Jak zlepšit paměť, abychom si pamatovaly ty nejhezčí vzpomínky?

Mám za sebou nehezký zážitek. Při couvání vozem na parkovišti mi za něj vběhl pes a já ho srazila. Pamatuju si náraz v tříkilometrové rychlosti a pláč psa. V podstatě vím, že tenhle zážitek, příběh, nevytěsním, jako milovnice zvířat z hlavy nikdy (pes přežil – info pro milovníky zvířat). Stejně jako porody dětí, rozvod, odhalení nevěry svého muže. První zvládnutý Run Czech mi v hlavě také zůstane. Stejně jako vůně parfému J´Adore, který mám spojený s obrovskou láskou.

 

Emoce, příběhy, zážitky.

Bolestivé, krásné, excitující. Přesně takové nezapomenete nikdy. Do smrti si váš harddisk bude přeukládat prožitky, které se odehrály, budete umět přesně popsat, jestli ten den svítilo slunce, jaké zvuky se v okamžiku, který pro vás je tak stěžejní, ozývaly, jestli vás někdo sledoval. Jedno ale mají ony zážitky společné. Rozhodně nepatří k těm, kterými by se člověk chlubil, byly dokonalé, napsané skvělým hollywoodským scénáristou. Jsou – životní.

Mimoto ale jistě zažíváte večeře s přáteli, návštěvy módních přehlídek, pracovní porady… A i během nich okamžiky, kdy si říkáte, že na něco takového nikdy nezapomenete. Ale není to pravda. Zážitky právě popsané jsou možná zajímavé v danou chvíli, ale dlouhodobě mají nulovou přidanou hodnotu.

 

Co na to odborníci?

Z Huffington Post se shodují na tom, že by bylo dobré udělat si tabulku deseti nejzajímavějších zážitků, které máte v paměti jako jedinečné a garantují vám, že ty, u kterých popis začíná pugétem květin, případně se jedná o společenský večírek, na který jste se vydala z pracovních důvodů – jsou přesně těmi, které zapomenete. A takových ve vašem seznamu bude až polovina. Zkusila jsem to a je to pravda. Vím, že nezapomenu narození dětí, svatební den a další detaily, ale klidně mohu přiznat, že byť dnes považuju šaty, které si vzala moje dcera na Obhajoby za nesmrtelné, za deset let, je nebudu schopna rozpoznat mezi deseti dalšími podobnými.

 

Proč to tak je?

Lidský mozek pracuje na principu příběhu. Potřebuje vůně, zvuky, aby byl schopný zapamatovat si přesně popis celé situace, také jsou nezbytnými emoce, které dokreslují celý význam prožitku. Vzhledem k tomu, že doba je stále rychlejší, je jasné, že mozek klouže po povrchu a emoce nemáte šanci do detailu prožít. Zpomalte proto při vstřebávání informací i toho, co kráčí kolem vás.

 

Tipy #ELLEczech na zlepšení paměti.

I na to existuje cvičení a pár tipů. Odborníci se shodují na tom, že zážitky, které prožíváte přes čočku objektivu, ve vás mnoho hlubokých rýh nezanechají. Takové, kterých se dotknete. Zprostředkované vnímání světa – automaticky vynecháte. Možná si v danou chvíli myslíte, že jde o zážitek skvělý, ale není to tak.

Mimochodem, pokud si v budoucnu chcete pamatovat cokoliv z letošních letních prázdnin, zapomeňte na neustále focení svých prožitků a jejich následné postování na sociální sítě. Přesně to je totiž styl, díky kterému vám toho v hlavě mnoho neuvízne.

 

... Enjoy your life!

Žijte, milujte, prožívejte. Nechte se unášet emocemi a dovolte mozku, aby za vás třídil, které zážitky jsou zapamatování hodné. Věřte tomu, že tuto funkcionalitu umí skvěle.

 

Foto: Hana Knížová (vydání ELLE, prosinec 2019)

issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)