Jóga jako jarní detox pro páteř a celé tělo. Naučte se síle rotací

Jógová praxe nám může pomoci na cestě k detoxikaci páteře a orgánů, a jedním z nejefektivnějších způsobů je práce s rotacemi. Rotační pozice jsou významným prvkem jógových sekvencí, pomáhají uvolňovat napětí v okolí páteře, zlepšují trávení, stimulují orgány v břiše a posilují střed těla. Rotace podporují tok energie v těle a harmonizují energetické dráhy těla (meridiány). Pro jarní očistu je nejlepším způsobem prožít jógovou praxi zaměřenou na rotace. Podle tradiční čínské medicíny je období jara spojeno s elementem dřeva. Element dřeva je dále spojen s energií vnitřního růstu a obnovy.

Jak správně provádět rotace

Rotace jsou příjemné, ale zároveň náročné na správné provedení. Nejlepším pomocníkem, který vám v pozicích může být, je myšlenka na to, že rotace provádí hlavně dech. Dech je motorem rotačních pozic. S fyzickou stránkou těla přecházíme do rotací vědomě a s obezřetností. S nádechem se v rotacích vytahujeme za korunou hlavy, s výdechem provádíme rotaci. Rotace probíhají od spodní části páteře směrem nahoru nebo od středu těla směrem ven.

Mohlo by se vám líbit

Jógové pozice pro štíhlá a pevná stehna, které zvládne každý

Rovnováha, stabilita, biomechanika pohybu, chůze, stání, běh, sezení, bolesti zad a mnoho dalších věcí. To vše mohou pozitivně ovlivnit pevná stehna. Ta můžete posílit i jednoduchými jógovými pozicemi a cviky, které hravě do své praxe zařadíte i vy.
elle.cz

Zapojte tyto rotační pozice do své pozice pro detox páteře i celého těla

1. ROTACE VLEŽE (Supta Matsyendrasana)

Lehněte si na záda, chytněte pravé koleno do dlaní a levou nohu nechte v protažení. S nádechem přitiskněte pravé stehno k břichu a s výdechem přesuňte pravé koleno doleva a pootočte hlavu doprava. Tato pozice uvolňuje napětí v páteři (hlavně v bedrech) a stimuluje trávicí systém. Pozici provádíme na obě strany.

2. ROTACE VSEDĚ (Ardha Matsyendrasana)

Začněte v pozici vsedě, natáhněte obě nohy. Pokrčte pravé koleno a přitáhněte pravou patu k pravé hýždi. Pravé chodidlo dejte přes levé stehno a pokrčte se i v levém koleni, přitáhněte levou patu k pravé části hýždě. Obě sedací kosti jsou stále v podložce. Pravou ruku můžete nechat vedle pravého boku. S nádechem prodlužte levou ruku nahoru a s výdechem založte levý loket vůči pravému koleni. Prohlubujte rotaci svým dechem. Nádech vytahuje tělo za korunou hlavy, výdech umožňuje prohloubit rotaci. Užijte si pozici alespoň na pět dechů, poté vyměňte strany.

3. ROTACE V ŽIDLI (Parivrtta Utkatasana)

Přejděte do pozice židle. Pozice židle připomíná dřep či sed a můžete si představit, že sedíte na imaginární židli.  Zapojení celé plochy chodidel, prodloužení páteře a aktivita středu těla. Spojte dlaně před hrudníkem a palci se dotkněte hrudní kosti. Nádech vás vytáhne za korunou hlavy, s výdechem rotujete levým loktem vůči pravému koleni. Užijte si pozici na pět dechů a poté vyměňte strany.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz

Zdroj: Healthline, autorský článek