Víte, co vám tělo napovídá? Poznejte, kdy jste ve stresu

Pak jste se nejspíš dostala do kolečka, z něhož je velmi těžké vyběhnout. Možná proto, že si vlastně ani neuvědomujete, že jste se v něm ocitla. Tlak okolí a společnosti je zkrátka neúprosný a vy nechcete dát najevo, že něco nezvládáte. Rychlost vašeho života se nebezpečně přibližuje k rychlosti maximální. Která to je? Ta, přes kterou by se žádný zodpovědný řidič neměl pustit. Pokud to totiž udělá, hrozí mu nejen odebrání oprávnění k řízení, ale může se také potýkat s dlouhodobými následky. Myslíte si, že vaše životní tempo je naprosto v pořádku a vás se tohle téma netýká? Pak raději zkontrolujte, zda vám vaše tělo nenaznačuje přesný opak.

Pracujete až příliš? Naučte se konečně říct dost

elle.cz

Zaměřte se na kůži

Psychodermatologie. Tak se nazývá obor, který zjišťuje, zda spolu psychika a změny na pokožce úzce souvisí. Všimla jste si něčeho neobvyklého na vašem těle, a i když už jste se zamyslela nad všemi možnými variantami, nemůžete přijít na to, co se s vaší pokožkou děje? Je docela možné, že se vám vaše tělo právě touto cestou snaží sdělit, že jste ve stresu víc než je zdrávo a že by jste si zasloužila trochu oddechu. Pokud jste ve stresu, vaše kůže může být extrémně citlivá. Mohou se vám zhrošit potíže, které již máte, a to i přes to, že jste nepolevila v jejich léčbě. Týká se vás cokoliv z výše uvedeného? Pak je na čase zvolnit.

Neustálá únava a nemožnost se soustředit 

Ano, být unavená je v dnešní době naprosto normální. Naučte se ale rozlišovat klasickou únavu a únavu chronickou, která vám komplikuje běžný život. Máte problém soustředit se na jakýkoliv delší text, přednášku či prezentaci? Činí vám potíže sledovat film, aniž by vám neustále neodbíhaly myšlenky někam jinam? Zbystřete. Trvá vám neobvykle dlouho cokoliv si zapamatovat? Ne a ne vstřebat informace a udržet je? Zbystřete dvakrát!

Přibíráte nebo naopak hubnete

Stres má na lidský organismus obrovský vliv. Někteří ho zajídají, jiní naopak hladoví a nejsou schopni pozřít sousto. Samozřejmě ani jedna varianta není správná a nepomůže vám dostat se z kolotoče povinností ven. Pokud se přejídáte, logicky přibíráte a ke stresu se může později přidat i deprese z rychle nabraných kil. Pokud naopak hladovíte, budete sice hubnout, což je pro mnohé pozitivní vedlejší účinek, dříve či později však nebudete mít na nic energii. Tělo vás zastaví jednoduše samo. Ani jedna strana mince není v tomhle případě ta správná. Žádný stres světa nestojí za rozhozený metabolismus, pochroumaný organismus a následné psychické problémy.

Neumíte říct ne a trápí vás úzkosti

Šéf toho po vás chce neustále víc a víc a vy nedokážete argumentovat, že tohle už je nad rámec vašich povinností. Je vám naprosto jasné, že další úkoly už nezvládnete a budete muset pracovat 24/7, ale stejně mu vše odsouhlasíte. Vždyť co kdyby si o vás myslel, že nejste dostatečně dobrá, kvalifikovaná nebo dokonce hodna své pozice? Hloupost... Práce je samozřejmě velmi důležitá, navíc pokud ji milujete, jistě vás i nabíjí, rozhodně by ale neměla být alfou a omegou vašeho života. Nemusíte se cítit méněcenná, když jednoduše odmítnete a nastavíte si své hranice, které nebudete ochotna překročit. Ať už se jedná o šéfa, profesora, kamarády nebo kolegy. Naučte se mít ráda same sebe a buďte zdravě sobecká. Nenechte se zahnat do kouta a nedostávejte se zbytečně do stresových situací. Když dopředu víte, že je toho na vás moc a už teď stíháte jen tak tak, sdělte tuhle informaci svému „protivníkovi“ a dejte mu najevo, že znáte své mantinely. Vaše zdraví a psychická pohoda je přece na prvním místě.

Umí prospět ženství, pomůže s diabetem: Odhalte kouzlo hormonální jógy

elle.cz

Pokud jste se ocitla v kolotoči, jehož hlavním poháněcím motorem je stres, snažte se na něm netočit příliš dlouho. Krátkodobý stres zažíváme všichni dnes a denně a z lékařského hlediska je celkem neškodný. Mnohé může drobný stres naopak motivovat k lepším výkonům a dostávají se pod něj cíleně. Pokud se ale ocitnete ve stresu, který vás ochromuje, máte díky němu problémy a zmocňuje se celého vašeho těla, je čas na změnu. Vemte si pár dní volno a odpočiňte si. Nechte si projít vše hlavou, uklidněte se, srovnejte si priority, nadechněte se a vraťte se do svého starého života s novým elánem a novými pravidly.

 

Zdroje: Wikipedia Commons, Elle.com