Mnoho podob jarního detoxu aneb jak očistit nejen tělo a mysl

Jistě to všichni znáte, jakmile se přiblíží jaro, ze všech stran začnou vyskakovat zaručené recepty na nejrůznější detoxikační kúry. Jenže ta hlavní otázka zní, zda je vůbec něco takového nutné? Odborníci poukazují na skutečnost, že naše tělo detoxikuje zcela přirozeně každý den a po celý rok. Škodliviny z něj odcházejí díky ledvinám, játrům, lymfatickému systému, trávicímu ústrojí, plicím či pokožce. Žádné drastické očistné kúry tedy zcela jistě nepotřebujete, můžete však přirozenou detoxikaci trochu podpořit, a to především úpravou životního stylu.

 

Profimedia

 

Vykročte na cestu změny životního stylu

Základem je odlehčení stravy a její správná skladba. Zařaďte do každého pokrmu bílkoviny a hodně zeleniny, porce volte přiměřeně velké, omezte cukry a nezapomínejte hodně pít, a to nejlépe čistou vodu. Ano, jsou to staré známé rady, ale opravdu je lepší pestrá strava, která tělo nezatíží a dodá mu veškeré potřebné živiny než drastická dieta. Do jídelníčku je dobré zařadit i různé tzv. superpotraviny, jež představují cenný zdroj látek napomáhajících nejen přirozené detoxikaci organizmu, ale rovněž předcházení civilizačním chorobám či předčasnému stárnutí. Řadíme mezi ně jak exotičtější maca, acai, kelp, chia, goji a další, tak i nám dobře známý zázvor, borůvky, rakytník, jahody, brusinky, česnek a mnoho dalších. Doslova balzámem pro naši mikroflóru jsou pak fermentované potraviny.

Tou nejlepší očistou pro tělo není, že mu vše vezmete, stačí, když jej zbavíte maxima toho škodlivého. Úprava jídelníčku je jedním z prvních kroků, v dalším se zbavte neřestí, k nimž patří například kouření. Vzít tělu ze dne na den jeho dávku nikotinu zvládne málokdo, proto jsou zde i jiné možnosti. On totiž nikotin není tím, co organismu škodí nejvíce. Hlavní příčinou většiny nemocí způsobených kouřením je cigaretový kouř a ten není až tak náročné eliminovat. Škodlivost kouře z cigaret spočívá v tom, že při hoření tabáku v cigaretách vzniká velké množství oxidu uhelnatého. Pokud přejdete na bezdýmnou alternativu, která tabák pouze nahřívá, tělu a svému okolí ulevíte. Například nové zařízení na nahřívaný tabák Iqos Iluma vytváří v průměru o 98 % méně oxidu uhelnatého a také výrazně nižší množství jiných škodlivých látek ve srovnání s cigaretami. I když ani bezdýmná alternativy nejsou bez rizika kvůli obsahu návykového nikotinu, prokazatelně se vám bude lépe dýchat. Iluma je navíc k dispozici v několika barvách, můžete si k ní pořídit i různé kryty a obaly a sladit ji tak se svým outfitem. Další plus spočívá také v tom, že již neobsahuje nahřívací čepel a tedy ji není nutné čistit.

 

Profimedia

Pohyb povzbudí tělo i mysl

Určitý způsob očisty představuje také pohyb, neboť i ten podporuje naše tělo, aby lépe fungovalo. A věřte či ne, i v této oblasti se dají každoročně najít největší trendy. Jestliže nejste příznivcem docházení do posiloven a na skupinové lekce, spoustu toho zvládnete i doma. Vlastně vůbec ten nejzákladnější pohyb, chůze, dokáže s tělem divy. Z módy snad nikdy nevyjde jóga, která má mnoho podob, pilates či HIIT. Takový bláznivý tanec třeba při úklidu vám též hned zlepší náladu i kondici, můžete však zkusit i různé lekce, od těch sólových až po například ProAm, kdy si zatančíte s profesionálním tanečníkem. Letos je hitem také CrossFit, trailový běh, cvičení s vlastní vahou či trénink 12-3-30 neboli běžecký pás nastavený na sklon 12 %, na němž běžíte rychlostí 3 míle za hodinu po dobu 30 minut.

Očista šatníku pomůže i v životě

Jistě se vám nejednou přihodila situace, kdy stojíte před šatníkem s pocitem, že zkrátka nemáte co na sebe. Omyl, máte. Stačí udělat detox šatníku a uvidíte, jak se vám uleví. Podle Feng Shui je očista šatníku a bytu celkově totéž, jako bychom si uklidili sami v sobě, a to už stojí za to. Takže se směle pusťte do organizace skříní a zásuvek, hned se budete cítit lépe, a ještě můžete i pomoci, pokud oblečení, které už dlouho nenosíte, někomu darujete. I když je těžké se s některými kousky rozloučit, vždy si připomeňte, jak často je vlastně nosíte. Když celý proces zvládnete, získáte přínos také v tom, že ušetříte ráno čas přemýšlením, co si obléknout. Kombinování vám totiž půjde mnohem snáz.

Vše občas vypnout má očistný účinek

Nezbytnou součástí moderní doby jsou technologie a sociální sítě. Představují však často i nešvar, protože mnoho lidí se na nich stává závislými. Zkuste do svého života zařadit také digitální detoxy, zkrátka se třeba alespoň na víkend odpojte. Místo neustálého kontrolování sociálních sítí si raději zajděte na procházku, televizi vyměňte za společenskou hru nebo tvořte, případně vyzkoušejte některý z pobytů na místech, kde budete zcela bez elekroniky. Taková duševní hygiena jednou za čas prospěje každému.

Měření