Paleo Dieta: Zhubněte díky pravěkým kořenům stravování

12-6-30? Zázračná metoda, díky které konečně zhubnete

elle.cz

Paleo dieta podporuje konzumaci potravin, které byly dostupné už v pravěku

Paleo dieta, která se také nazývá dieta z doby kamenné, je založena na předpokladu, že lidské tělo je nejlépe přizpůsobeno konzumaci potravin, které jsou podobné těm, které konzumovali předci lidí v době, kdy se živili lovením a sběrem potravy. Paleolitická éra se datuje od doby před 2,5 miliony až 10 000 lety. Zastánci této diety tvrdí, že moderní potraviny, které byly zavedeny až v posledních stoletích, jsou zodpovědné za mnoho zdravotních problémů, jako je obezita, cukrovka a srdeční choroby. Základním principem paleo diety je omezení nebo úplné vyloučení potravin, které nebyly dostupné předkům v době paleolitu. Mezi tyto potraviny patří mimo jiné veškeré obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, rafinovaný cukr, průmyslově zpracované oleje a umělé přísady. Naopak jsou povoleny potraviny, které lze sbírat, lovit nebo sklízet v přírodě, jako jsou maso, ryby, vejce, zelenina, ovoce, ořechy či různá semena. Paleo dieta klade důraz na konzumaci potravin s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, a naopak omezuje příjem sacharidů. To je obzvlášť užitečné při regulaci hladiny krevního cukru a udržení pocitu sytosti. Při paleo dietě se doporučuje preferovat kvalitní a nezpracované potraviny, které jsou bohaté na živiny, vitamíny a minerály, proto lidé s touto dietou často volí lokální a farmářské produkty. 

Ještě to zvládnete. Poslední kila do plavek můžete lehce shodit

elle.cz

Paleo strava klade důraz i na pohyb jako součást běžného života

Paleo dieta také zdůrazňuje důležitost pohybu a cvičení jako součásti zdravého životního stylu. Podporovatelé paleo diety tvrdí, že kombinace správné stravy a fyzické aktivity může vést k lepší tvorbě svalové hmoty, zvýšené energii a celkovému zlepšení kondice. Odkazují se i na to, že pravěcí předkové se při shánění potravy museli často velmi fyzicky namáhat a často se přesouvali. Pohyb a cvičení pomáhají udržovat fyzickou kondici, zvyšují sílu a vytrvalost svalů a zlepšují celkovou pohyblivost těla. Paleo dieta je často spojována se zlepšením trávení, snížením hmotnosti, zvýšením energie, regulací hladiny cukru v krvi a snížením zánětlivých procesů v těle. Podle některých studií může mít paleo dieta pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví a snižuje rizika vzniku některých srdečních onemocnění.

Kontroverze, které s sebou přináší paleo dieta kvůli nedostatku určitých živin

Je však třeba zmínit, že paleo dieta není bez kontroverzí. Existuje jen omezené množství vědeckých studií, které by hodnotily dlouhodobé účinky paleo diety na zdraví. Navíc je mnoho různých variant paleo diet, které se rozchází v tom, které potraviny jsou povolené a zakázané. To znamená, že mezi jednotlivými paleo dietami mohou být významné rozdíly. Její odpůrci upozorňují na to, že přísné omezení některých potravin může vést k nedostatku určitých živin, jako jsou vláknina, vápník a vitamíny D a B. Vyvážený jídelníček je základem zdravé fyzické kondice, v případě pochybností proto konzultujte s odborníkem na výživu, pokud se rozhodnete pro tuto dietu.

Zdroje: NIH, Mayo Clinic