Here comes the sun... a s ním i všechny jeho zdravotní benefity

Pro mnoho z nás je slunce symbolem léta, dovolené a relaxace. Přestože je důležité chránit se před nadměrným slunečním zářením a vyhnout se spálení, existuje mnoho benefitů, které může slunce nabídnout. Nezapomínejte proto při pobytu venku na SPF, ochranný filtr je důležitý i tehdy, kdy slunce nesvítí. Všeho moc škodí a v tomto případě se jedná o negativní účinky UV záření, které přispívají zejména ke zrychlenému procesu stárnutí kůže. Proto se nezapomínejte pravidelně mazat SPF a to i když máte pocit, že se slunko schovává za mraky. Vaše kůže vám za to v budoucnu poděkuje. S dostatečnou ochranou se můžete vystavovat slunci, co jen mysl ráčí. Jaké jsou tedy benefity pobytu v záři slunečních paprsků?

Nevadí, že nesvítí. Stále ještě nevíte, proč SPF používat denně?

elle.cz

Zlepšení spánku

Naše tělo přirozeně produkuje melatonin – spánkový hormon, který vytváří, když se venku začíná stmívat. Sluneční světlo perfektně reguluje náš cirkadiální rytmus tím, že našemu tělu indikuje, kdy by měla hladina melatoninu v našem těle stoupat, nebo naopak klesat.

Snížení stresu

S melatoninem překvapivě souvisejí i hladiny našeho stresu, a proto jeho balancování pozitivně přispívá i k snížení stresu. Možná proto se na jaře cítíme tak klidní a šťastní. Kromě toho k regulaci stresu přispívají i pobyt v přírodě a fyzická aktivita, která přirozeně v jarních měsících přichází do našeho denního režimu.

Posílení imunitního systému

Řekněte sbohem všem rýmám nachlazením, protože s teplými jarními dny přichází na scénu vitamín D, který posiluje imunitní systém. O důvod víc jít si dát ledovou kávu na zahrádku vašeho oblíbeného podniku.

Ty nejlepší potraviny a suplementy pro posílení imunitního systému

elle.cz

Pomáhá bojovat s příznaky deprese

Není to jen iluze, pobyt na slunci skutečně vylepšuje vaši náladu, zvyšuje totiž hladinu serotoninu v těle, takzvaného hormonu štěstí, který zlepšuje náladu a pomáhá nám zůstat klidní a soustředění.

Může vám prodloužit život

Studie, která sledovala skupinu 30 000 švédských žen zjistila, že ty ženy, které trávily čas na slunci, žily o 6 měsíců až 2 roky déle. Vědci toto téma stále zkoumají a čekáme na více studií, které by tento výrok potvrdily. Ovšem sečtěme si výše popsané benefity a výsledek hovoří ve prospěch dlouhověkosti, není tomu tak?

ELLEPHORIA: Se Systers o biohackingu, ženském zdraví a dlouhověkosti

elle.cz

Zdroj: consumerreports.org, hygiena.szu.cz