Ruinuje Taylor Swift globální klima?

Jedenáct let ve vzduchu

Třídíte důsledně odpad, vatové tyčinky jste nekoupili už roky a jezdíte MHD, kdykoli to jde, abyste svým autem zbytečně nezvyšovali produkci emisí. A pak zjistíte, že soukromá letadla patřící asi 200 celebritám, oligarchům a miliardářům strávila od začátku roku 2022 ve vzduchu dohromady tolik letových hodin, že to odpovídá souhrnné době 11 let. Jejich uhlíková stopa se rovná emisím, které vyprodukuje téměř 40 000 Britů. Deník The Guardian použil veřejná data ke sledování letů soukromých letadel vlastněných nebo používaných celebritami a obchodníky včetně Elona Muska, The Rolling Stones, rodiny Murdochových, Taylor Swift nebo Kylie Jenner po dobu 21 měsíců. Téměř 300 private jetů využívaných těmito lidmi vypustilo za tuto dobu do ovzduší odhadem 415 518 tun CO2. Také vám po těchto informacích rozmočené papírové ekobrčko ve vašem drinku začíná bobtnat v ústech?

Super Bowl 2024: Taylor Swift skákala radostí, Usher ukázal sixpack

elle.cz

Vítězství, které Taylor Swift nepotěší

Mezi nejvíce znečišťující letadla ze sledovaného seznamu patřil Boeing 767 používaný The Rolling Stones. Vypustil odhadem 5 046 tun CO2, což je zhruba ekvivalent toho, jako by někdo podnikl 1763 zpátečních letů z Londýna do New Yorku běžnou linkou. 39 soukromých tryskáčů vlastněných 30 ruskými oligarchy včetně Romana Abramoviče, Leonida Mikhelsona nebo nedávno zesnulého vůdce wagnerovců Jevgenije Prigožina je odpovědných za 30 701 tun CO2, což pro změnu odpovídá celkové průměrné uhlíkové stopě asi 1 000 Rusů. Pohybovat se na vrcholu žebříčků je zvyklá i Taylor Swift, ale z vítězství v tomto žebříčku se nemůže radovat ani ona, ani její fanoušci. Právě kvůli nadměrnému využívání svého private jetu byla Taylor Swift identifikována jako celebrita, která nejvíce znečišťuje ovzduší. Od ledna do srpna 2022 uskutečnila 170 letů, které vyprodukovaly emise ve výši 8 293 tun. I její cesta soukromým tryskáčem z turné v Japonsku na Super Bowl do Las Vegas znamenala malou ekologickou tragédii.

Letadlem i za roh

V prohlášení pro The Washington Post, který se problematikou private jetů a jejich dopadem na životní prostředí také zabýval, řekl mluvčí Taylor Swift: „Taylor svůj tryskáč pravidelně půjčuje dalším lidem. Připisovat jí všechny tyto lety je nesprávné.“ Všechny možná ne, ale většinu zcela jistě. Slovenská instagramerka zabývající se klimatem a udržitelností Natália Pažická @nataliapazicka na neekologické chování Taylor Swift také ve svém reelsu upozorňuje: „Taylor Swift za sedm měsíců létání způsobí tolik emisí, jako průměrný Slovák, kdyby žil 1000 let.“ Taylor je kritizována za to, že své letadlo využívá nejen příliš často, ale především zbytečně. Létá s ním i na krátké vzdálenosti, které by se daly zvládnout autem. Internet zaplavily vtipy, jak Taylor létá letadlem i do Starbucks pro kávu.

Grammy 2024: Taylor Swift pokořila Sinatru, všechny dojala Célie Dion

elle.cz

Využít vliv

Veřejnost, která se zajímá o klimatickou budoucnost, kritizuje nejen zbytečné cesty letadlem, ale také přístup, který k tomuto faktu celebrity zaujímají. Právě Taylor, která vše, na co sáhne, promění když už ne ve zlato, tak alespoň v obrovský předmět zájmu milionů svých fanoušků, mohla využít svého vlivu a zapůsobit na své příznivce, aby byli vůči ekologii vnímavější. „Mohla využít tuto situaci, aby upozornila na problém klimatické krize, přiznat, že létá hodně a že se pokusí to omezit. A také vyzvat své fanoušky, aby se též zapojili do změny,“ uvádí Natália Pažická. Vzhledem k tomu, že 1 % těch nejbohatších obyvatel planety způsobuje tolik emisí jako 66 % těch nejchudších, by to měla být téměř povinnost. Právě ono jedno procento způsobující nejvíc emisí je totiž tak vlivné a má tolik sledujících, že by mohlo okamžitě způsobit velkou změnu. Už pouze tím, kdyby omezilo své zbytečné cesty letadly, helikoptérami a jachtami. A jejich followers by jejich příkladu v udržitelném chování určitě následovali.

Proč princ William lituje svého setkání s Taylor Swift?

elle.cz

Zdroj: Theguardian.com, WashingtonPost.com, Instagram.com / @nataliepazicka