Lidé, fermentujte!

Chceme jídlo, po kterém se cítíme skvěle. A ta fermentovaná naše tělo miluje. Jakkoliv může znít fermentace odborně, je to vlastně jednoduchý metabolický proces, při kterém dochází k rozkladu cukrů bakteriemi a kvasinkami. To pomáhá zvýšit konzervaci potravin a požitím fermentovaných potravin pomůžeme zvýšit počet prospěšných bakterií a probiotik, které se nacházejí v našich střevech. Fermentace je také nazývána často jako mléčné kvašení, a to proto, že při ní vzniká kyselina mléčná.

Fermentace byla trendy vždycky

Fermentace se sice může jevit jako trend poslední doby, tento způsob uchování potravin však využívali lidé už v dávné historii. Jde o jeden z prvních způsobů, jak lidé dokázali uchovat potraviny po delší dobu. Nespleťte si ho však se zavařováním. Při zavařování se záměrně zvyšuje teplota, čímž dochází k pasterizaci, která zabije většinu prospěšných bakterií, jenž jsou prospěšné pro náš organismus. Fermentace se naopak hojně využívá v potravinářství při výrobě alkoholických nápojů, kysaných mléčných výrobků, droždí, octa, kvašení zeleniny a jiných potravin.

Superfoods, adaptogeny: Potřebujeme je v našem jídelníčku?

elle.cz

Už také fermentujete?

Fermentovat si můžete ale i sami doma. Výsledek je téměř totožný, jako v případě kupovaných, již hotových produktů, a v mnohých případech ještě zdravější. Většina výrobků, které se dají koupit, totiž z důvodu konzervace neobsahuje ani mikrooganismy, enzymy a mnohé vitamíny, které fermentace umí znásobit. Kvašení je jednoduchý způsob, jak si udržet pevné zdraví, pochutnat si a ještě ušetřit nějakou tu korunu. Existuje mnoho potravin, které jsou díky fermentaci ještě chutnější a trvanlivější. U nás to je třeba tradiční kysané zelí, dále kvašáky, tedy okurky rychlokvašky nebo kváskový chléb. V Asii si pochutnávají zas na kimči, v Japonsku nemají jídlo bez miso pasty a sójové omáčky, v Indonésii nahrazují maso tempehem a v Rusku pijí i námi milovanou kombuchu. Nesmíme ale zapomenout ani na sýry, kefíry, piva, vína a spoustu dalších dobrot.

Budiž pochválena fermentace

elle.cz

Benefity fermentovaných potravin

Každé jedno sousto fermentované potraviny obsahuje bilióny prospěšných bakterií různých typů, což je mnohem více, než nám mohou nabídnout kdejaké doplňky stravy.

Lepší imunita

Mezi hlavní výhody fermentování patří zlepšení imunity. Díky fermentaci je osazenstvo našeho mikrobiomu pestřejší, a tím více organismů, které způsobují onemocnění dokáže zlikvidovat. To se nám v tomto období přímo hodí. Začíná být zima, sychravo a každý pomocník při budování imunity se hodí.

Konzervace

Prvotní důvod, proč se vůbec začalo s fermentováním, je dlouhodobé uchování potravin a delší trvanlivost.

Lepší trávení

Při fermentaci dochází k přeměně složitějších nutričních látek na jednodušší, pro naše tělo je poté snažší látky strávit. Pravidelným konzumováním fermentovaných potravin se také zvyšuje počet prospěšných bakterií a probiotik, které se nacházejí s našich střevech. Ty jsou známé svými zdravými účinky. 

Nové chutě

Konzumací fermentovaných potravin také zkusíte nové, originální, jiné chutě.

Fermentované potraviny: Klenot pro pleť i pevné bříško

elle.cz

Šikovní původci fermentace

Existuje mnoho druhů fermentovaných potravin a typů fermentace podle toho, které „potvůrky“ konající ve službách našich střev za ní stojí. To mohou být kvasinky, bakteriální kultury, symbiotické kultury nebo plísně. Někdy k fermentaci nepotřebujeme nic navíc – a to v případě, když se kultury přirozeně vyskytují ve vzduchu nebo na povrchu potravin, jako je tomu u výroby kvásku, octa nebo kvašené zeleniny. Pro výrobu některých fermentovaných potravin jako jsou kombucha, tempeh nebo jogurt, budete potřebovat startér, tedy specifickou startovací kulturu nezbytnou pro spuštění fermentace. Proto pokud jste milovníci kombuchy, kefíru nebo třeba kimči, zkuste si výrobek vyrobit sami doma. Vystačíte si s běžnými sklenicemi, naučíte se něco nového a ještě uděláte něco pro své zdraví. Pokud s fermentovanými potravinami ale začínáte, je vhodné rozjet svou domácí laboratoř s menším množstvím. Každý má jiné trávení a u citlivějších jedinců může větší množství fermentovaných potravin ve stravě způsobit nadýmání, plynatost a další trávicí potíže.

Beauty rituály proti stresu: Buďte klidnější i krásnější

elle.cz

Zdroj: Fermentujeme se superkvašáky od Evy Horáčkové, Learn Biology Online, Healthline