domy CHANEL, Fendi a připojí se k nim i samotná značka Karl Lagerfeld, pravděpodobně uvidíme řadu celebrit v róbách právě těchto značek. Předpokládejme, že slavní zatouží předvést kreativnější ztvárnění pocty návrháři, než je nošení jeho starých modelů, takže se z vizuálního hlediska máme opravdu na co těšit.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje za zdmi přísně tajného Met Gala večírku?

35 000 narcisů, 12 000 hyacintů a klec s živými pávy. Metropolitan Museum of Art's Costume Institute v New Yorku se každoročně proměňuje dle aktuálního tématu, kterému je daný ročník zasvěcen. Ačkoliv vše od židlí po skleničky odráží atmosféru, vše je zde jen pro potěchu oka samotných návštěvníků. Málokdy totiž uniknou snímky z dění, které se odehrává poté, co slavné osobnosti opustí ve svých róbách ostře sledované schody Met a tajuplný večírek plný hvězd tak zůstává opředen tajemstvím. Mládeži nepřístupno, prosíme, nefoťte!
elle.cz

Kdo jsou letošní pořadatelé galavečera?

18. ledna Met oznámilo, že hostiteli večera budou herečka a scenáristka Michaela Coel, herečka Penélope Cruz, tenisová hvězda Roger Federer, zpěvačka Dua Lipa a – jako vždy – Anna Wintour. Na letošním seznamu co-chairs večera nejsou tentokrát uvedeni žádní módní návrháři. Naopak se ale na galavečeru bude podílet šéf Instagramu Adam Mosseri. Propojení Instagramu a nejfotografovanější a na sociálních sítích nejsdílenější akce roku Met Gala je logické.

Kdo je letos mezi pozvanými?

Kromě co-chairs akce můžeme očekávat také přítomnost hvězdných stálic. Pozvání určitě přijmou celebrity Jennifer Lopez a Ben Affleck, Zendaya, Selena Gomez, Rihanna, Blake Lively s manželem Ryanem Reynoldsem, sestry Hadid, Bieberovi, Zoë Kravitz, Billie Eilish a s trochou štěstí dorazí také Beyoncé a Lady Gaga. Především u těchto dvou jsou očekávání největší. Obě divy jsou proslulé svými nepřekonatelnými kostýmy. U Lady Gaga, která se ale v poslední době objevuje oděná mnohem jednodušeji, než jsme zvyklí, si veřejnost klade otázku, na kterou ze stran se v případě Met Gala přikloní. Její vystoupení na červeném koberci tak bude jedno z nejsledovanějších.

Klan Kardashian-Jenner, stálý host předchozích ročníků galavečera, je letos zdrojem protichůdných zpráv. Hlasy ze zákulisí uvádějí, že členky slavné rodiny tento rok od Anny Wintour své pozvánky neobdržely. Zdroj blízký rodině ale tyto fámy popřel. Bez ohledu na to není zatím oficiálně známo, jestli se nejslavnější sestry na světě po letošním red carpet v Metropolitním muzeu umění projdou.

Met Gala

Mohu jít na Met Gala?

Otázka zní, jak jste bohatí a slavní? Chcete-li se zůčastnit Met Gala zdarma, musíte být vybráni módním návrhářem, který zde má stůl a přesvědčit ho, aby vám oblékl své šaty vytvořené na dané téma galavečera. Reprezentovat jeho róbu pak bude vaší vstupenkou. Náklady na stůl na Met Gala se podle The Evening Standard pohybují od 200 000 do 300 000 dolarů, což znamená, že návrhář za tuto částku koupí alespoň jeden stůl a poté k němu posadí celebrity a influencery, které sám oblékl. A kolik vás to bude stát, když nikým pozvání nejste? Počítejte s tím, že v takovém případě utratíte balík. Bez pozvánky od pořadatelů nebo od návrháře za vstupenku zaplatíte kolem 35 000 dolarů. A ani tak nebude snadné ji získat, pokud jste nebyli na původním seznamu hostů.

Výhodnější asi bude užít si Met Gala z dálky. My se na společenskou a módní akci roku i letos detailně zaměříme a slibujeme, že vás dostaneme co nejblíže všem jejím nezapomenutelným momentům.

Mohlo by se vám líbit

Ty nejikoničtější módní momenty v historii Met Gala

Pamatujete si na první vystoupení Kate Moss na Met Gala v minimalistických šatech od Calvina Kleina? Na téměř nahou Cher v průsvitných šatech Bob Mackie, nebo na čtyři outfity v jednom v podání Lady Gaga? Věděli jste, že Kaia Gerber nebyla první, která v roce 2021 oblékla šaty Oscar de la Renta, ale že svou róbou vzdala hold Biance Jagger? Met Gala tak jak jej známe oslaví 26. výročí, tak se pojďme ohlédnout za těmi nejikoničtějšími módními momenty.
elle.cz

Zdroj: Elle.com, Wikipedia, nytimes.com