Konec spekulací. Princezna Kate oznámila, že má rakovinu

Říct to jako první

Spekulace a konspirační teorie se roztočily do monstrózní spirály a každá snaha ukojit zvědavost veřejnosti jim jen dodala na síle. Tlak na Kensingtonský palác byl už tak nesnesitelný, že se královská rodina rozhodla nečekat až na avizovaný termín Velikonoc, ale vyjít s prohlášením ven už nyní. Pomohly tomu velmi pravděpodobně i zprávy, že se zaměstnanci kliniky, kde byla princezna Kate hospitalizována a léčena, pokusili neoprávněně dostat k její lékařské zprávě a následně ji prodat médiím. Pokus byl odhalen, ale královská rodina už si nemohla být jistá, jestli je Catherinin zdravotní stav skutečně stále ještě tajemstvím. Princezna Kate proto natočila velmi otevřené a emotivní video, ve kterém jako první odhalila svůj skutečný zdravotní stav a rozhodla se tím zamezit dalším spekulacím. Video s celým Kateiným prohlášením najdete na konci článku. 

 

Jak se Kate a William poznali? Seriál Koruna odkrývá jejich příběh

elle.cz

Mám rakovinu a podstupuji chemoterapii

Ve svém videoprojevu poděkovala lidem za nebývalé projevy podpory a krásná přání k uzdravení, kterých se jí během uplynulých týdnů dostalo. Ty označila za nesmírně těžké pro celou její rodinu. Prohlásila, že když v lednu podstoupila velkou operaci břicha, nic nenasvědčovalo tomu, že by mohla trpět rakovinou. To ostatně stálo i v prvním oficiálním prohlášení o stavu princezny Kate, který Kensingtonský palác po její operaci vydal. „Operace byla úspěšná, nicméně testy poté prokázaly, že mám rakovinu. Můj lékařský tým mi proto doporučil, abych podstoupila kúru preventivní chemoterapie, a nyní jsem v počátečních fázích této léčby,“ přiznala princezna otevřeně ve videu. S chemoterapií už Catherine začala, první dávku měla dostat koncem února. Potřebovala se zotavit po operaci, aby její tělo bylo schopné léčbu zvládnout.

Catherine, jsi crazy! Princ William nemá pochopení pro sport své ženy

elle.cz

Na prvním místě jsou děti

Musela se s diagnózou srovnat také psychicky. „Samozřejmě to byl obrovský šok a William a já jsme dělali vše, co bylo v našich silách, abychom to zpracovali a vyřešili soukromě v zájmu naší mladé rodiny. Jak si dokážete představit, trvalo to. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se zotavila z velké operace, abych vůbec mohla začít s léčbou. A co je nejdůležitější, trvalo nám, než jsme všechno vysvětlili Georgovi, Charlotte a Louisovi způsobem, který je pro ně vhodný, a ujistili je, že budu opět v pořádku,“ objasnila své priority a důvod, proč se zveřejněním diagnózy tak dlouho otálela.

Neztrácet víru

Nepřiblížila, jakým typem nádoru trpí, a o detaily se nechce dělit ani Kensingtonský palác. Trvají na tom, že princezna má právo na soukromí a klid na léčbu jako každý obyčejný člověk. O pochopení a o soukromí požádala i Kate. Chce se soustředit především na vyléčení a na svou rodinu. Vyjádřila také vděk Williamovi, že stojí po jejím boku. Přes viditelné pohnutí si ale Catherine snažila zachovat pozitivní tón a nepřipustila žádné pochyby, že by se neměla vyléčit. Stejně tak podpořila všechny, kdo trpí stejnou diagnózou: „Pro každého, kdo čelí této nemoci, v jakékoli podobě, neztrácejte víru ani naději. Nejste sami.“

Dojatý Harry doufá ve smíření. William od něj ale žádá víc

elle.cz

Král je na Kate pyšný

Catherine je tedy už druhým členem královské rodiny, který se s rakovinou potýká. Král Karel III. byl stejně jako Kate hospitalizován v soukromé nemocnici London Clinic. Také mu zde objevili nádor, stalo se tak během operace prostaty. O své diagnóze informoval veřejnost téměř okamžitě a léčbu také začal bezprostředně, jak to jeho stav dovolil. Mluvčí Buckinghamského paláce řekl, že král byl „na Catherine tak hrdý za její odvahu promluvit“. Po společném pobytu v nemocnici „zůstal v posledních týdnech v nejužším kontaktu se svou milovanou snachou“. Poté, co vyšlo najevo, jak vážný princeznin stav je, se už neočekává, že by se Catherine a princ William objevili s královskou rodinou na velikonoční nedělní mši, jak bylo původně v plánu. Je také jasné, že se princezna ke svým oficiálním povinnostem jen tak nevrátí.

 

Zdroj: BBC.com, YouTube.com