Vše, co byste měli vědět o proteinech

Zasytí a zkrotí chutě na sladké

Bílkoviny nás ze všech živin zasytí úplně nejlépe. Nevěříte? Pak si dejte jeden den k obědu tvarohové knedlíky nebo palačinky a další den krůtí maso s rýží. Rozdíl poznáte okamžitě. „Po sladkém jídle vás bude velmi rychle honit mlsná a brzy opět dostanete hlad. V tom druhém případě sáhnete po svačině nejdřív za pár hodin. A rozhodně nebudete hledat sušenky nebo čokoládu,“ vysvětluje fitness trenér a nutriční poradce Vladimír Koukal. Pravidelná konzumace bílkovin je tedy zároveň účinný způsob, jak spolehlivě zkrotit chutě na sladké, které nám dokážou zkomplikovat doslova jakoukoliv dietu.

Cítíte se zavodnění? Co tento pocit způsobuje a jak si pomoci

elle.cz

Kolik je proteinů tak akorát?

V případě hubnutí je dostatečný příjem bílkovin naprosto klíčový. Alespoň co se udržení svalové hmoty týče. V opačném případě totiž shodíte nejen kila, ale i svaly. „Je prokázáno, že i když nebudete posilovat, ale zvýšíte příjem bílkovin, ztratíte víc tuku a naberete svalovou hmotu,“ podotýká Koukal. A mít svaly, to je jedině dobře. Zrychlí se vám metabolismus, což znamená, že budete lépe spalovat. A to nejen při cvičení, ale třeba i v době, kdy sedíte za pracovním stolem. A ideální množství? Jsou to jednoduché počty: v celkovém denním příjmu by měly být proteiny zastoupeny asi 10 nebo 15%, v případě budování svalů je vhodné příjem ještě o něco zvýšit. Ale ne nijak radikálně – příjem vyšší než 2,5 g na kilogram hmotnosti by už organismu mohl uškodit.

Glukóza, pleť a duševní zdraví. Jak spolu souvisí?

elle.cz

Proteinový doping

Tělo totiž nadbytečné množství bílkovin nedokáže strávit, takzvaně „do zásoby“ si je zkrátka neuloží. A pokud byste jich konzumovali až příliš, potrápili byste nejen břicho, ale i ledviny nebo játra. A v neposlední řadě i pleť. I na ní se totiž přemrštěný příjem bílkovin dokáže nepěkně podepsat – zhoršenou kvalitou, výskytem akné nebo nejrůznějších vyrážek. I v tomto případě tak platí pravidlo zlaté střední cesty: dbát na dostatečný příjem, ale v rámci mezí, a hlídat si poměr rostlinných a živočišných zdrojů. I proteiny je totiž vhodné kombinovat. Vždyť najít je můžete téměř kdekoliv, rozhodně to není jen o mase a rybách. Bohaté jsou na ně třeba mandle, vajíčka, hrášek, quinoa, čočka, fazole, mléčné výrobky i tofu!

Detoxikuje, omlazuje a léčí: 3 důvody, proč si zamilovat kurkumu

elle.cz

Zdroje: everydayhealth.com, healthline.com