Rychleji, prosím! Jak nakopnout náš metabolismus?

„Ty máš ale určitě rychlý metabolismus, tobě to dobře spaluje,“ je zřejmě častý komentář na konto někoho, kdo má stále skvělou figuru a v jídle se neomezuje. Bohužel, bohudík, je to v mnoha případech pravda. To, jaký máme metabolismus, záleží na mnoha faktorech. Kolik nám je, zda jsme muž anebo žena, kolik vážíme i jaký je poměr svalů a tuků v našem těle. Souvisí samozřejmě i s tím, jak se stravujeme, ale i s mírou stresu, které se denně vystavujeme.

Metabolismus? A co to vlastně je?

Metabolismus v překladu znamená „přeměna“. Jedná se o soubor chemických reakcí v organismu, které jej udržují při životě. Hlavním účelem metabolismu je přeměna živin na energii potřebnou pro funkci buněčných procesů, jako je dále přeměna jídla na stavební bloky proteinů, tuků a některých sacharidů. Tempo, jakým je metabolismus schopen přeměnit stravu na energii, je označováno jako rychlost metabolismu. Jako BMR, tedy bazální rychlost metabolismu, je označováno nejmenší množství energie, které tělu stačí na přežití pro správný chod základních funkcí těla. Díky BMR můžeme pak snadno určit, kolik kalorií máme přijmout, abychom získali svalovou hmotu nebo si například udrželi svoji váhu. Když víte, kolik kalorií spálíte a přijmete, bude pro vás jednodušší plnit své cíle. Všichni víme, že například takové formování postavy není jen a pouze o cvičení...

BMI výpočet: Zjistěte pomocí BMI kalkulačky, zda jste v normě

elle.cz

Zrychlete to, prosím

Je několik snadných způsobů, jak zrychlit metabolismus. Ať už je váš metabolismus rychlý nebo pomalý, nejde ho změnit přes noc a nezdravým způsobem. I malé změny vašeho každodenního života mohou však postupem času vést k rychlejšímu metabolismu, ať už je vaším cílem hubnutí nebo nabytí více energie, kterou můžete poté šířit dál do světa.

Jezte dostatek proteinu

Proteiny zasytí na delší dobu, zahání pocit hladu a pomáhají udržet svalovou hmotu. Je to díky termickému účinku potravy, což je energie, které je zapotřebí k trávení, vstřebávání a zpracování přijaté potravy. Zkuste zařadit do potravy ryby, libové maso, vejce, sýry, luštěniny a další potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny.

Dejte si pořádně do těla

HIIT, neboli high intensity workout, to je to, co potřebujete. HIIT je velmi náročný trénink, při kterém nebudete moct popadnout dech, ale váš metabolismus bude skákat s vámi. Vaše tělo bude pálit kalorie ještě dlouho po tréninku, kdy už vy budete dávno doma koukat na váš oblíbený seriál.

Žádné dlouhé sezení

Příliš dlouhé a časté sezení má negativní vliv na vaše zdraví, kalorie se pálí hůře a to může vést až ke změně na váze, a to myslím té, kdy se ručička posune doprava. Máte-li sedavé zaměstnání, udělejte si občas pauzu od práce a projděte se po kanceláři nebo si udělejte pár drobných cviků. Možná vás to začne bavit a pořídíte si stůl, u kterého můžete stát a přitom i pracovat!

Office jóga: Cvičte a posilujte v pohodlí kanceláře

elle.cz

Dám si zelený čaj, děkuji

Pravidelným popíjením zeleného čaje udržujete zdravý mikrobiom, který má vliv na to, jak se tělo vypořádává s tuky. Ale tento způsob ještě nebyl oficiálně potvrzen. Ale proč to nepřijmout jako záminku nedat občas dobrý šálek kvalitního zeleného čaje? I kdyby nic jiného, placebo je mocné...

Ostré chilli

Pokud jste milovníky ostrého jídla, přidejte si do vašeho pokrmu trochu chilli obsahujícího alkaloid kapsaicin, který činnost metabolismu podporuje. Ale pozor, nic se nemá přehánět.

Na dobrou noc

Spánek je důležitý, nejen pro správné fungování těla, mozku, ale i vašeho metabolismu. Nedostatek spánku ovlivňuje hladinu hormonu ghrelinu, tzv. hormonu hladu, který ovlivňuje váš apetit, a hladinu leptinu, hormonu sytosti a hladu. Proto lidé se spánkovou deprivací mívají větší problém s nabráním svalové hmoty a formováním postavy. Vážení, spěte!

Prospěte se k dokonalé postavě: Podmínka je 8 hodin v kuse!

elle.cz

Zdroj: Healthline, Health