Pravda o kortizolu: Je skutečně škodlivý?

Není to černobílé

Kortizol nese na bedrech nelichotivou pověst stresového hormonu, jeho funkce je však mnohem komplexnější. Je pravda, že jakmile mozek detekuje nebezpečí, je to právě kortizol, který se ujme velení nad fyziologií, obstará rychlý přísun energie, efektivnější kognici a zvýšenou imunitu, která nám pomůže situaci zvládnout. Tímto způsobem zajišťuje naše přežití, nicméně chronicky zvýšená hladina kortizolu může vést k řadě zdravotních problémů, od poruch spánku a IBS (syndrom dráždivého tračníku) až po zvýšené riziko onemocnění, jako je cukrovka. Jeho role v našem organismu je hořkosladká, podle odborníků je však démonizace kortizolu – jak je dnešním trendem – do značné míry scestná. V rozporu se všeobecným přesvědčením není kortizol ze své podstaty škodlivý. Ve skutečnosti plní životně důležité funkce nad rámec regulace stresu, jako je kontrola hladiny cukru v krvi, řízení krevního tlaku a redukce zánětů.

Vítejte v době stresové. Co se děje v našem těle, když jsme ve stresu?

elle.cz

Spíše důsledek než příčina

Normální hladina kortizolu se řídí cirkadiánním rytmem, vrcholí ráno a během dne klesá. Stresové situace mohou způsobit dočasné zvýšení hladiny kortizolu, což je přirozená a adaptivní reakce. Stres je sice hlavním faktorem ovlivňujícím hladinu kortizolu, ale k dalším faktorům, které k ní přispívají, patří práce na směny, nespavost, posttraumatická stresová porucha, trauma z dětství a některé genetické faktory. Na produkci kortizolu mohou mít vliv také vzácná onemocnění, jako je Cushingův syndrom a Addisonova choroba. Je nutné si uvědomit, že hladina kortizolu je často spíše reakcí na základní zdravotní problémy než samotnou příčinou.

Pracujte se stresem. 9 tipů, jak se uklidnit před stresovou situací

elle.cz

Dá se hladina kortizolu regulovat?

Ačkoli by vás uživatelé TikToku rádi přesvědčili o opaku, odborníci zdůrazňují, že regulace hladiny kortizolu není tak jednoduché jako úprava ranní kávy nebo zařazení konkrétních doplňků stravy. Hladina kortizolu během dne kolísá v reakci na různé vnější podněty, takže je náročné ji zcela kontrolovat. Jedním z důvodů, proč kortizol stoupá, je fyzická aktivita. To neznamená, že byste ji měli vynechat nebo že byste měli omezit intenzivní tréninky. Vyšší hladina kortizolu v tomto kontextu funguje jako součást regenerace. Kortizol zkrátka není vždy špatný, jen je potřeba, aby se uvolňoval správnou cestou. Pro naše fungování je zásadní a je zásadní i pro zvládání stresových situací. Škodí nám jen ve stavu chronické stresu, kdy vede ke zmíněným zdravotním potížím.

Máte obavy ohledně hladiny kortizolu?

Pokud vás hladina kortizolu skutečně znepokojuje, poraďte se s odborníkem a nespoléhejte se pouze na rady ze sociálních sítí, které opomíjí individuální rozdíly ve zdravotním stavu a životním stylu. To, co funguje u jednoho člověka, nemusí nutně přinést stejné výsledky u jiného a slepé následování obecných rad může mít negativní důsledky. Testy, jako je analýza moči, krve nebo slin, mohou vám a vašemu lékaři poskytnout bližší náhled na vaše kortizolové vzorce a nasměrovat tak individuální léčebné postupy. Do té doby je důležité dodržovat základní tři pilíře: kvalitní spánek, vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. A nezanedbávejte vaše oblíbené aktivity, čas strávený s přáteli a mindfulness techniky – to vše v rámci psychické hygieny.  

Radost, stres, únava i nespavost. Co všechno ovlivňují hormony?

elle.cz

Zdroj: ELLE.uk, ELLE Canada, Healthline