Když je cukru příliš: jak se vypořádat s glykemickou zátěží

Jak sami můžete ovlivnit, jak se cítíte a chcete se cítit ve svém těle? Jak využít potenciál vašeho těla na maximum? Pohlídejte si hladinu cukru v krvi. Jak na to? Potraviny bohaté na sacharidy zvyšují hladinu cukru v krvi a pro správné fungování je potřeba, abychom zamezili vysokým nárůstům, které potom znamenají i značný pokles. Tyto výkyvy nejsou dobré a mohou způsobovat krátkodobé následky jako točení hlavy, pocení, neodolatelné chuti, špatnou náladu nebo úzkost. Nejen to, že cukr jíme, ale i kdy ho konzumujeme, v kombinaci s jakým jídlem nebo jestli se po konzumaci něčeho sladkého hýbeme má obrovský vliv na to, jak se cítíme, kolik máme energie a v jakém rozpoložení mysli jsme. 

Na vlně cukrů

Glykemická zátěž určuje zvýšení hladiny glukózy v krvi člověka po konzumaci určité potraviny. Po konzumaci potraviny bohaté na glukózu na prázdný žaludek naše glykemická zátěž vyletí nahoru. Čím rychleji vyroste glykemická špička, tím je poté výraznější i její pokles. To se projevuje například podrážděností a špatnou náladou. Ruku na srdce, kdo po snědení něčeho velmi bohatého na cukr po odeznění měl pocit, že potřebuje další dávku sladkého. Proto je potřeba zamezit, aby tyto špičky byly tak výrazné. Není potřeba se omezovat v tom, co si zrovna chcete dát, ale spíše přemýšlet nad tím, jak zamezit, aby vznikl výkyv.

Mohlo by se vám líbit

Také bojujete se závislostí na cukru?

Jak jsem byla, a pak zase nebyla CUKRFREE.
elle.cz

Je několik způsobů, jak stabilizovat glykemickou zátěž

Téma regulace cukru rozšířila spisovatelka Jessie Inchauspé, autorka knihy Glucose Revolution, která byla do češtiny přeložena jako Pravda o cukru. Zbořila mýty o cukru a doporučuje mimo jiné hned několik způsobů, jak se s glykemickou špičkou vypořádat.

Protein jako první

Pár lžiček řeckého jogurtu nebo hrst oříšků před jídlem je skvělý způsob, jak se glukózou nenechat ovlivnit. 

Jablečný ocet, prosím

Stejný efekt jako jogurt nebo oříšky před jídlem má i sklenice vody a jablečným octem

Malá procházka po jídle

Také zažíváte po snězení většího jídla spíše útlum, než-li příval energie? Dopřejte si po jídle malou procházku, alespoň na 10 minut. K tomu si pusťte třeba váš oblíbený podcast a nenechte se jídlem unavit. Jídlo má být radost a dodávat nám energii i dobrou náladu, nikoli nás uprostřed dne uspat.

Mohlo by se vám líbit

Víte, kolik kalorií opravdu vypijete?

Z alkoholu se tloustne. To je bohužel krutá pravda.
elle.cz

Zdroj: Glucose Revolution, healthline.com, eatingwell.com